Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

görüntü işleme

Başlatan piedos, 17 Ocak 2008, 17:12:29

piedos

Arkadaşlar bir ışık kaynağının fotoğrafı çekilirken kamera
sallandığı için ışık kaynağı olduğundan daha uzun çıkmış,
benim bu etkiyi 2 boyutlu filtre ile ifade etmem gerekiyor,
matlab da nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

orjinal

bozulmuş

Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

fatihsatir

piedos görüntüyü geriye alabilmen için hareketin hızını muhakkaki bilmesin. EĞerki hareketin hızı biliyorsa işlemlerin çok kolay olacaktır. Fakat bilmiyorsan görüntü iyileştirme yöntemlerini kullanarak düzeltebilirsin. Bu konuyla ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesi Yar.Doç.Dr.Ali Gangal hocanın slaytlarını gönderiyorum. Oradan yeteri kadar öğrenebilirsin. Veya bulabilirsen Gonzalez adlı bir yazarın Image Proccessing with Matlab kitabında örnekleriyle beraber yer almaktadır. Birazdan linki gönderiyorum.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

piedos

tamam fatih linkleri bekliyorum, teşekkürler,

ancak hız konusunu anlamadım, bu  fotoğraf tek kare, ışığın uzamasının nedeni ise fotoğraf akşam çekildiği için makinenin deklanşörü daha uzun süre açık kalmış ve çeken adamın hareketinden dolayı ışık kaynağı uzamış

aynı araba hareket ederken çevrenin fotografını çektiğimizde fotografin bulanık çıkması gibi,  yani burda tek soru işareti bu etkiyi 2 boyutlu filtre olarak modelleyebilmek nxn lik bir matris bulmam gerekiyor.
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

fatihsatir

Piedos arkadaşım deklanşöre basıldıktan sonra objektifin açık kalma süresi böyle sorunlar ortaya çıkarır. Benim orada bahsettiğim hız konusu genelleştirilmiş haliydi. Mesela örnek vermek gerekirse İstanbul boğaziçi köprüsünden OGS gişeleinden kaçak geçiş yaptın ve o anda plakanın resmi çekildi fakat hızlı olduğun için plakan gözükmeyebilir diye düşünebilirsin. Arabanın o andaki hızı biliyorsa eğer ki bozulmuş görüntüyü çok rahat geriye alman mümkün oluyor. Ben sana tüm dökümanları göndereyim, burada çeşitli maskelemeleri bulabilirsin. Yanlız MatLab örneği neyazıkki içlerinde mevcut değil. Dediğim gibi eğerki Matlab uygulaması istiyorsan Gonzalezin Image Processing with Matlab kitabına bakman gerekecek.
Şimdiden kolay gelsin.
http://rapidshare.com/files/84577732/KTU_Goruntu_isleme.rar

piedos

buldum...

Horj=fft2(orjinal);
Gurultulu=fft2(bozulmus);

not:    Gurultulu = Horj.*BozucuFiltre;

o halde

BozucuFiltre = Gurultulu./Horj;

fatihsatir

Alıntı yapılan: "piedos"buldum...

Horj=fft2(orjinal);
Gurultulu=fft2(bozulmus);

not:    Gurultulu = Horj.*BozucuFiltre;

o halde

BozucuFiltre = Gurultulu./Horj;

Oradaki Gurultulu = Horj.*BozucuFiltre çarpım mı yoksa katlamamı...? frekans domeninde işlem yaptığımızı unutmamak lazım.!

piedos

frekans domaininde olduğu için
element wise çarpım yaptım

konvolüsyon değil yani

fatihsatir

ok dostum. Eğer ki daha fazla bilgi gerekecekse bizzat hocamlada konuşabilirim bu konuyu. Onun elinde hazır yazılmış kod olması gerekmekte. Ders anlatırken göstermişti çünkü. Sana başarılar diliyorum.!