SL-1284 usb to lpt

Başlatan sezgin05, 02 Ocak 2008, 18:51:05

sezgin05

Arkadaşlar XP yüklü bir Laptopta parelel port olmadığı için SL-1284 kodlu bir USB>LPT dönüştürücü aldım.Özellikle MACH3 programını laptopta kullanmak için aldım ama kurduğum sürücüsü sadece USB yazdırma desteği olarak görülüyor.LPT olarak görülmediği için bu aleti kullanamıyorum.Dönüştürücü içerisinde CH-340S çipi bulunuyor.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

sezgin05

Maalesef o dosyalara bakmıştım.Zaten çip üreticisi firma orası.USB port başka uygulamada çalışıyor.Örneğin LPT printer takabiliyorsun.USB gibi görünüyor.Ama direkt LPT gibi görünmesi gerekiyor.En azından sanal ...

Maxim

peki program üzerine program varmı acaba bu iş için ,
hani sanal seri port yaratabiliyoruz ya ,
acaba usb yi de lpt gibi gösteremezmiyiz program ile ?

erguncaliskan

arkadaş bende 4 farklı marka kablo kullandım hiç biri lpt olarak çalışmadı sadece yazdırma [yazıcı kablosu olarak] iş görüyo programlama için kullanacaktım olmadı bende usb den çalışan cihaz aldım  ama yinede vaz geçmeyin araştırmanızı tavsiye ederim belki bir gün çozüm bulunur   kolay gelsin

files

bigbey

Aynı sorunu bende yaşadım ve öylece bıraktım.
Çözüm bulunursa sevinirim. Takipteyim
TA6R

cevat

paralel usb portla bende başarılı olamadım. yurtdışında PCMCIA çeviriciler var programlayıcılarda sağlıklı çalışabilir .bir link var http://www.transdigital.net/info.htm

aslan_korhan

Evet, bende yapamadım bu işi. Bu kablolar sadece Printer için kullanılıyor.
Fakat piyasada "Port replikator" veya başka bir şeydi, tam hatırlamıyorum diye cihazlar var.

Tek bir USB üzerinden serial,parallel, ekstra USB vs... ye dönüştürüyor.
Fiyatları 200 YTL civarında. Hiç denemedim ama bunun üzerinde parallel port istediğimiz şekilde çalışıyor(muş)...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

bigbey

Burada bir ayrıntı var. Bilgisayarda çalışan program LPT1 donanımını görmezse çıkış veremiyor. Bir tampon bellek oluşturulmalı ve bu tampon bellek adresini &h378 &h379 &h37A olarak kullanabilmeli. siz bilgisayarı açtığınızda fiziksel olarak bu adresler (LPT) bios tarafından verilemiyorsa bazı uygulama programları LPT yok davranıyor.
TA6R

files

Cetinal

FT245 denedinizmi peki

mesela ft232 seri port gibi gözüküyor ft245 nasıl gözüküyor deneyeniz olmuştur muhakkak

POWER

sezgin hocam varmı bir gelişme?Aynı sorunu yaşıyorum çözüm bulamadım henüz.
TB6BKG

files

Alıntı yapılan: "RoMeO123"mesela ft232 seri port gibi gözüküyor ft245 nasıl gözüküyor deneyeniz olmuştur muhakkak
Ben denedim o da her nekadar girişleri paralel olsa da usb seri çevirici gibi görünüyor.  dışarıdan bilgileri paralel olarak giriyoruz, pcden görünmesi LPT gibi değil. sanırım özel driver lazım

Cetinal

PCI IO kart olabilirmi peki ?????  bu normal paralel port işini görür ama sorun laptop olması dimi ???