Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Vestel 14" 15AK14-9 MainBoard

Başlatan Jackal_Alone, 19 Temmuz 2007, 14:15:07

Jackal_Alone

Selamin Aleyküm...
Arkadaşlar Elimde VesteL 14" 15AK14-9 bordlu bi monitör var. Ve Güc katinin arizali oldugunu düsünüyorum. Bunun için bana monitorun şeması lazım bu konuda yardımcı olursanız cok sevinirim.
Selametle...

murbay

Arıza hakkında bilgi verirsen arkadaşlar daha fazla yardımcı olabilirler...
Yalnız şunu söyleyeyim Vestel monitörlerde genelde besleme katından değilde BUH1015 transistör bozulur.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

Jackal_Alone

Tekrar Merhaba...
Monitör çalışırken ara sıra icinden çıt çıt sesler geliyor kapanıp açılıyordu. Sonra hafif bi masa sarsıldı ve o anda monitör tam olarak kapandı. Şu anda hiç açılmıyor.. yaptigim bi kaç ölçüme göre ferit nüveli trafoya enerji gelmiyor yani onu süren devrede bi sorun oldugunu düşünüyorum. Bu arada kartı 15AAK14-1522 imiş. Bu tip bi arıza ile karşılaşan bi arkadaşımız var ise tecrübesini paylaşırsa çok sevinirim...
Selametle...

M_B

Merhaba arkadas;
Cihazın H.Out Transistorunu olctun mu ?
Oncelıkle onu olc. Sonra Transistoru yerınden cıkar ve besleme voltajı
collektore gelıyormu kontrol et.
Eger besleme voltajı tam olarak gelıyorsa  besleme ıle ılgılı sorunun yok demektır.  FBT etrafını goz kontrolu yap soguk lehım olanlar varmı bır bak. Vertikal katını kontrol et. soguk lehım varmı.  Su an aklıma gelenler bunlar. Sana kolay gelsın.  Yalnız dıkkatlı ol ilk defa boyle sey yapıyorsan.
Tecrubelı ısen sorun yok.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Jackal_Alone

Selamın Aleyküm...
M_B arkadaşım dediğin gibi transistörü ölçtüm. Trafoyu süren elektronik kısım çalışmıyor. Entegreye besleme voltajı geliyor. ama transistör sürülmüyor. Sorun Ne olabilir?
Selametle...

POWER

kullandığın şasede IC801 mc44605 var ise bunun 3 nolu pinini imkanın varsa osilaskopla yoksa bir frekansmetre ile ölç burdan belli bir frekansın çıkması lazım burası normal ise,Q802 mosfet arızalı olabilir.Birde bunun yanında 0,33 ohm gibi düşüm değerli bir sigorta direnç var o açık devre olmuyş olablir.Bu iki eleman sıklıkla arızalanıyor.Smps trafosunun çıkışındaki diyotlardada arızalı olan varsa devre kendini korumaya alıyor olabilir.şimdilik bu kadar.
TB6BKG