14 Temmuz 2020, 22:25:54

Haberler:

Picproje Pazar Sohbetleri: https://bit.ly/2GHsjAK


----

Başlatan FxDev, 16 Şubat 2008, 00:56:45

FxDev

16 Şubat 2008, 00:56:45 Son düzenlenme: 25 Kasım 2011, 04:43:17 FxDev
----

Ersin

USB 5V 500mA verir  , akimi 350mA e sinirlarsan olur.

taner_24

arkadaşlar ankara carrefour da satılan her telefona uyumlu us şarj cihazları var fiyatlarıda çok ucuz set şeklinde satılıyor ben kullanıyorum hiçbir zararını görmedim ;)
HeRkEsE KoLaY GeLsİn

fatihsatir

Alıntı yapılan: "taner_24"arkadaşlar ankara carrefour da satılan her telefona uyumlu us şarj cihazları var fiyatlarıda çok ucuz set şeklinde satılıyor ben kullanıyorum hiçbir zararını görmedim ;)


Bence uğraşmaktansa almak en iyisi..:)
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

timpati

şöyle bir cihaz aldım, yolda-dağda-taşta sıradan bir kalem pille (veya daha iyisi yüksek akımlı şarjlı bir pil) evek tek bir klaem pille cep telefonunuzu şarj edebiliyorsunuz.

why mr. anderson, why ?

taner_24

HeRkEsE KoLaY GeLsİn

timpati

aslında alet yolda kalmamanız için yapılmış yani standart kuru piller 1,5 voltta 500mAh kapasiteli olduğundan 3,6V ve 700mAh bir telefon bataryası için yeterli değil yani ancak sizi eve kadar idare etmek için. kaldı ki şimdilerde 1,2V Ni-MH piller 3100mAh kapasiteli olarak piyasada. bunlar tamamen boşalmış bataryayı doldurabilirler.

aletin kargosuz bedeli 9.9YTL idi, hemen her tip (6 çeşit jack) telefon için ara kablosu var. birkaç tane alıp hediye ettim. isteyene yeniden bulabilirim.

not: cihaz, 1,2V'u tam olarak 5.8V'a çıkarıyor, yaptığı bu. bazı telefonlar için bu gerilim seviyesi yeterli olamayabiliyor. normalde 3,6V'u biraz aşsa yetecek ama şarj devresini tasarlayanlar kendi şarj aletlerine göre düşündüğünden hepsine uymaz.
why mr. anderson, why ?

timpati

AlıntıBataryanın ömrünü kötü etkiler böyle olursa


hayır, kötü etkilemek diye bir şey sözkonusu değil çünkü şarj başlamaz zaten yeterli gerilim seviyesi olmadığı için. yani şarj oluyorsa sorun yoktur konuşmaya devam, yok olamıyorsa yine sorun yok (batarya adına) bu kez normal şarjı bekleyecek.
why mr. anderson, why ?

timpati

illa "usb'den şarj edeceğim" diyorsan ben 5 voltluk usb çıkışına eklenecek küçük bir devreyle sabit 350mA çıkış verdirebilirim ama daha önce dediğim gibi 3.6V'luk bataryanın kendisini değil, telefonu (ve onun şarj devresini) araya sokacağın için kendi orijinal devresi bunu yeterli bulmayabilir ve sabir akımı hiç sevmeyebilir (o gerilim ister).
ikinci olarak, bataryalar doldukça bataryanın gerilimi artacak sabir akım devresinde düşecek gerilimi eklediğimizde kaynağın geriliminin belki 9-10 voltlara çıkması gerekecek, oysa orda sabit 5V olacak.

çözümse usb'nin 5 voltluk çıkışını önce örneğin ikiye katlayıp 10V yapmak sonra gerektiği kadar aşağı indirmek. bu son halde ise 350mA'lik maksimum akım çıkışı artık sözkonusu olmaz, gerilimi ikiye katlarsak akım da aynı oranda düşer bu da şarj süresinin artması demek. sorun değilse sana gereken öncelikle bir akım kaynağı devresi sonra da gerekirse gerilim katlayıcı.
why mr. anderson, why ?

timpati

şarj aletinde 5V gerilim var ve 350mA veriyor diyorsan usb çıkışına tek bir tane akım sınırlayıcı direnç eklemekle istediğini yapabilirsin. 3.6V'luk batarya 4.2V'a kadar (ve 3.3V'a kadar düşebildiğini varsayalım) çıkar. bu durumda 4.7 ohmluk bir direnç koysan seri olarak yeterli olacak dediğine göre...dene bakalım.

R=V/I=(5-3.3)/0.350=1.7/0.35=4.8 yapar 4.7 ohm standart değerdir. bir anlık kısadevre (kazara uçların birbirine dokunması gibi) durumunda usb çıkışından bu direnç değeriyle yaklaşık 1 amperlik akım çekilmek istenir ve büyük olasılıkla da usb portun YANAR!..
böyle bir riske girmemek için dikkatli olmalı ya da direnç değerini örneğin 15 ohm yapıp daha küçük bir akıma (daha uzun bir doldurma zamanına) razı olarak önlemini baştanm alabilirsin.

(son durumda kısadevre olsa bile akım 330 mA'i aşamaz; buna karşılık tam 3.6V olan bir bataryaya başlangıçta 90mA civarında bir akım verir ve batarya doldukça bu akım azalır)

buraya kadar anlatılanlar, bataryanın kendisini usb'ye bağlama koşulu için geçerlidir. batarya telefonun içindeyse yani arada telefonun şarj devresi varsa buradaki hiçbir hesap geçerli değildir)
why mr. anderson, why ?