ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

Epsonun tavsiye ettiği edo ramlar ISSI firmasının.

ISSI nin Dist. de EBV elektronik. İstanbulda.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

tae

EBV yalnis demiyorumsa FOB Istanbul fiyatlarini veriyor ve gomruk isleri ile ugrasmiyor . Yine de sorun - durum degise bilir. Arrow bu isi yapar , fakat muhtemelen Gul hanum ile calisacaksiniz - surekli olarak hatirlatma gereke bilir , eks halde orderi gec sisteme girer.
Bu arada EKOM dan da sorabilirsiniz bazan daha avatajli fiyat verebilirler .

RAM larla ilgili fiyatlar nasil degisiyor ? EDO bir az eski - ne avantajlari var ? Ve en son uretim tarihi ne zaman bitiyor?

OFF : 2 Goktug.
Ben yazidklarim ile kimise yonlendirmek istemiyorum. Yardimci olmak istedim sadece. O ki kaldi cinlilere, bir az zan ediyorum on yargili yorum. Cinden ayni zamanda kaliteli mal da almak olar kalitesiz de. Sonuc verdiginiz fiyata bagli.

mp3dragon

RTL8201 - 1.3 USD
Max3232 - 1.9 USD
Xtal (18.432 mhz) 0.75 USD (tr den bulunabilinir)

Bunlar www.futurlec.com fiyatları. 30 usd ye kadar 5 usd, 50 usd ye kadar ise 7 usd posta ücreti alıyor. Zarf içinde gönderim yaptığından gümrük takılma olayı olmuyor. En geç 2 hafta içinde de ulaşıyor. max 3232 belki İstanbul da bulunabilinir ama fiyat ne olur bilemem bana uygun geldi futurlec fiyatları.

AT91RM9200 digikey ve mouser: 22.47 USD (edit:25 adet alındığında 14.63 usd ye iniyor),
AT45DB642 - Tsop28 (8 Mb Flash) digikey ve mouser aynı fiyat : 7.31 USD, Farnell: 12.67 Sterling
S1D13506 digikey ve mouser: 12.33 USD
S1D13513 (208 pqfp + SDRAM) digikey ve mouser: 18.26 USD, 74lvc16245 - digikey 0.76 usd (25 adet alınırsa 0.57 usd), mouser: 1.14 (25 adet alınırsa 0.95 usd)
74lvc245 - digikey 0.47 usd (25 adet 0.378 usd) mouser 0.55 usd (25 adet alınırsa 0.44 usd)

Digikey ve Mouserin gümrüksüz girmesi çok zor. Yurtdışından alınıp gönderilebilir. Avrupa da 150 Euro üstü siparişe digikey kargo ücreti almıyor. Avrupa da ikamet edip bize gönderebilecek olan var mı?

Usb plaket tipi soketler 1.-YTL. Toplu alınırsa indirim olabilir.
PCB 10 adet için 30 usd/adet civarı olacak gibi sayı artarsa daha da inebilir.

mp3dragon

@mcan, S1D13513 PQFP208 kılıfta olmasına ve daha pahallı olmasına rağmen ilave özellikleri ve SDRAM ile çalışması sebebi ile kullanılabilir. Tabii bu ek maaliyet getirecektir. S1D13506 dan yaklaşık %50 daha pahallı. Yaklaşık 1-1.5 usd lik lvttl ilavesi ile (ki bu pcb de yer açısından PQFP208-TQFP128 kılıf yüzey alanı farkından az olur) S1D13506 daha iyi olur kanaatindeyim. Ebay, Gittigidiyor ve TR deki hurdacılarda EDO kolayca bulunabilir diye tahmin ediyorum.

