MYO Endüstriyel Otomasyon bölümü nasıldır?

Başlatan beysim, 04 Nisan 2007, 20:47:58

beysim

2 yıllık MYO Endüstriyel Otomasyon bölümünden mezun olan bir kişinin iş bulma imkanı ne kadar dır?Bu bölüm hakkında fikir verebilirmisiniz?Ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

aykut54

SELAM @BEYSİM ben daha yeni A.İ.B.Ü. END.ELEKTRONİK bölümünden yeni mezun oldum yaşım 21 bir yerde iş buldum askerliğimi yapmadığım için çalıştığım SEW EURODRİVE firması belli bir süre sonra beni işe almadı gelelim konuya

END.ELEKTRONİK+END.OTOMASYON hemen hemen birbirene benzeyen bölümler pic,plc,pnömatik,elektrik motorları ve sürücüleri bu dersler her iki bölümde vardı end.otomasyon bir kaç ders var farklı olarak süreç ölçümleri gibi

eğer sen yeni mezun isen heryerde iş bulabilirisin devir artık otomasyon devri ÖRNEK verecek olursak ADAPAZARI TOYOTA,GOOD YEAR COCACOLA gibi firmalar canını sıkma her yerde iş bulabilirisin ALLAH büyük güzel ALLAHIM hepimizin gönlüne göre versin

ALLAHA EMANET OL

beysim

Allah razı olsun.
Daha lisedeyim Teknik lise 4. cü sınıfta okuyorum.Bu sene otomasyon görüyoz ve ikinci dönemde PLC ye geçtik baya güzel bir ders bana göre. şimdiden endüstriyel otomasyon bölümünü araştırıyorum.
Fakat çevremdeki çoğu kişi 2 yıllığa gitme diyor fakat bende sevdiğim bir işi yapmak istiyorum böylece daha başarılı olacağıma inanıyorum ve siz büyüklerimden  bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

emperor

merhaba beysim arkadaşım...teknik lise okuyorsun madem öncelikli hedefini 4 yıllık belirle...haaa ancak imkanım olmaz 2 yıllık okuyabilirim diyorsan yapılacak birşey yok elbette...ben de endüstriyel otomasyon bölümünden mezunum...dersler tabii ki teori...ancak herşey senin elektroniğe kendini vermen, özel ilgi göstermenle alakalı...yoksa okulda hocalar senin kafana her şeyi sokamıyor inan bana...bence endüstriyel elektonik, otomasyon vb. bölümlerden en iyisidir otomasyon...başlıca göreceğin dersleri yukarıda aykut54 arkadaşımız yazmış...biraz da ben yazayım...AC ve DC devre Analizi, Analog Ve sayısal Elektronik, Bilgisayar Destekli Tasarım (Autocad), Elektronik Ölçmeleri, Dönüştürücü Tasarımı (sensörler ve transdüserler), Elektrik Makineleri (motorlar), Süreç Ölçüme ve Süreç Kontrol (PID), PLC, Scada (Bilgisayarla Veri Toplama), Güç elektroniği (biz burda orcad de elektrik devrelerinde simülasyon yapıyorduk), Mikroişmeciler (PIC), Hidrolik ve Pnömatik, ve diğer birçok yararlı olacak ders var...burada önemli olan senin bunların en azından bir tanesinde uzman olman yeterli bence...birden fazla iyi bilirsen ne ala...yani scada, plc, mikroişlemci, PID, hidrolik ve pnömatik, başlı başına birer alan olacak dallar aslında bence...yani diyeceğim o ki bilgisayar sistemleriyle ilgili birçok dersimiz var ve devir bilgisayar çağı...gidip de birşeyler öğrenebilirsin...tabii iş sende bitiyor kendini geliştirmekte yani...ben geçen yıl bitirdim ve şimdi askerliğini yapmamış biri olarak tecrübe kazanıyorum...iş imkanları var ama daha çok askerliğini yapmış ve tecrübeli kişiler için...askerlik olmadan zor olabilir iş bulmak biraz...

MeYo

beysim bence emperor arkadaşımın dediği gibi öncelikli hedefin 4 yıllık bölümler olsun...öğretmenlik veya mühendislik bir şekilde 4 yıllık bir fakülteye girebilirsen biraz da araştırmacı bir ruha sahipsen herşeyi yapabilirsin :) otomasyon bölümü mezunları kolay iş bulabilirmi....tabi ki bulabilir...aykut54 arkadaşımız yazmış örneklerini...ben bir iki tane daha örnek verebilirim mesela tekstil sektöründe su tahliye otomasyonları, boya otomasyon sistemleri, kimyasal otomasyon sistemleri, kumaş boyama makinalarının otomasyonları vb. bir sürü alanda çoğaltabilirsin bunları....mesela ben emperor ile aynı sınıfta okudum(hala tek dersten bilgisayar destekli tasarım II nam-ı diğer ORCAD den kaldım) ve bende snein gibi teknik lise bitirdim..ve şimdi askerliğimi daha yapmadım bir tekstil fabrikasında otomasyon bölümünde operatör olarak çalışıyorum...ve maddi açıdanda tatminkar ücret alıyorum...bence işine sıkı tutunursan yapamayacağın şey yok...düşünürsen otomasyon bölümünün İTÜ' de mühendisliği mevcut Kontrol Mühendisliği gerçek bir eğitim almış olursun...ama kazanamazsanda canın sağolsun iki yıllık bir bölüme girip çok çalışırsan geçiş yapar yine fakülte bitirebilirsin....

