ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz[YAZILIM]

Başlatan ahmet2004, 25 Ocak 2008, 18:11:45

mp3dragon

Notepad dosyayı bozuk açıyor (satırlar karışmış halde) ben keil ile açtım. Programmers Notepad ile de açılabilir.
Crosstool yüklemesi bir hayli uzun sürüyor. Bahsedilen (yüklenen) eski gcc ve glibc sürümleri yenilerine göre daha sorunsuz ve denenmiştir. (ARM ve Atmel için)
Dökümanda anlatılan yöntemle "menuconfig" noktasına kadar gelebildim sonrası hatalar veriyor.
Kolay gelsin.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

ise

ben ultraedit programını tercih ediyorum. editörde değişik çözümler sunabiliyor .

gallavi

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Yazılım geliştirme olarak iki önerim olacak;

1- Linux ve WinCE olmak üzere iki ayrı ekip oluşturarak aynı anda her iki işletim sistemini boarda port etmek.
2- İlk önce Linux port edip, daha sonra WinCE ile uğraşmak.

Birkaç geri dönüş oldu, windows programcıları Linux konusunda soğuk durmaktalar.  
Kolay gelsin.
Alıntı yapılan: "volblood"Linux / WinCE olayında kişisel düşüncemi belirtmek isterim.
Linux konusuyla şimdiye kadar hiç ilgilenmedim. Bu proje vesilesiyle tanışmak istiyordum. Ancak çalıştığım yerde veya yakınımda bana linux konusunda yardımcı olabilecek biri yok. O nedenle mp3dragon'un iki gruba ayrılalım, bi kısmı WinCE bi kısmı Linux üzerine uğraşalım önerisini benimsiyorum. Böylece iki ayrı işletim sistemi eş zamanlı olarak ayağa kaldırılabilir.
Saygılarımla.
Alıntı yapılan: "gallavi"Bence WinCE yerine tamamen linux a konsantre olmak daha iyi olacaktır bu tarz özgün devreler için wince hiç mantıklı gelmiyo linux'un imkanlar çok daha geniş ve kaynak daha bol 2 gurub kurulursa ben linux tarafındayım Wink

linux üzerinden kod geliştireceklerin belli bir dağıtım üzerinde çalışması avantajlı olacaktır. bunu belirlersek en azında herkez bu dağıtımı edinip kendi bilgisayarına yüklemeye başlayabilir. Böylece geliştirme ortamı ufaktan hazırlanmış olur.

Not : linux bilgimide belirteyim uzman sayılmam ama uzun süre önce linux da donanım tanıtmak için kernel derleme falan yapmıştım ama onlar hazır kodların derlenmesiydi c bilgim iyi dir ama linux da kod yazmadım.
Belirli bir dağıtım seçip onun üzerinde geliştirme ortamlarını kullanmak hepimiz için kolay olacaktır. Sanırım bu konuda daha önce çalışan arkadaşlar bize hangi dağıtımı önerirsiniz  :?:
DemirHan=gallavi;

mp3dragon

Linux konusunda ben Pardus yükledim. TR desteği yüzünden. Fedora veya Suse de olabilir. Crosstool, kaynak koddan yükleme yaptığı için sürüm çok önemli değil gibi.

arslan74

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Linux konusunda ben Pardus yükledim. TR desteği yüzünden. Fedora veya Suse de olabilir. Crosstool, kaynak koddan yükleme yaptığı için sürüm çok önemli değil gibi.

Ubuntu nun driver desteği daha iyi. Ayrıca Türkce dil desteği de var.

picusta

Mp3'e katiliyorum,
Gelistirme ortami PC'deki Linux dagitimindan bagimsiz.
Hepimize ortak olan : crosscompiler versyonu, C kütüphane versyonu, ve gömülü Linux versyonu.
Bu da crosstool scriptleri sayesinde ayarlaniyor.
Simdi hangi görsel gelistrime ortamini seçmeliyiz? Eclipse? CodeBlocks? Dev-C++? Veya hiçbiri (en sevdigimiz text editör)?
Crosstool dedigim gibi epey bir süre aldi (2-3 saat tam bilmiyorum, disari çiktim, döndügümde olmuştu) bir ara takildigini zannettim, çünkü hep ayni seyleri ayni sekilde derledigini zannettim.
Daha U-boot derleme asamasina geçmedim.

mp3dragon

Geliştirme ortamı çok önemli değil bence. Sonuçta IDE olarak değil gelişmiş metin editörü olarak kullanacağız. Derleme konsolda yapılacak.Kim kendine yakın bulduğu ve beğendiği arayüzü isterse kullansın.

ahmet2004

Ben FEDORA 8  kullanıyorum.

İlk başlangıçta Crosstool derlemesi 2 saat sürdü.(Makine Celeron2800 1mb Ram)

U-boot derlemesi kısa sürüyor ve  sorun olmadı.

Linux kernel 2.6.24 te normal bir şekilde Patch'lendi ve derlendi.

Şu an değişiklik yapacağımız dosyalara bakıyorum U-boot için.

ahmet2004

BusyBox v1.9.1 Linux'a ek komut'mu sağlıyor?

Yoksa başka bir görevimi var?

mp3dragon

busy box kernel üstünde çalışan temel işlemleri sağlıyor, "ls" komutu gibi.

ahmet2004

Linux v2.6.24.3  de linux komutları yokmu?

BusyBox yüklemeden linux komutları kullanamayacağız.Doğru mu anlamışım.

mp3dragon

Linux derlerken "menuconfig" komutundan önce "crossmake ecbat91_defconfig" veya benzeri bir config dosyası çalıştırıyoruz. Bu dosya gerekli donanım seçeneklerini ayarlayıp "menuconfig" veya "xconfig" çalıştırınca gerekli ayarların yüklenmesini sağlıyor. Sorum şu; bizim board ecbat91 ve at91rm9200EK bordlarının bir karışımı kendi config dosyamızı nasıl yazarız?

mp3dragon

kernel çekirdek demektir. Bu komutlar ise kabukta yer alır. Bir elma gibi düşünün bizim kernel bu elmanın çekirdeği, üstünde meyvanın yenen kısmı yani komutlar vs. ve en üstte ince bir kabuk yani arayüzümüz.

ahmet2004

kendi config dosyamızı nasıl yazarız?

nasıl yazarız?
uClinux ile

C – U-Boot Derlerken;  FEDORA 8 de:

alias crossmake='make ARCH=arm CROSS_COMPILE=arm-linux- '

ile crossmake tanımlaması yapıldı ve daha sonra derlemeye başlandı.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "ahmet204"
nasıl yazarız?

uClinux ile

Pek doğru değil gibi. uClinux MMU'su olmayan (arm7, renesas vs. benzeri) için. Bizim işlemcimizde MMU (Memory Management Unit) mevcuttur ve normal linux gerekli ayarlamaları yapmak şartı ile yüklenebilir.