Gönderen Konu: serigrafi nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 11559 defa)

Çevrimdışı aliuzun2004

• Üye
  • **
serigrafi nasıl yapılır?
« : 25 Ağustos 2007, 01:30:44 »
baskı devre çıkarmak için serigrafi malzemeleri aldım. şu anda pozlandırma masam yok. pozlandırmak için florasan kullanmayı dşünüyorum. serigrafi yaparken nelere dikkat etmeliyim. neler tavsiye edersiniz.

aramızda serigrafi ile baskı devre çıkartan var mı?

teşekkürler.

Çevrimdışı stlg

• Profesyonel Üye
    • http://www.logoelektronik.com
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2007, 03:08:16 »
Sevgili kardesim

Serigrafi masası icin florasan ampuller yeterli ,karanlık bir oda gerekiyor, icinde kırmızı bir lamba yakabilirsin, ipek kalıbı kurutabilmen icin bir kurutma makinesi ve kalıbı acabilmen icin kuvvetli sekilde su puskurtebilen bir duzenek  gerekli, eger bu işi profesyonel anlamda yapamayacaksan seni sogutmak istemem ama cok zahmetli ve bir o kadarda kirli bir iş  :lol: kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ
Hoştur bana senden gelen,
Ya gonca gül yahut diken,
Ya kaftandır yahut kefen,
Kereminde hoş lütfunda hoş.

Çevrimdışı Fixxer

• Emektar
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2007, 03:39:22 »
20 w lık florasan olması gerekir kardeşim;) serigrafi işinde pozlama çok önemli kalitesi pozlamada gizli film in hangi yüzüne baskı yaptıysan cam a onu dayaman lazım  ;)

Zahmetine gelince gidip birsürü adamla muhattap olup 10 gün saonna hemde pahalıya birşeyleri almaktansa serigrafi ile yapmak çok mantıklı
aslında bakarsan birazda yetenek isteyen bir iş
...............................

Çevrimiçi a.zorba

• Emektar
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2007, 03:48:41 »
forumda yok biliyorum
  bir bilen çıkıp şu serigrafi işini resimli güzelce anlatsa ne iyi olur.
İçinizdeki düşmanlık yakıp yıkmayı hoşgörüyorsa yerine koyacağınız sistemin özgürlük olacağını mı düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı sigmoid

• Emektar
    • HayalDefteri.Net
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2007, 04:33:18 »
Alıntı yapılan: "Fixxer"
20 w lık florasan olması gerekir kardeşim;) serigrafi işinde pozlama çok önemli kalitesi pozlamada gizli film in hangi yüzüne baskı yaptıysan cam a onu dayaman lazım  ;)

Zahmetine gelince gidip birsürü adamla muhattap olup 10 gün saonna hemde pahalıya birşeyleri almaktansa serigrafi ile yapmak çok mantıklı
aslında bakarsan birazda yetenek isteyen bir iş

doğru diyorsun, zamanında 200 lira verip baskı devre yaptırmıştım. 15 günde bekledim. daha sonra malzemeciden bir kaç malzeme almaya gittiğimde artık farklı kılfta malzemeyi getirince şok oldum. girişimcilik yapalım diye bastırdık pcb yi, elimizde patladı. Az bastırsak masraflı oluyor. işi çözemedim gitti.

ben de  serigrafi için malzemeleri aldım. işi öğrenince nasıl yapıldığını fotograflarını çekerek anlatırım. önümüzdeki hafta bizim hoca nasıl yapılıdığını gösterecek bana. o da zamanında (artık kaç sene önceyse) yapmış. ondan sonra beni durdurabilene aşk olsun.

bu arada delik içi kaplama nasıl yapılır, teorik ve pratik bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı stlg

• Profesyonel Üye
    • http://www.logoelektronik.com
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2007, 07:17:43 »
Sevgili kardesim

Formumuzda bu konu ile ilgili guzel bir yazı var

http://picproje.org/index.php/topic,50&start=0
ALLAHA EMANET OLUNUZ
Hoştur bana senden gelen,
Ya gonca gül yahut diken,
Ya kaftandır yahut kefen,
Kereminde hoş lütfunda hoş.

Çevrimdışı bs

• Kıdemli
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #6 : 25 Ağustos 2007, 11:21:38 »
İPEKLE BASKI DEVRE ÇIKARMA
Hazırlanan devrenin yerlestirme planında görülen baskı devresinin tersi (mirror) alınarak asetat veya aydıngere baskı devre şeması bastırılır. Bu çizilen bakir plakete çikacak olan baskı devredir. Pozlandırma masasının üzerine asetatta bulunan baskı devre yüzeyini bantla yapıştırırız. Çalısma odası karartılır. Yapılan işleri takip edebilmek için 10w gibi kırmızı ışıkla aydınlatma yapılabilir. İpek üzerine sürülecek karışım hazırlanır. Plastik kabın içerisine bir kahve fincanı ölçeğinde serisrol koyduğumuz serisrolün 1/10 ölçeğinde hizlandırıcı koyarak, çubukla karıştırırız.