Malzemeler önceki mesajımda verdiğim fiyatlar ile kargo hariç;

AT91RM9200 - 22.47 USD
AT45DB642 -     7.31 USD
RTL8201 -         1.30 USD
MAX3232 -        1.90 USD
S1D13506 -     12.33 USD
74LVCxxx -    ~ 1.50 USD
SDRAM -           5.00 USD (maximum elde yoksa modül alınıp paylaşılması durumunda)
EDORAM -       1.00-2.00 USD
Soket, Regulatör, Xtal, direnç ve kond. takribi 13 USD.

Toplam maaliyet PCB ve Kargo hariç yaklaşık 65 USD yapmaktadır.
Abartılı bir şekilde kargo masrafı malzemelerin %50 si tutacağı hesabı ile maksimum malzeme maaliyeti 90 USD tutmakta. 30 USD de PCB denildiğinde toplam maaliyetimiz 120 USD olmakta. Bu bizim hedef rakamımızın %20 yükseği demek. Elinde SD ve EDO RAM bulunanlar bu fiyat içinden düşebilirler tabii.

Eğer digikey den 25'er adet alınırsa fiyat bir hayli düşmekte. Toplu olarak rakam kabardığından ve fiyat iskontosu alındığından gümrük bedeli ödense bile fiyat uygun olur. DHL ile 3-4 günde malzeme gelir. Maksimum kargo üceti 60-70 usd olur. Tanıdığı gümrükçü olan var mı? veya gümrük işlerinden anlayan?

gallavi

elektronikçilerin bu gümrüklerden nedir çektiği
bunun kesin bi normal prosedürü bide
pratikte uygulanan şekli vardır  :evil:  
ikisinide öğrenmek lazım mümkünse hiç bulaşmasak
itle dalaşmaktansa çalıyı  dolaşmak hesabı  :arrow: 3-5 fazla olsun
DemirHan=gallavi;

mp3dragon

@gallavi,
Çalıyı dolaşmanın en kolay yolu yurtdışında yaşayan bir arkadaşımızın siparişi alıp bize göndermesi. Veya malzemeleri futurlec gibi "uygun" paket ve yöntemlerle gönderen bir yer bulmak.

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Şu an şema çıkarmaya çalışıyoruz. Bu başlığın açılış amacı dışında yazılan her türlü mesaj konunun takip edilmesini güçleştireceğinden bundan böyle silinecektir. Lütfen konu dışı fikir ve görüşlerinizi ilgili başlık altında o yoksa yeni başlık açarak veriniz.

Yurt dışında yaşayan bir forum üyemiz malzeme temini konusunda yardımcı olacabileceğini söyledi. Pazartesi günü futurlec'ten 10'ar adet RTL8201 ve MAX3232 siparişi vereceğim. Projeye aktif olarak katılmak isteyeler bildirirlerse malzeme sayısını da ona göre oluşturalım.

Merhaba,

Bende bu işe girmek istiyorum. Ancak bu konuda sizlere fazla faydalı olamiyorum.
Eğer malzemeler alıcaksa kimlerin istediğine dair bir liste yapalım. Organisazyonu siz yapın, paralar sizde toplansın, bu iş için toplam ne kadar para verceğimizi bilelim ona göre size para verelim.
Yoksa her malzeme ayrı ayrı liste yapib, sonra bu malzemelere ayrı ayrı para toplamak, pek mantıklı bir çözüm değil.

Selamlar

ahmet2004

mp3dragon:

Şema bir çıksın çizimlere bir bakalım ona göre karar verilir heralde.

Konuşalım... Tartışalım... daha sonra malzeme listesi çıkarılır.

Acele etmene gerek yok. Peşimizden gelen yok nasılsa.Sen çizimlere

devam et.Takılma öyle herşeye.

