Matlab'da Kod Çevirimi

Başlatan idemirdoven, 05 Eylül 2007, 22:19:12

idemirdoven

İyi günler,

MATLAB'da yazılmış bir .m dosyasını başka bir dile nasıl çevirebiliriz? Özellikle vbasic veya picbasic tarzı bir çeviri nasıl olur?

picusta

Buradan bakabilirsin:
http://www.mathworks.com/company/events/archived_webinars.html?recordedwebinars

Matlab ile yazilan .m'li algoritmayi C++, .Net (ASP, C#, VB..) ile yazilan bir programin içine "gömebilirsiniz"(.dll ile).
Programin matlabsiz bir bilgisyarda çalistirmak için Matlab Runtime Component'i o bilgisyara yüklemek gerekir (ücretsiz kurulum).
Pic tarzi bir mikroislemciye .m algoritmasini gömmek için Embedded Coder Toolbox'u ile algoritma C'ye çevrilebilir, fakat bunun için belli sinirlamalar var, Matlab'in tüm komutlari ve tüm toolboxlari kullanilamaz.

Bir diger yaklasim ise Simulink'te algoritmayi tasarlamak ve Real-Time workshop ile kodu üretmek (VHDL bile üretilebilir).

fatihvelid

Yazdığımız m kodlarını C kodlarına nasıl çevirebiliriz? Matlab compiler ile çevrilebiliyor sanırım ama yapamadım.
mmc -m dosyaadi.m parametresini denedim hata veriyor.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

yldzelektronik

Alıntı yapılan: fatihvelid - 07 Ekim 2008, 16:33:23
Yazdığımız m kodlarını C kodlarına nasıl çevirebiliriz? Matlab compiler ile çevrilebiliyor sanırım ama yapamadım.

Hortlatma gibi olursa kusura bakmayın.

Bu konu burada mı kalmış?Cevabı bilen var mı?Yada örnek uygulaması olan?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

atioky_216

Alıntı yapılan: fatihvelid - 07 Ekim 2008, 16:33:23

Ben hep exe olusturarak kullandım C donusturmeden verim almadığım için bilmiyorum neden donusturmediğini ama,  Matlab içerisindeki kod donusumu toolbox'undahangi dillere nasıl donusturuluyor yazıyordu.Ben 2011 b kullanıyorum dogrudan C kodu urettiriyorum ama tabi PC içinde çalışacak şekilde. Hiç embedded sistem için denemedim ama galiba sadece arm türü işlemcileri(birde ti dsp, fpga felan yani hiç RISC mimarili birşey goremedim) destekliyorlar aynı labview gibi.

jynysl

Matlab kodunu c++ koduna nasıl çevirebiliriz? Yapılan yorumları okudum fakat yapamadım.Yardımcı olursanız sevinirim