aklına takılan sorular olursa yaz ;) allahın rahmeti üzerimize olsun...
Kızılderili Atasözü »Allah'ın kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: cam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır. Lumbee Kabilesi » Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal.

beysim

Öncelikle hepinizden Allah razı olsun.Artık okulda bitti hayat daha yeni başlıyo sayılır.Şu dönemde aklım çok karışık neden derseniz; 2 yıllık myo'na gitsem mi gitmesem mi diye kararsızım.2 yıllık bölümlerden haberleşme ve biomedikal chz bölümleri hakkında da bilgi verebilirmisiniz.?Bunu neden soruyorum çünkü kime sorsam gidersen haberleşme yada end elektronik diyorlar onun için.Şimdiden Teşekkürler.

emperor

aslında biyomedikal bölümü de gayet iyidir...yaşadığımız şu devirde adım başı klinik ve hastene...ayrıca iş ilanlarınada bakanlar bilir...hastanelere biyomedikal cihazlarının bakımı vs. ile ilgili myo mezunu ararlar...dediğim gibi end elektronik, otomasyon, biyomedikal ve haberleşme bölümleri neredeyse aynı dersleri alırlar...ancak bölümüne göre bölüm dersleri değişiyor...senin iş bulma olanağın da bunlara bakılarako lursa senni için çok iyi olur...şu dönem de bir sürü üniversite mezunu var ki kendi mesleklerini yapamıyorlar...ben bu bölümleri kesinlikle tavsiye ederim...gerçekten birşeyler öğrenirsen iş hayatında da kendini geliştirip aha iyi yerlere de gelebilirsin...kafana da fazla takma bence...aralarından gidebileceğin bölümleri, hangi şehirde okuyorsan ona göre iyi tercih yapıp yoluna devam et...allah yolunu açık etsin...

ilker_32

Endüstriyel elektronik ve otomasyon dışarıdan görüldüğü kadar iyi bir bölüm değil. Herkez çok güzel bir bölüm olduğunu zanneder. Ama değildir. Elektroniği 4 yıllık okuyorsan çok güzel ama 2 yıllık elektronik iş değil. Ben bu şekil düşünüyorum. Ya benim okuduğum okulda iş yok yada ben bölüme karşı saygısızlık ediyorum. Şu an ki aklım, o zaman ki aklım olsaydı 2 yıllık elektroniğin yanından bile geçmezdim. Bu benim düşüncem. Saygı ve sevgiler....

x-tol

Ben bu ikisinin dışında mekatroniği tercih ederdim.

beysim

2 yıllık myo'unda yeteli seviyede eğiytim verilmiyormu?Ben Teknik lise mezunu olarak okulumda iyi bir eğintim aldığımı düşünüyorum.Mesela biz bu sene PLC,pnömatik gördük biz şanslıydık çünkü PLC'lerimiz ve Pnömatik setlerde devrelerimizi kurma imkanı bulduk bunu göremeyenlerde olduğunu biliyorum.Benim merak ettiğim 2 yıllık myo'na gidersem daha mı ayrıntılı dersler göreceğim?yoksa aynı şeyleri tekrar mı göreceğim?lise bilgimden farkı ne olacak.?Ayrıca ben İzmir'de oturuyorum olursa Ege üni. tercih edeceğim.Gittiğim üni. Türkiye'deki büyük üni. lerden biri.
Herşeyin hayırlısı olur inş.

beysim

2 yıllık myo'unda yeterli seviyede eğiytim verilmiyormu?Ben Teknik lise mezunu olarak okulumda iyi bir eğintim aldığımı düşünüyorum.Mesela biz bu sene PLC,pnömatik gördük biz şanslıydık çünkü PLC'lerimiz ve Pnömatik setlerde devrelerimizi kurma imkanı bulduk bunu göremeyenlerde olduğunu biliyorum.Benim merak ettiğim 2 yıllık myo'na gidersem daha mı ayrıntılı dersler göreceğim?yoksa aynı şeyleri tekrar mı göreceğim?lise bilgimden farkı ne olacak.?Ayrıca ben İzmir'de oturuyorum olursa Ege üni. tercih edeceğim.Gittiğim üni. Türkiye'deki büyük üni. lerden biri.
Herşeyin hayırlısı olur inş.

e3

Sevgili Beysim, ben zamanında daha iyi okullara gidebilecek iken Meslek Lisesi'ne gittim ve çevremden ummadığım eleştiriler aldım.Sonra meslek lisesinden Teknik bölüme geçtim.3. sınıfta Teknik liseyi terk edip MYO'ya geçtim, çünkü ben meslek lisesine giderken işi temelinden öğrenirim ve mühendis olurum diye  düşünüyordum.Zira işler öyle değilmiş, sadece MYO ve öğretmenlik varmış.Günümüz neslinin gidişini şahsen çevremden beğenmiyorum ve sana öğretmenlik gibi kutsal ama Türkiye'de bence yeterli destek verilmeyen bir mesleği tavsiye etmiyorum.Öğretmenliği istemememin nedeni aynı zamanda ailemde ve çevremde birçok öğretmenin olmasıdır, olumsuzlukları yakından biliyorum.