Seni bekliyoruz...

birkan

Merhabalar,
Elektronik bilgim ARM9 kart konusunda fikir vermeye yetecek kadar yok ama bu proje oldukça ilgimi çekti. Ancak linux konusunda oldukça deneyimliyim. Aklımdaki bir proje için bu karta 1 yerine 2 adet network entegresi takılsa tadından yenmez olur. İkinci network entegresi takılmasada sadece uçları çıkartılsa, ben küçük bir pcb üzerine ikinci network entegresini takıp modül şeklinde de kullanabilirim. Alın size avuç içi kadar networkte çalışacak firewall bilgisayarı. İçine konulacak ve linuxta çalışacak küçücük bir kaç yazılımla spam kontrolü yap. Şirkete gelen maillerde virüs taraması yap vs vs...
Kartın yapımı için bende emrinizdeyim üstadlar. Ne üstüme düşüyorsa yaparım. Yalnız tek isteğim parçaların eskilerden sökeriz yoluna gitmeden satınalınması. Herkes o eskileri bulamayabilir. O eskilerdeki parçalar arızalı çıkıp bizi süründürebilir. Bir sürü sıkıntıyı yanında getirebilir.

mp3dragon

ahmet abüü nün dediklerine hiç gerek yok. USB üzerinden usb ethernet hatta usb WI-FI cihaz bağlanabilir. Bir diğer seçenek SPI üzerinden ENC28J60 veya gpio üzerinden RTL8019 gibi donanımlar 2. lan olarak bağlanabilir.

birkan

Alıntı yapılan: "ahmet abüü"Merhaba… Birkan

Linux'da deneyim sahibi olman çok büyük bir avantaj. ... BGA449.

Arkadaşların yürüttüğü ARM9 gurubuna dahil olmak daha mantıklı gözüküyor. Her şeyiyle tek başıma uğraşmaktansa işin bir bölümünde görev almak hız kazandacaktır. Ayrıca bir çok kişide aynı kartın olması sıkıntılarım olduğunda birlikte çözmek ve çabuk cevap alabilmek açısından avantz kazandırır.

mp3dragon

İlk ortaya çıkardığımız şemayı ve malzeme listesini hem rapide hemde http://picproje.4shared.com/ a yükledim.

http://rapidshare.com/files/81736674/AT91RM9200picproje.rar.html

Göreceğiniz gibi GPIO ve HDD kısmı daha çizilmedi. Çift 32 Mb SDRAM, 32 bit olarak bağlandı. Bu durumda kart 64 Mb SDRAM olarak dizayn edilmiş oldu. PCB kısmı hazırlanırken duruma göre teke düşürebiliriz. VGA-TFT kısmı, 3.3 volt edo bulunabilme ihtimalina karşı, seviye dönüştürücü kullanılmadan hazırlandı. Bulamazsak revize edilir. Bu şema üzerinden artık daha rahat tartışabiliriz.

ugurtarlaci

Arkadaşlar selam. Ne zamandadır dalmayı düşüdüğüm konu üzerine bir çalışma başlatmışsınız , Süper. Bu projeye beni de dahil ederseniz sevinirim. Sizlere nasıl faydam olur bilemiyorum ama ilk aklıma gelen PCB konusunda olabilir. Benim tasarımlarım genellikle 4 layer  ve  ürettirmek konusunda zorlanmıyorum. Arzu ederseniz işin bu tarafını halledebilirim. Ayrıca sökme malzeme yerine sıfır malzeme konusunada  katılıyorum.  Malzeme konusunda da yardımlarım olabilir. Kurumsal firmanın getirdiği avantajlarla size malzeme konunda da yardımlarım olabilir.
     Birkaç sorum var. Şu an proje ne aşamada, kaç arkadaş katılıyor bu projeye ve kaç adet üretilecek bu boardan ? Üretim için mali konular nasıl çözülecek ve toplanacak. Ayrıca Üretim noktasına ne zaman ulaşırız.?

Görüşmek üzere
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Göktuğ

ugurtarlaci  bu boardu 4 katlı tasarlasak, sizin çalıştığınız firmalarda  ne kadar üretim maliyeti çıkar?
Tahminim maksimum 15 kadar pcb isteyen cıkacaktır.