Projeksiyon Cihazının Lambasının Ömrünü Uzatmak.

Başlatan zoptan, 10 Ekim 2007, 22:42:14

zoptan

Merhabalar, yeni aldığım projeksiyon cihazının kullanırken lambasının ömrünü nasıl daha fazla uzatırım diye düşündüm ve denemelerim sonunda şunu gördüm; Projeksiyon cihazı ekranda siyah renkte olan yerleri aydınlatmıyor. Bende bunun üzerine sunularımı siyah arka plan üzerine hazırladım, yazılarımı da açık mavi renkte yazdım böylece projeksiyon cihazı sadece yazıları ve resimleri aydınlatıyor gereksiz yere arka planı aydınlatmıyor ve lamba daha az yükleniyor. Sizce bu projeksiyon cihazını bu  şekilde kullanmakla lamba ömrü uzarmı? Ben lamba ömrünün uzayacağı kanısındayım. Fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar. :D
Herkes Cennete Gitmek İster, Ama Kimse Ölmek İstemez.

Göktuğ

El yapımı projeksiyonlar var. Lambalarıda uygun fiyatta.

ipek

halide lamba bir kez ateslendimi tam guc calısır eger uzun sure sınyal alamaz ıse saver menude acık ıse lamba 5 te bir guce iner sunum yapar iken guc faktoru degismez en azından oyle biliyorum is yerinde fujitsu var 15 seminerde lamba bitti...

alayli

:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Gevrek kahkahalar için kusuruma bakma ve alınma ama gerçekten çok ilginç bir mantık. Ama maalesef bu yöntemle lamba ömrünü uzatamazsın. Bu konuda bahse bile girerim. Sen istersen ekranı komple kapkara yap, cihazın içinde ampul çalışmaya ve ömründen eksiltmeye devam eder. Ekrandaki video görüntüsünün renkleriyle ampul hiç muhatap olmazve ilgilenmez. O, sistemin en ardında işini yapar ve ömründen de yer cihaz çalıştıkça... Projeksiyonun DLP de olsa 3LCD'de olsa durum değişmez.

Bende 2+ yıldır projeksiyon kullanıyorum (hatta evde tv yok, onun yerine sürekli projeksiyon kullanıyorum, sunum munum vesaire için değil yani... ) ve bir ara el yapımı olanların imali ve ticarilerin modding'i ile yoğun olarak ilgilendim. Projeksiyon lambalarının yapısı, çalışması, elektroniği, kimyası vs. ile ilgili çok kafa yordum ve epeyce tecrübem var. Projeksiyon kullanıcısı isen ve lambadan tasarruf etmek istiyorsan akla yakın bir kaç yöntem şunlardır;

* Herşeyden önce cihazı ilk alırken janjanlı kampanyalara ve türlü gaz verenlere aldanmayıp lamba yedeği de ucuz olan bir marka-model seçeceksin. (Bu konuda Hitachi'yi tek geçerim...)

* Cihazını mümkün olduğunca ekono modda kullanacaksın.

*Lamba, ömrünü tamamladımı, lise 3 fizik kitabının optik kısmını yeniden hatmedip orijinal ampule alternatif biraz daha düşük Kelvin değerli (renk sıcaklığı fazla) 50-60 liralık bir metal halide lambayı eski ampulün reflektörünün odağına oturtup, elektronik balastı da bu yeni ampulle çalışmaya ikna edeceksin. Eski lamba ile yeni ucuz alternatif aynı voltajda çalışıyor ve aynı güçteyse yaşadın... Çekecekleri akım da hemen hemen aynı olacaktır ve balastı ikna etmeye gerek kalmaz. İş sadece reflektör odağını bulmaya ve metal halide' i buraya monte etmeye kalır. Bu arada 50-60 liralık bir metal halide'in 8000-12000 saat ömrü vardır...

*Yukarıda yazılanların çok da kolay olmadığını dikkate alıp bir kaç yüz euroyu bayılıp ya yeni ampul alacaksın yada ampul fiyatına sıfır projeksiyon bakacaksın... İkinci söylediğimi yabana atma ilk alım fiyatları neredeyse yedek ampul fiyatına olan onlarca marka-model var... Olay mürekkep püskürtmeli printer olayına benzedi projeksiyonlarda bu ara...

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Maxim

Alaylı`ya katılıyorum ,kesinlikle doğrudur ,
Bunun için 5 dakikalık bir araştırma sonucunda projeksiyon cihazı nasıl çalışır ? anlamak gayet kolay .

Kısacası siz ne yaparsanız yapın cihazın lambası sabit olarak yanık kalacaktır ,siyah bir ekranda da .
Eğer cihaz özellikleri arasında varsa sadece ekonomi modu ile lamba ömrü uzatılabilir belki .
Onun dışında birde işimiz bittiğinde direk power anahtarından yani lamba çok sıcakken aniden cihaz kapatılırsa lamba ömrü çok kısalır ,bunu artık herkes biliyor gerçi .

ilker_32

Kısacası ne kadar az kullanırsan o kadar geç biter. :lol:

Klein

bu yöntem lamba ömrünü uzatmadığı gbi ,
aksine arka plan ne kadar koyu ise , lamba , aynalar ve diğer parçaların  ısınması o kadar fazla olur. fan daha fazla çalışır.

upayi

Alıntı yapılan: "ilker_32"Kısacası ne kadar az kullanırsan o kadar geç biter. :lol:

Kaitliyorum bencede ama projeksiyon cihazlarinin en kotu yanlarindan biri fanlari bazi makinbaşlalrin fanlai yetmiyor.Orjinal fanlar yerine Bakirdan yapilmis fanlardan tak pc laptop fani falan o olcuye gore hangisi uyarsaYalniz lambanin omru degisecegini sanmiyorum.Ama ısı lambanın omrunu bence etkiler
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)