2 yıllık okullarda(Ben Hacettepe gibi adı olan bir okuldan bu sene mezun oldum.) meslek lisesinde gördüğün derslere az bir ilave yaparak seni mezun ediyorlar.İşin öğrenci yanından çok baktım ama bence öğretim görevlileri tarafından da bakmak lazım.Bana göre orta dereceli dersler arkadaşlarıma çok zor geliyordu ve işlem gerektirmeyen ezbere dersleri bile zorla geçiyorlardı ki bu yüzden hocalar detaylara inmiyor, inse de öğrenci anlamıyordu.Anlayan öğrenci sayısı %10'u geçmiyordu(benim okuduğum okul için geçerli tabi).Tahminimce gideceğin okulda da bu durum aynen devam edecektir.Bu yüzden eğer mühendislik fakültesi seçebilme imkanın varsa hiç tereddüt etmeden oraya girmeye çalış.Yoksa bizim gibi 2 yıllık üzerinden DGS sınavı ile bir yerlere girmen gerekiyor.

Konusu açılmışken DGS'den de bahsedeyim.DGS Matematik ve Türkçe sorularından oluşan bir sınavdır, soruları çok zor değildir, ancak sınava girenlerin çokluğu ve her üniversitenin her bölümüne topu topu 1-4 arasında öğrenci alması nedeniyle, kazanılsa bile yerleşmesi zor olan bir sınavdır.Gözününüzü korkutmayalım, puanı küçük bir üniversiteye gider, ardından notlarınızı yüksek tutar ve sınavsız yatay geçişle de iyi bir üniversiteye geçebilirsiniz.

Endüstriyel Elektronik iyi bir bölümdür ancak kendini epey geliştirmen gerekir, seçmeli olarak ikinci sınıfta hidrolik pnomatik sistemler gibi dersler vardır, şahsen tercihim Sistem analizi ve mikroişlemcilerden yana olmuştu.Dersleri sevmen ve kendini geliştirmen gerekir, yoksa okulda öğrendiklerinle bir yere maalesef varılmıyor.

Bence liseden farkı eline 2 yıllık diploma ve yine liseden birkaç adım öte ders bilgisi geçecektir.Ancak belirttiğim gibi mühendisliğe geçişin 2 yıllık üzerinden olacaksa bu şartları kabul edip okuyacaksın.Sana yararı da arkadaşlarını daha iyi tanıyacak, eğitim-öğretim sistemini işleyişini biraz daha görecek ve tecrübeleneceksin.Bende büyük bir üniversiteden mezun oluyorum ancak memnun değilim :? İnşallah senin ve bizler için hayırlısı olur.Sağlıcakla kal.İyi günler.
.eem.

beysim

Hepinize çok teşekkür ederim bu söylediklerinizin hepsini dikkate alacağım.Allah razı olsun.

KharoN

sevgili arkadaşım. ben şuanda 2 yıllık izmir myo da  end. otomasyon okuyorum ve dışardan bakıldığı gibi kolay değil. ama seçeneklerin geniş olmadığı için 2 yıllık bir okulu tercih etmen gerekir. bence ya egeyi seç yada imyo ya gel. teknik okullardan direk geçiş yapılabiliniyor zaten. öss puanı okadar önemli değildi benim zamanımda. eğer parlak bi örenci isen mekatronik diye bölüm açıldı imyo da. onu tercih etmeni dilerim. ders programıda emperor arkadışımıznda belirttiği gibi. yannız gördüğümüz mesleki derslerde matematik çok ağır. ama genel olarak bakıldığında zevkli bi bölüm. ben şimdiden önümdeki hedefleri koymaya başladım. geleceğimin parlak olacağını düşünüyorum. bu bölümü seçersende hiç hayal kırıklığı yaşıyacağınıda tahmin etmem. 9 eylül üni. deki en iyi 2 yıllık bölümde end. otomasyon bu arada =) onuda söliyim. bölümü seçtiğime gerçekten seviniyorum. dgs olayında da hiç kasmayı düşünmüyorum. iyi bi dereceyle bitirebilirsem zaten diplomam sağlam olucak. aslında bölüm kolay değil zor fakat, bir üniversiteli olucaksın sonuçta. kampüsün içinde hiç kimseden farkın yok. yani 2 yıllık diye gelen eleştirilere hiç kafanı bozma. kocaman bi 2 yılın orada ve çok zevkli geçicek ;) allah zihin açıklığı versin cümleten. sağlıcakla kal.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.