ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

fatihvelid

Arkadaşlar merhaba,
CVILUX'un CJCB88HF1Y0(trafolu ethernet plug) nasıl temin ettiniz? Ondan bende satın almak istiyorum. Bu konuda bilgi verirmisiniz.

Bilginiz için teşekkürler
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

mp3dragon

@fativelid,
Bulgaristandan bir katılımcı alıp gönderdi.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

controller

@fativelid

trafolu rj45 karaköy pasajı 2. katta altan elektronikte var.

@mp3dragon

karta hiç enerji vermeden klavuzdaki değişiklikleri yapmıştım. voltajları ölçtüm. 1.8, 3.3, 5v var. ram lerin ikiside ısınmıyor yanlış anlaşılma olmasın sadece u4 ısınıyor. şu an ram testinden daha önemli konu flash a loader veya u-boot yazamıyorum.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

mp3dragon

@controller,
RAM testini geçemeyen kartların flashına yükleme yapamazsın. ram çalışmazsa hiçbirşey çalışmaz. Data hatlarında kopukluk, kısadevre, temassızlık olabilir.Ayrıca U4 SDRAM dır.

gallavi

flash a yazamama sorunu bende de var

Alıntı Yap
Starting memory test.
Writing 64MB.
Reading 64MB.
Done.
wait for xmodem Receiving Xmodem transfer
Press a key
Received 0x00017900  bytes
Modified ARM vector 6
DataFlash:AT45DB642
Nb pages: 0x00002000
Page Size: 0x00000420
Size=0x00840000 bytes
Logical address: 0x00000000

writing to dataflash:
Dataflash write successful

failed
Invalid input

PICPROJE LOADER v.0.3 www.picproje.org
AT91RM9200 32bit SDRAM 2 X 256MBit MT48LC16M16A2
ask mode [NO]

1: Upload loader to Dataflash with vector 6 modification.
2: Upload u-boot to Dataflash.
3: Upload linux to Dataflash
4: Start U-boot
5: SDRAM test
6: Clear SPI flash
7: Upload u-boot to SDRAM (0x21F00000) and boot
8: Show dataflash content
9: Switch ask mode

bundan sonra kartı resetlediğimde sadece D1 ledi hızlı bi şekilde yanıp sönüyo terminalden bi hareket olmuyo

Alıntı Yap

DataFlash:AT45DB642
Nb pages: 0x00002000
Page Size: 0x00000420
Size=0x00840000 bytes
Logical address: 0x00000000
loading U-boot from dataflash to SDRAM:0x21F00000
Dataflash read successful: Starting U-boot

loader ı yükleyip hiçbir tuşa basmayınca bu şekilde boot etmeye çalışıp takılıyo
DemirHan=gallavi;

mp3dragon

@gallavi,
sizin sorununuz RAM kaynaklı gözükmüyor. J26 jumperinin takılı olmadığından emin olun. Yoksa flash tarafında lehim, kısadevre, kopukyol kontrolü yapın.

gallavi

"CCC" yi gördükten sonra loader'ı yüklemeden jumper'ı çıkartıyorum.
flashın lehimlerini tekrar geçip tinerle tekrar temizledim ve yıkadım kuruması zaman aldığı için öylece bıraktım bu akşam eve gidince tekrar dener sonucu bildiririm.

2. ihtimalde beslemedeki yanlış müdahelem yüzünden flash bozulmuş olabilir. yanlışlıkla 3.3V u 6V yükselttimiş oldum :lol:  işlemci ve ram in el yakacak derecede ısınmasına rağmen hala sağlam olması beni çok şaşırtıyo
DemirHan=gallavi;

sitenindelisi

İlk sefer loader atarken j26 takılı olsun. Loaderı yükledikten sonra ram testi yaptırın (5 nolu seçenek) ram testini geçtikten sonra tekrar 1 nolu seçenek ile loaderı yükleyin ve akabinde resetleyin. U-bootu yükleyin(yüklemeler esnasında kritik sreler var. 2 loader, kernelve u -boot yüklemelerinde 10 sn kadar bir süre içerisinde upload başlamaz ise işleme baştan başlayın, o süreyi aştınız demektir). Jumper ilk loader yüklemesinde işe yarıyor, daha sonrasında gerekli değil. kernel yüklemesi dener ve tekrar loader atmak isterseniz, flashı silmeniz daha sağlıklı oluyor...

Ziya

loaderi' mcu ya seri port üzerinden atarken J26 takılı olmalı. Bu loaderi MCU iç ramine alıyor. Sonra Flash'a yükleme yaparken J26 kesinlikle çıkartılmalı. Yoksa Flash reset durumunda kalır ve yazamazsınız.

Loaderi Flashtan silmediğiniz sürece J26'yı kullanmayın.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

gallavi

artık flash dan boot ediyor ama havya ile uğraşırken arm nin boşda olan pad lerinden birini kaltırdım  :lol:  kart bunlara rağmen ısrarla çalışmaya devam ediyor ama lehimler eskisine göre çok daha düzgün oldu
DemirHan=gallavi;

picusta

Bu aksam board'uma kavusacagim.
Yapilmasi gerken düzeltmeleri yaptiktan sonra test sonuçlarini yazarim, sonrada gelsin U-boot, Filesystem, Kernel Image...
2 yildan beri bu ani bekliyorum desem yeri var, o projelere bakip iç geçiriyordum. Artik Embedded Linux'un herbirseyini ögrenebilecegiz, gerçek gömülü sistem budur iste.
Bu board'un üzerinde OpenCV çalistirmak istiyorum.

fatihvelid

ARM920T tabanlı işlemcilerde hardware Ethernet MAC 10/100 Base-T desteği var. RTL8201 kullanmanızın sebebi nedir ?
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

mp3dragon

Alıntı YapARM920T tabanlı işlemcilerde hardware Ethernet MAC 10/100 Base-T desteği var.
Ama PHY yok.

ARMan

Merhaba,
Bu kartın SDRAM lerini deneyebilen oldumu acaba.
Çalışmada herhangi bir sıkıntı oldumu. Kartın bu MHZ deki hatlarının Sinyal hatlarında herhangi bir sorun olup olmadığını merak ettiğimden soruyorum.

ahmet2004

SDRAM lerdeki VDD ve VSS uçlarında bulunan bead'ler söküldü.

yerlerine 0ohm direnç takıldı veya kısa devre yapıldı.

Okuma ve yazma'da ortaya çıkan sorunlar böylece ortadan kalktı.

Sdram ler normal okuma yazma yapabiliyor.