16F84 için basit programmer

Başlatan PicProje, 27 Ekim 2002, 22:46:09

cnt

evet hocam , bende uzun suredir jdm kullaniyordum, taki 18F serisi bi entegre programlamam gerekene kadar. O noktadan sonra bende harici beslemeli bir programlayici yaptim.
eger 18F gecmeseydim hala jdm ile devam edicektim  :)

Barış KARAGÜL

Arkadaşlar benim yaptığım devreyi de incelerseniz belki işinize yarar. Devreyi harici besleme vs. hepsini aynı kutuya yerleştirdim. Daha sonraları ise geliştirerek kutu üzerine 16F877 ve 24LC serisi soketleri de ekledim. basit ve güzel çalışıyor. Program olarak ICProg kullanıyorum. Options'tan JDM programlayıcı seçiyorum. Çünkü JDM uyumlu.

Maksadım basit devre fakat kutu ve tasarım ile orjinal bişeyler yapmaktı. Zannedersem başarılı oldum. Bayaadır kullanıyorum. Kolay gelsin.

cozturk


DumrulBey

Merhaba,

Öncelikle aramıza yeni katılan arkadaşımıza ufak bir mesaj:
Hoş geldin "Barış KARAGÜL" ;)

Alıntı yapılan: "cozturk"nasıl inceleyebiliriz...?

Sanırım web sitesini ziyaret etmemizi istiyor. Bir baktım da bahsettiği programlayıcı aşağıdaki gibi:


Sevgiler, saygılar..
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

feyzi

Alıntı yapılan: "PicProje"16F84 için basit bir programmer Bence bir bakın
16f84'ün  14 bitlik  1024 komutluk program hafızası var deniliyor.Acaba .hex uzantılı kaç kb kod yazılabilir?
"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

CoşkuN

Bu programlayıcıları da anlamıyorum ya.Kiminde iki üç direnç 1 zener ve ledle olay bitmiş diğerlerinde yok entegre yok transistör.Hepsi aynı işi yapmıyorum mu peki bu meretlerin.İlk başladığımda ben de karaköyden aldığım basit programlayıcıyı kullanıyorum.Üzerindeki malzeme 3 milyonu geçmez ama 12 milyon vermiştim :)

profahmet

arkadaşlar ben bu programlayıcıyı kullanıyom
http://img103.imageshack.us/img103/5766/pcup7hc.png
ıcprog veya pıcup la çalışıyor harici beslemeside yok küşükbir uyarlamayla dier pıc leride programladım
resimide bu
http://img343.imageshack.us/img343/7375/pict00106lw.jpg

fatihsatir

Jm programmer için teşekkürler arkadaşlar
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

ibbayram

arkadaşlar konuyla pek alakası yok ama yaptığım bir voltmetre devresi var 16f876 ile çalışıyor tek sorun ayar yapmıyor ilk çalıştığında herşey güzeldi diyeceğim şu pic lerde aynen pc lerdeki gibi program çökmesi yaşanabilirmi yeniden programlasak düzelirmi yoksa pice birşeymi oldu yorumlarınızı bekliyorum

Kabil ATICI

Programı düzgün yazılmamışsa evet. Yeniden programlanmasından ziyade yazılan programın elden geçirilmesi gerekebilir. Çünkü aynı program ile programlanırsa yine aynı hataları görürsün. Örneğin bir yere call ile gidip return yerine goto ile geri dönülürse bu bir hata olarak karşımıza çıkar. Sonuçta program çökmüş olur.

Diğer durum da donanımsal olarak hatalı veya eksik yapılan bir şey. Örneğin filtre kondansatörlerinin konmaması (entegre besleme hatları arasındaki 100 nF kondansatörler) veya işlemcinin sigorta ayarlarının hatalı yapılması veya beslemenin düzgün olmaması, baskı devrenin hatalı çizilmesi gibi konuları kapsıyor...
ambar7

Maxim

Alıntı yapılan: ibbayram - 18 Kasım 2014, 14:33:31
arkadaşlar konuyla pek alakası yok ama yaptığım bir voltmetre devresi var 16f876 ile çalışıyor tek sorun ayar yapmıyor ilk çalıştığında herşey güzeldi diyeceğim şu pic lerde aynen pc lerdeki gibi program çökmesi yaşanabilirmi yeniden programlasak düzelirmi yoksa pice birşeymi oldu yorumlarınızı bekliyorum


neden 2006 senesinin konusunu üstelik kel alaka başka neden yüzünden hortlatıyorsun?