0.5v luk degisimi algılamak

Başlatan alieren, 25 Ağustos 2007, 10:47:23

alieren

swich off konumunda iken cikis 5v olan ve swich on yapildiginda cikisi 4.5v olan bir durum var. ben on-off olma durumundan dogan 5v-4.5v=0.5v luk degisim uzerinden, yani 5v u dijital 1 ve 4.5v u dijital 0 olarak algilamak istiyorum. bunun icin 741 opam pi ile karsilastirici yapmaya calistim. cikardigim sonuca gore 0.5v gibi kucuk bir degisim cikistan 0v ve 5v  vermiyor. ancak 1.5v ve 1.2v verebiliyor. bena lazim olan ise 0v ve 5v yani dijital 0 ve 1. bunun icin ne yapmaliyim. saygilarimla.

XX_CİHAN_XX

2 önerim olacak biri donanımsal biri yazılımsal.
Yazılımsal önerim switch pice bağlı ise adc pinini kullanarak switch uçlarındaki voltajı ölçebilirsin.
İkinci önerim donanımsal ancak 1. söylediğim kadar net sonuç vermeyebilir fakat çok daha pratik bir yöntem :)
6 tane seri bağlı 1n4148 gibi bir diyot gurubunu switch uçlarına vericeksin.Bu durumda switch çıkışındaki voltaj 0.7x6=4.2 volt kadar düşecek.Bu durumda switch 4.5 volt çıkardığında diyottan geçince 0,3v a düşecek.5v çıkardığındada diyot uçlarında 0,8v olacak.
Diyot çıkışınada bc tarzı bir transistör girersin.0,3v transistörü iletime sokmaya yetmez ancak 0,8v yeterli gelir.
Al sana on/off ;)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Fixxer

Hocam yanlış anlamadı isem Bu işi görücek adc si olan bir pic yeterli olucak sanıyorum ete hocamızın anlattığı adc olaylarına göz gezdirir iseniz
ham değerleri hesaplayıp  :arrow: 1023*4.5/5= 920 ham değer i görünce lojik olarak çıkış alabilirsiniz kanaatindeyim  kolay gelsin.
...............................

z

Opamp ile bu is cok rahat yapilabilirdi. 741 li devre semani gorebilirsek hatayi bulabiliriz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

alieren

http://www.dosyaupload.net/download.php?file=606044

buraya cizim  yaptim. ama sadece cizim cunku simulasyonunu yapmadim.
swich ten kastimda linkteki ir alici dir.
      ayrica cevaplar icin tesekur ederim. belirtilen yontemlerden picin adc sini bende dusunmustum ama seri diyot yontemi yeni bir yontem oldu benim icin. ancak opamp ile yapabilmem en iyisi olur.

z

Dosyayi bendeki programin versiyon farkliligindan dolayi acamadim. LM393 ile bu is cok kolay yapilir.

4.5 ... 5V araliginda degisen sinyali gerilim bolucu ile tam 2 ye bolun ve komparatorun bir girisine baglayin.
.
Komparatorun diger ucuna bir baska gerilim bolucuden 2.4v gibi bir gerilim uygulayin.

Cikisa da 5V hattina bagli pull-up direnc ardindan is bitmistir.

http://www.national.com/mpf/LM/LM393.html

Veli B.

Kullandiginiz mcu da CCP birimi var mi? Var ise harici bir sisteme gerek kalmadan dahili compare unitesi isinizi gorecektir.

KAZIMUGUR

Opamp besleme - referans gerilimleri , giriş gerilimleriniz ile uyumlu olmalı.
Proteusu kandırmak için girişe farklı şeyler konabilir.
Alıcınız illa 5-5,5 mi biliyor , sanki oradada bir sorun var olmasın ?

http://rapidshare.com/files/51202496/IR.rar

z

Evet 4.5...5V araliginda cikis veren nesne bana da arizali gibi geldi. Zamaninda 0..5v araliginda sinyal uretmesi gerekirken aynen yazidaki gibi 4..5V araliginda sinyal cikartan cok degerli bir kac sensoru tamir etmeye calismistim.

stlg

Girişe ters baglı 4V7 luk bir zener iş gorurmu acaba
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

alieren

verilen cevaplarin hepside oldukca ogretici. hepside zamanla benim acimdan ogrenmem gereken calisma konulari.
  sayin katana'nin soyledigi mcu nun karsilastirici birimini bende kulanmayi dusundum ancak ben picbasicpro kulaniyorum ve ccp biriminin nasil kulanildigina dair fazla bilgi sahibi değilim. basicpro ile yazilmis uygun bir ornek kod olursa epey isimi gorecektir. su anda 877 nin adc sini kulanmaya calisiyorum. ancak ccp kulanabilirsem 628 de isimi gorur ve bu projeme daha uygun duser.

tesekurler.

Erol YILMAZ

CCP değil size lazım olan Pic içindeki COMPARATOR bölümü.
16F628 de var.
Konfigrasyonunu ayarlamak son derece kolay,
Datasheetine bakabilirsiniz...

alieren

PIC16F877'nin adc birimi uzerine calistigimi soylemistim. programi olusturdum ve uyguladim. ancak sorun tesbitinin yanlis oldugunu gordum. ir devrenin alici tarafini kendim yaptim ancak verici olarak hazir tv kumandasi kulandim. yaptigim alici modulesiz yani yalzca goz uzerine 38khz kizilotesi isik dusmesi yetiyor. fakat hazir kumanda lojik 0 ve 1 lerden olusan dalga gondeerdigi icin  tetiklenme durumda alici goz uzerinde cok hizli isik var isik yok durumu olusyor. ben bunu avometreile olcuyorum ve bu hizi yakalayamadigim icin sanki sadece 0.5 volt fark yapiyor gibi goruyorum.adc kulaninca bunu farkina vardim.

simdi ise yeni sorun su:
kumandanin gonderdigi 0 ve 1 leri nasil surekli 0 vaya 1 gibi pice algilatip onu kesilincede durum farkini degerlendirebilirim. tabi bu arada bir cok sey ogrenmis oldum. tesekurler.