Tahta çerçeve içerisine gerilmiş ipek üzerine hazırlanan karışım dökülür. Karışımı yayacağımız alan asetat üzerine çizilen baskı devre şemasının alanından biraz daha fazla olmalıdır. Ipek üzerinde duran karışım rahle ile homojen bir sekilde yayılır. Ipek üzerine yaydığımız karışım her alanda eşit miktarda olmalıdır.Tahta çerçeve içerisinde bulunan ipeğe sürülen karışım, yine karanlık ortamda saç kurutma makinasiyla kurutulur. Artık hazırladığımız karışım ışığa duyarlı hale gelmiştir.

Ipek iyice kuruduktan sonra karışımlı kısım pozlandırma masası üzerine yapıştırılmış baskı devre semasının üzerine yerlestirilir. Üzerine dışarıdan gelebilecek ışıklari engellemek için kitap, mukavva vb. ağırlık konulur.

Pozlandırma işlemini yapabilmek için  ışık açılır. Poz süresi ışığın miktarına bağlı olarak 5 dakika ile 10 dakika arasinda değişir.

Pozlandırma işleminden sonra ipek, bol tazyikli suyun altına tutularak iyice yıkanır. Bu işlem sırasında bakır hatların olacağı kısımdaki karışım dökülecek, diğer taraflarda ise kalacaktır. (Baskı devrenin negatifi gibi görünür.) Işık açılarak, ipek kurutulur.

Ipek üzerine çikardığımız baskı devre şemasını bakır plakete aktarabilmek için yeni bir karışım hazırlanır. Plastik kap içerisine bir kahve fincani ölçeğinde matbaa mürekkebi konulur. Inceltmek için selülozik tiner katılır. Karışım homojen olarak iyice karıştırılır.

Bakır plaket ipek üzerindeki şemaya denk gelecek sekilde yerleştirilir. Çok miktarda baskı hazırlanacaksa bakır plaket tam ayarlandıktan sonra  iki köşesine L biçiminde bakır plaket konur. Böylece bakır plaket her seferinde ayarlamak zorunda kalınmaz. Karışım bakır plakete yakın şekilde plaket boyundan biraz fazla olacak şekilde  yeterli miktarda uzunlamasına dökerek rahle ile düzgün sekilde çekilir. Bu esnada ipeğin bakır plaket tarafından yırtılmamasına dikkat etmek gerekir. Plaketin kenarlarında talaş olmamasına dikkat etmelidir. Böylece baskı devre bakır plakete aktarılmış olur. İpek kaldırılarak plaket altından alınır. Sürülen boyadan dolayı bakır plaket ipekle beraber kalkabilir.Bakır plaketi dik olarak ipekten ayırmalıdır. Böylece boyanın diğer taraflara bulaşması önlenmiş olur.
Baskı işi bittikten sonra, Ipek daha sonraki işlerde  tekrar kullanılmak üzere  hemen selülozik tinerle silinir. İpeğin yırtılmaması için iki yüzünden aynı anda yapılmalıdır.

Çevrimdışı sigmoid

• Emektar
    • HayalDefteri.Net
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #7 : 25 Ağustos 2007, 11:53:04 »
pozlandırma için ne kullanmalıyım? normal florasanda ince çizimleri çıkarmak çok zor oluyor diyorlar. burdaki serigraficiye sorduğumda kaba işler için florasan fakat çok ince işler için, özelliklede devre baskı için güçlü bir lamba kullan dedi.benim kullandığımın tanesi 90 lira dedi.  teknik dökümanlarda da 125W HPR diye bir lamba geçiyor. Bu ampul gerçektende bu fiyat mı? uygun bir fiyata nerde bulabilirim. sizin önerebileceğiniz bir çözüm varmı?

Çevrimdışı Fixxer

• Emektar
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #8 : 25 Ağustos 2007, 12:07:31 »
Hocam onlar işin ayrıntıları şimdi burada 20w lık florasanları dizersen yanyana ve içinide beyaza boyarsan pozlama kutusunun birde timer  ;)   iş bitmiştir. Kullanıcan emilsiyon kaliteli olmalıdır isim verebilirim ama yarın.Bir diğer konu ise normal lazer çıktı değilde film olarak çıkartılması gerekmektedir yani pozlama yapıcağınız film çok koyu olmak zorundadır ki ışığı geçirmesin. Uzun Uzun anlatsam bile bu konuyu kafanızda pek birşey şekillenmiycek farkındayım en kısa zamanda kullanılacak malzmelerin resimlerini  özellikleri koymaya çalışcam zaman bulabilirsem şayet elimden geldiğince de cwplarım konu çok geniş.
 :arrow:  serigrafi pozlama vakum ilede yapılmakta ama bu kaliteyi kulananlar çok profesyonel  :)  ama normal birisi baktığında serigrafinin kalitesini zatennn anlayamaz ama ii bir serigrafici kaçlık ipek kullanıldığını ve hangi yönden boya çekildiğini bile söyleyebilir 8)

