Membrane-Lexan Tuş Takımı

Başlatan aster, 01 Nisan 2007, 14:16:27

aster

Elimde bozulmuş Lexan türü tuş takımı var.
Tuş sayısı çok fazla ve 1 ad. lazım, yenisi yaptırmam maliyet ve zaman açısından uzak.

veya
Tuşların fişe giden kısmından bazıları yol üzerinde yanlışla kesilmiş yani üzerinde yol olan lexan kısmı kesik, bunu nasıl eklerim ve birleştiririm

Böyle bir işle uğraştı iseniz basit olarak ne tavsiye edersiniz?
her türlü yorumu yapabilirsiniz

Logan

Şu anda üretmekte olduğumuz hemen hemen bütün cihazların üzerinde membran tuş takımı bulunmaktadır.Sizinde bahsettiğiniz gibi maliyeti oldukça yüksektir.Yeriniz müsait mi bilmiyorum fakat eğer böyle bir şansınız varsa membran soketinin bacaklarına paralel başka bir tuş takımı yapabilirsiniz.Ya da membranın sadece serigraf kısmını bastırıp altına tuş takımı yerleştirebilirsiniz.

Not: Sizinde bildiğiniz gibi Membran üzerinde bulunan yollar plastik üzerine karbon veya bakır tozu ile yapılmaktadır.Bu sebepten dolayı lehimleme yoluyla birleştirmeye müsait değildir.Ancak yol üzerine ince bir kablo yapıştırılıp iletkenlik sağlanabilir. :!:
İmza.

ipek

boyle bir tustakimini mecbur kaldigim icin oto arka cam resiztansi tamir kiti alarak onarmis idim coz az tiner ilave ettim ama sentetikmi selulozmu unuttum ikinci bir orarimda gumus kisim fisin dibinde oxide olmuş orayi kestim fakat kisa geldi bu durumda bord'taki disi fisi soktum teller ile biraz uzatarak hallettim bu isin rs farnel conrad gibi buyuk magazalarda
tamir takimi satiliyor irice bir kalem seklinde bunlar iki kalemden olusuyor
bir sivi gumus digeride satoplax yani onarilan yer tekrar oxide olmasin diye yesil sert bir boya pcb lerde kullandigimiz mask gibi kolay gelsin...

cenkishan

onu onarman için iletken boyaya ihtiyacın olabilir.iletken boyada sana birtane yapacagın için pahalı gelebilir.bence ipek arkadasımızın dedigi gibi o tamir seti guzel onu alabilirsin.yada ince kablolarla pek guzel olmasada işini görür.yada ince bir plakete baskı devresini cizebilirsin tabiki hantal gelmezse.kolay gelsin
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

nazima

Merhaba

Kurşun kalem tozu ve vernik karışımı ile iletken boya elde edip  işini görebilirsin .

iyi çalışmalar
Cevabın bir parçası değilsen,sorunun bir parçasısın demektir..  Rafi Eitan

aster

Önerileriniz için teşekkürler,

tamir kitini rs veya farnelden şu anda almam imkansız
Kadıköy ve civarlarında bulacağım bir yer verebilirmisiniz
(daha önce almıştım dandik bir şey çıkmıştı)

uygulamayı şöyle yapmayı düşünüyorum,
kesik kısmı yol olmayan yüzünden yapıştırmak sonra
kesik hatların üstüne tel atıp 2 yan uçları gümüşle 2 taraftan birleştirmek
çünkü bu kesik kısım monte ederken esneyip oynayacak bölge

aster

Mebran'a şu ana kadar ~5000 kere basıldı daha doğrusu iş yapıldı sorun yok

Electrofix isminde iletken boya seti diye bir malzeme kullandım, güzel
3 gr lık tüple 2*20 ped ve yol tamir ettim,
daha önceki kesik kopmuş yolların üstüne çok ince telden koyup bu malzemeyle yapıştırdım, gayet güzel oldu