Renesas - starter kit - EMI/EMC - CAN-BUS

Başlatan nonstradam, 05 Nisan 2007, 11:00:51

nonstradam

Merhaba Renesas canavarı arkadaşlar.
bende aranıza katılmak istiyorum. renesasa bir kaç gündür giriş yapmaya çalışıyorum. Özellikle aYe ve YARGICH hocamın yazıları baya yardımcı oldu bu konuda.

öncelikle  IAR Embedded Workbench Evaluation for Renesas M16C and R8C 3.21A versiyonunu ve IAR makeapp ı indirip kurdum. aYe hocamın verdiği ilaçları kullanmayı denedim ama ya ben beceremedim yada versiyon farklılığından dolayı ilaçlar iyi gelmedi. aYe hocam 3.21A versiyonu için bi ağrı kesicin varmı rica etsem bir bardak su ile bana verebilirmisin  ;)

şimdi elektro ile görüşüp deney setleri hakkında bilgi istedim. bi starter kit almayı düşünüyorum. bana elektroda iki işlemciden bahsettiler R8C-1B ve M3062L adında. bu iki işlemcininde deney seti ellerinde mevcutmuş fiyatı 175 avro. Ben M16C serisi ile çalışmak istiyorum. bu deney setleri hakkında bilginiz varmı sizce nasıl işe yararlarmı sanırım bu setle birlikte programlayıcı ve debugger da verecekler. işlemci seçeneği bol olduğundan ve isimleride karışık olduğundan kafanda biraz karışmış durumda. Bu işe bismillah deyip başlamak istiyorum ama önüm biraz karanlık üstadlardan birinin bir mum ışığını görsem çok iyi olacak.

üçüncü derdime gelince bu M16C serisi bütün renesaslarda EMI/EMC bağışıklığı varmı tamamı için bu güzel özellik geçerlimi. Renesas Microchooser programında işlemcilere bakarken M16C/tiny yazanlarda EMI/EMC bağışıklığından bahsetmiş sanki diğerlerinde yok. yani EMI/EMC özelliği için ille tiny mi seçmek gerekli.

dördüncü derdime gelince Renesas ın dahili CAN modüllü işlemcileri ile çalıştınızmı hiç. benim yapacağım projede CAN-BUS ıda kullanmam gerekecek. CAN li bi renesasmı kullanayım yoksa normal bi renesas kullanıp sisteme harici CAN çiplerimi takayım. Renesastaki CAN modülü ek bir donanıma ihtiyaç duymadan direk çalışabiliyormu.

kafanızı şişirdim biraz kalabalık oldu yazım kusura bakmayın.
çalışmalarınızda başarılar....

ugurtarlaci

selam arkadaşım. Öncelikle Renesas terchin için kutlarım. Aramıza hoşgeldin.

Problem 1:

Öncelikle şunu söylemeliyim ki ben HEW kullanıyorum ve ısrarla öneririm. Ayrıca ilaca falan ihtiyacın olmayacak. Aklında şöyle bir soru olabilir, hangisi daha verimli olur şeklinde. Endişe edecek bir durum yok. Sonuç itibari ile her iki compiler da aynı firmanın ürünü zaten ve editörleri de benzer. Ancak HEW her ay update ediliyor ve yeni çıkan işlemcilere uygun kütüphaneleri ücretsiz elde edebiliyorsun. IAR ile bunu ücret karşılığı yapabilirsin veya İlaç bulacam diye kazınır durursun. Ayrıca firma tarafından üretiliş emulatör ve geliştirme setleri ile oldukça uyumlu bir  compilerdır.

Problem 2:
Elektro da 175 avro ya E8 emulatör ve Can Bus lı bir gelştirme seti bulunuyor. Bir çok fonksiyonu aynı anda öğrenmek istersen m306n4 serisini öneririm. 2 adet Can bulunuyor bu alette. Bu sette ;

- E8 Emulator
                             - Geliştirme Seti
                             - Compiler
                            birlikte çıkıyor.
Problem 3:

EMI-EMC bağışıklığı için rahat ol. Tüm Seri aynı çatıya sahip Core kullanıyor ve EMC önem verilen ilk konu. Renesas kullananların çoğu bu yeteneği için bu ürünü tercih etmişlerdir.  PIC gibi işlemciler le çalışmışsan aradaki farkı kullandıkça göreceksin. Tiny ve R8C bile kullansan EMC den  ödün verilmemiştir. (Bu seriler de 16 bitliktir.)

Problem 4:

Can modülü bulunan (m306n4 - m306n5 gibi) ürünleri seçtiğinde, Can ile ilgili kontrol regiterleri gibi hazır yapıları içinde barındıran bir ürün almış olursun. Ayrıca pca82c250 gibi bir CAN tranciever e ihtiyacın olacak elbette.

Umarım Yardımcı olabilmişimdir.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

nonstradam

parmaklarına sağlık uğurtarlacı sağolasın.
Benimde renesas ı tercih etmemdeki en büyük sebeb EMI. daha önce PIC serileri ile çalışıyordum havadan nem kapıyor aletler.

öncelikle M30291FAHP den başlamak istiyorum bu çipin deney seti elektroda varmış. bir kanal CAN bulunuyor bu çipte şimdilik yeterli gibi.

Senin bahsettiğin m306n4 çipinde başka ne gibi farklılıklar var.

Ben M30291FAHP ile işe başlayıp aynı çiple seri üretime geçmeyi planlıyorum m306n4 biraz lüks olmasın sonra.

fiyatlar hakkında bilgin varmı M306N4 ve M30291FAHP nin fiyatları ne kadardır. imalatta fiyatlar önemli olacak.

tufican

beyler ben ccs c canbus kit aldım yeni gayet memnunum iyi örnekler ve açıklamalar var devrede oldukça kullanışlı bitanede peak cihazınız varsa can bus kolay :D
pic ile ilgili havadan nem kapmak derken neden kastettiniz acaba merak ettim
insanın gerçekten isteyipte yapamıcağı bişey oldugunu düşünmüyorum