Çevrimdışı sigmoid

• Emektar
    • HayalDefteri.Net
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #9 : 25 Ağustos 2007, 12:19:42 »
malzemelerim var. yalnız pozlandırma masam yok. serisol c var, ipek 120t beyaz. sonrada serisanın AL/AH asit maske boyası incelticisi çartı çurtuda var. iyi yatırım yaprım, ama malesef malzemeler yatıyor.

bizim hocaya sorduğumda florasan işini görmez dedi. illaki uv olcak. okulda philips in florasan şeklinde 4 lambalı uv pozlandırma sistemi var.  

burdaki serigraficiye sorduğumda flosanla ancak 1mm lik yollar çıkar. daha ince yolları çıkartamazsın, ahanda şurda gördüğün ampülden almalıssın, yaklaşık 90 lira civarında dedi.

serisol ün kullanım talimatında da bir sürü lamba ve pozlanma sürelerini vermişler. 125 W HPR nasıl bir lambadır? nerde yaklaşık kaça bulabilirim. birde uv zararlı bir ışık olduğundan güvenlik önlemi olarak kullanmam, takmam gereken bir gözlük vs dikkat etmem gereken neler var.

teşekkürler.

Çevrimdışı sigmoid

• Emektar
    • HayalDefteri.Net
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #10 : 25 Ağustos 2007, 12:38:23 »
ayrıca film çektirmenin maliyeti nedir?

Çevrimdışı Fixxer

• Emektar
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #11 : 25 Ağustos 2007, 13:10:53 »
Çok ucuz diebilirim ben bu olayı sonradan keşvettim ayrıntıları bilmiyorum ama nasıl yapıldığı konusunda fiyatı bir a4 boyutu 2ytl civarında

Çevrimiçi aslan_korhan

• Profesyonel Üye
    • Aslan Elektronik & Güvenlik
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2007, 14:18:00 »
4W UV Fluorasanlar var ve pek pahalı değil. Baya oldu alalı ama en fazla 10YTL'dir tanesi. Normal Fluorasandan çok daha iyi randıman veriyor. Ben bunu pozitif 20 yönteminde kullanıyordum. Birçok lamba denedim ama bu UV olanları ile harika sonuç verdi.
Gerçi bunlarlada ilk zaman sorun yaşamıştım. Eski bir scanneri parçaladım ve içine 4 tane bu fluorasanlardan taktım. Ama ne yapsam pozlandırma iyi olmuyordu. En sonunda scannerin camını çıkardım ve normal bir cam ile değiştirdim. Sonuç harika. Meğerse scannerin orijinal camı UV ışığını filtre ediyormuş...

Hem EPROM entegreleri bile birkaç saniyede silebilirsin bunlarla.
Dünyada 10 çeşit insan vardır.
Binary bilen ve bilmeyenler.

Çevrimdışı z

• proje
  • Profesyonel Üye
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #13 : 25 Ağustos 2007, 14:53:03 »
Pek cok cam UV isinlarini zayiflatir. Bu nedenle epromlarin penceresi 2537 angstroms dalga boyunu gecirebilsin diye kuarzdan yapilir.

Kullandiginiz lambanin dalga boyunu ogrenip ona gore cam edinmeniz gerekir.

Ancak bu kadar detaya girmeye gerek kalmayabilir. Sorun, lamba gucu arttirilarak kolayca asilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Çevrimdışı bs

• Kıdemli
serigrafi nasıl yapılır?
« Yanıtla #14 : 26 Ağustos 2007, 03:42:22 »
Biz okulda floresan lambaları kullanıyoruz. 10 tane 20w lık floresan lambadan oluşturduğumuz pozlandırma masamız var. 120 lik ipek kullanıyoruz. Baskı devre çıkarmada şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadık. İpekle baskı devre çıkarmak o kadar zor değil. Baskı devre filmini ipeğe aralık kalmayacak şekilde yerleştirebilirsen (yanlardan ışık almaması için) güneş ışığı ile bile pozlandırabilirsin. Bu sistemle baskı devre çıkarmanın en zor tarafı asit çözeltisini tam ayarlayabilmektir. Perhidrol ve tuzruhu oranını iyi ayarlayamassan  bakır üzerindeki matbaa mürekkebini bozabilir. Bunun için biz demirüçklörür (FeCl3) kullanıyoruz. Sarı nohut tanesi büyüklüğünde parçalardan oluşan  oksit sarısı renginde zayıf bir asit. Ayrıca asit dumanıda olmadığı için ciğerlerimize duman kaçma riski yok. Tek kötülüğü dikkatli çalışmassan etrafı batırırsın.
 Çok ince hatlı devreler yapacaksan 140 lık veya 180 lik ipek  (Santimetrekaredeki delik sayısı) kullanabilirsin.

Konuyu Paylaş:

Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Smf