Mosfet sürücü entegresinin kullanılma sebebi nedir.?

Başlatan remzi, 31 Ağustos 2007, 17:05:28

remzi

Arkadaşlar merh.

Bildiğimiz gibi mosfetleri mikrodenetleyiciler ile doğrudan sürebiliyoruz.
Veya pinin ucuna bir opto bağlamak vasıtası ile sürebiliyoruz. Peki doğrudan sürebiliyorsak niçin ir21.. vs sürücü entegrelerini kullanıyoruz.

Teşekkürler iyi çalışmalar...

z

Bir mosu iletime sokmak demek Gate-Source arasinda gorunen kapasitesini esikvoltaji degerinin ustune kadar sarj etmek demektir. Ayni sekilde mosu yalitima gecirmek demek bu kapasitede depolanmis voltaji esik voltajinin altina kadar bosaltmak demektir.

Moslarin hizlica iletime ve kesime gecirilmesi icin bu kapasiterin hizlica sarj ve desarj edilmesi gerekir. Bu da yuksek akim demektir.

Neticede denetleyicinin basit bir output pininin verebilecegi yada icine cekebilecegi akim fazla yuksek değildir. Bu durumda calistigini iddia ettiginiz surucusuz mos devrenizde, Mosun anahtarlanma frekansini arttirirsaniz mosunuzun anahtarlayamadigini gorebilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Mosfetleri sürmek için Vgs gerilimi şartlarını yerine getirmemiz gerekiyor.
Bu N kanal MOsfet için, Eğer ki Vsource gerilimi şasede ise Vgate e
kısaca 12V vermek kadar kolaydır.  Yeni geliştirilen bazı MOsfetlerle
bu gerilim seviyesi aşağı çekildi. ( örn, tam iletim için 5V gibi...)

Bazen de Bu Vsource gerilimi şasede değilde başka gerilim seviyelerinde
olmaktadır. diyelimki 24V u anahtarlayacaksınız.
Bu durumda Vsource geriliminiz 24V olacak !
En iyi durumda Vgate geriliimimiz 29V olmalı ki (24+5)
bu N kanal MOsu sürebilelim.

Ve bunun gibi birkaç tane daha şart bizi bu entegre yapıları kullanmaya itmektedir.

remzi

Mikro ile mosfet arasında bir nevi buffer gibi düşünebilirmiyiz. mikro çalış deyince çalışıyor, dur deyince duruyor. PWM frekansını yine mikrodan veriyoruz, değilmi?

OG

Evet öyle düşünebilirsin, yeterli akım veremeyen nispeten yüksek dirence sahip 5V çıkışlı lojik seviyeyi mosfetin ihtiyacı olan seviyeye ve güce çıkarır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

stlg

Bazı uygularımızda high side yada low side mosfetlerimiz olabilir ,bu mosfetlerin aynı anda iletime gecmesini istemeyiz ,işte bazı suruculer kendi icinde bu işi cozerler, siz istesenizde bu mosfetler aynı anda iletimde olmazlar
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "remzi"Mikro ile mosfet arasında bir nevi buffer gibi düşünebilirmiyiz. mikro çalış deyince çalışıyor, dur deyince duruyor. PWM frekansını yine mikrodan veriyoruz, değilmi?

Elbette Pwm sinyalini mcu dan veriyoruz.
Sürücü sadece MOsfeti sürüyor.

mhk

Alıntı yapılan: "stlg"Bazı uygularımızda high side yada low side mosfetlerimiz olabilir ,bu mosfetlerin aynı anda iletime gecmesini istemeyiz ,işte bazı suruculer kendi icinde bu işi cozerler, siz istesenizde bu mosfetler aynı anda iletimde olmazlar

En önemli özelliklerinden biride budur. Mosfetlerle oluşturulmuş bir H köprüsünde istenmeyen şey aynı anda + ve - hatlarına bağlanmış mosfetlerin iletime girmesidir. Bu durum mosfetler için faciaya yol açacaktır. Bunu yazılımla yapmak zor değildir , lakin olası parazitik ve donanımsal sorunlar işi riske atmamak gerektiği anlamına gelir. Ayrıca bu entegrelerde hata sinyalleri aşırı akım vs gibi giriş çıkışlar vardır.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

remzi

mesela 10A lik bir dc motor sürücüsü için hangi mosfetleri ve sürücü entegrelerini tavsiye edersiniz.( piyasada bol bulunan ve ucuz olan olursa daha iyi olur tabiki.)

Ayrıca cvp larınız için çok teşekkür ederim. Kafamdaki bir soruyu daha çözmüş oldum...

hayırlı işler...

xenix

IR2110 (2111,2112,2113) ile tek bir H-Köprü bacağını yani aşağıda ve yukarıda olan 2 mosfeti sürebilirsin, çıkış akımı ±2 A,  3-5 ytl civarında. Aynı anda iki mosfetin de açılmasını engelleme özelliği ve deadband ekleme özelliği yok.

TLP250 ve HCPL3120 ise 1 adet mosfeti sürebileceğin yine yaklaşık ±2A verebilen ve optokuplörü de olan sürücüler. Bunları da bulmak mümkün.

remzi

Aynı anda iki mosfetin de açılmasını engelleme özelliği ve deadband ekleme özelliği yok. demişsiniz. Bu özellikleri olan sürücü örneğide verebilirmisiniz?

ayrıca deadbank ekleme özelliği nedir ufak bir açıklama yapabilirmisiniz.?

Teşekkürler...

xenix

Mosfet lerin ve IGBT lerin iletime geçme süresi kesime gitme süresinden daha kısadır.Örneğin bir bacaktaki birisi yukarıda diğeri aşağıda olan mosfetlerin alttakini off yapıp hemen üsttekini on yaparsak üstteki mosfet alttaki kesime gitmeden iletime geçecektir. Anlık bir kısa devre (shoot-through) oluşacaktır. Transistörlerin birini kesime götürdükten sonra diğerini iletime geçirmeden belirli bir süre beklemek gerekir. Bu süreye deadband denir. Deadband süresi mosfetlerde 500ns-2 µs IGBT lerde 4-8 µs civarında seçilebilir. Bu süre yüksek akımlı transistörlerde yüksek olmalıdır, gate direnci ile de doğrudan alakalıdır.

Aklıma bu işi yapan harici entegre gelmiyor. Mikrodenetleyicilerde yazılımla yapmak kolay. Özellikle pic18fxx31 serisinde (ben 18f4431 kullanıyorum) bu iş donanımsal olarak yapılıyor, 8 adet PWM çıkışı olması da H-Köprü ve 3 faz köprü uygulamalarında kolaylık sağlıyor.

remzi

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bugün Yeni birşey daha öğrendim...

Sağolun hayırlı işler...

frederic

Sayın xenix, 18f4431 ile hangi dili kullanıyorsunuz bilmiyorum fakat proton kullanıyoranız eğer ufak bir pwm örneği yayınlayabilirmisiniz,banada üç adet pwm lazım çünkü.

huseyin_agirmaz

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 31 Ağustos 2007, 17:39:14Mosfetleri sürmek için Vgs gerilimi şartlarını yerine getirmemiz gerekiyor.
Bu N kanal MOsfet için, Eğer ki Vsource gerilimi şasede ise Vgate e
kısaca 12V vermek kadar kolaydır.  Yeni geliştirilen bazı MOsfetlerle
bu gerilim seviyesi aşağı çekildi. ( örn, tam iletim için 5V gibi...)

Bazen de Bu Vsource gerilimi şasede değilde başka gerilim seviyelerinde
olmaktadır. diyelimki 24V u anahtarlayacaksınız.
Bu durumda Vsource geriliminiz 24V olacak !
En iyi durumda Vgate geriliimimiz 29V olmalı ki (24+5)
bu N kanal MOsu sürebilelim.

Ve bunun gibi birkaç tane daha şart bizi bu entegre yapıları kullanmaya itmektedir.

Hocam merhaba, Vsource gerilimi şasede değilse gate kapasitesi nasıl dolacak ki zaten ? Tam anlayamadım.