ARM9 veya ARM11 ile Ses işleme

Başlatan fatihvelid, 23 Mart 2008, 22:42:21

fatihvelid

Merhaba Arkadaşlar, ARM9 ile ses işlemeyi düşünüyorum. Ve bunun için development kit arıyorum. Olimex'e baktım. Şu ana kadar baktıklarımın arasında fiyat olarak en uygun olanı olimex'te.

Başka yerlerde fiyatlar yüksek.

Ve ayrıca donanımsal olarak TFT sürebilen olursa tercihim olur.

Bu ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim development kiti nerden temin edebileceğim konusunda önerilerinizi bekliyorum
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

fatihvelid

EOS

BU KARTTA TFT EKRAN DESTEĞİ YOK...

fatihvelid

Evet, maalesef, Başka deneme kartlarına bakıyorum ama uygun birşey bulamadım. Aslında ses işleme için ARM9'da yetersiz kalabilir.
ARM11 düşünüyorum. Uygun bir development kiti nerden bulabilirim. İnternetten aradığımda uygun birşey bulamadım. Bulduklarımda çok pahallı

mp3dragon

Ses işlemeden kastınız nedir? eğer digital filtre ve benzeri anlamda ses işleme ve analiz işlemleri düşünüyorsanız ARM serisinden ziyade Texas vs DSP leri daha uygun olur. Yok çeşitli formatlarda ses kayıt, çalma vs. içinse ARM9 yeterlidir. ARM11 tabii daha iyi olur özellikle görsel uygulamalarda.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

fatihvelid

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Ses işlemeden kastınız nedir? eğer digital filtre ve benzeri anlamda ses işleme ve analiz işlemleri düşünüyorsanız ARM serisinden ziyade Texas vs DSP leri daha uygun olur. Yok çeşitli formatlarda ses kayıt, çalma vs. içinse ARM9 yeterlidir. ARM11 tabii daha iyi olur özellikle görsel uygulamalarda.

Aldığım yüksek çözünürlükteki analog sinyali fourier analizinden ve çeşitli filtrelerden geçirip TFT'de göstermeyi, ve gerekirse sinyali tanımlamayı düşünüyorum. MCU 500 MHz gibi hızlarda kullanabilsek daha iyi olur. Ama henüz bu ihtiyacımı karşılayacak ve cep yakmayan uygun bir development kit bulamadım. Bu konuda siz tecrubeli arkadaşlardan öneriler bekliyorum

mp3dragon

söylediğiniz işlemler için ARM9 tahminimce yetersiz gelir. Tercihan TEXAS veya Analog Devices DSP olmazsa ARM11 türü işlemciler daha uygun olacaktır.

picusta

Alıntı yapılan: "fatihvelid"
Alıntı yapılan: "mp3dragon"Ses işlemeden kastınız nedir? eğer digital filtre ve benzeri anlamda ses işleme ve analiz işlemleri düşünüyorsanız ARM serisinden ziyade Texas vs DSP leri daha uygun olur. Yok çeşitli formatlarda ses kayıt, çalma vs. içinse ARM9 yeterlidir. ARM11 tabii daha iyi olur özellikle görsel uygulamalarda.

Aldığım yüksek çözünürlükteki analog sinyali fourier analizinden ve çeşitli filtrelerden geçirip TFT'de göstermeyi, ve gerekirse sinyali tanımlamayı düşünüyorum. MCU 500 MHz gibi hızlarda kullanabilsek daha iyi olur. Ama henüz bu ihtiyacımı karşılayacak ve cep yakmayan uygun bir development kit bulamadım. Bu konuda siz tecrubeli arkadaşlardan öneriler bekliyorum
Ses islemeden kastinizin ne oldugunu daha ayrintili belirtmelisiniz.
sinyali tanimlama : frekansiyel olarak mi? yoksa kelime tanimak mi (frekans+ AI)?
Bu sektörde çalistigim için soruyorum.
Pxa'li endüstriyel PDA'lar Nuans tanima motorunu rahatlikla kaldiriyor. 500MHz'e ihtiyaç yok 200 MHz bile yeter ve artar.
Ama DSP bu is için daha uygun, okulda TI'nin DSP'si ile yapmistik (frekansiyel).
Gözüme çarpan ARM11'li en uygun, ve sisteme entegre edilebilir modül olarak bu var :

Adi gumstix , çiklet kadar boyu var, ucuz, marifet büyük.
(Picproje ARM9 board'u bitsin onunla da ilgileniriz)

mp3dragon

picusta'nın verdiği modülün ana sayfası;
http://gumstix.com/index.html

Bayağı ilgimi çekti. Şu ARM9 boardımız bitsin ARM11+FPGA lı bir versiyon düşünüyoruz.

fatihvelid

Biyomedikal bir ürün geliştiriyoruz. Aynı zamanda bu çalışma benim master tezim.Ses sinyalini alıp, analog filtreden geçirdikten sonra sinyali işlemciye  vereceğiz. Ardından sinyali fourier analizinden ve diğer bazı matematiksel filtrelerden geçirip TFT'de göstermek, ve bu sinyale göre hastalık tanımlamasını yapabilmek amacıyla yapılan bir çalışma,

ARM9 development kit çalışmanıza işlerim yoğunluğundan dolayı katılamadım. O çalışma da ben de yer almak isterdim doğrusu.

Artık ARM11 geliştirme kiti çalışmanıza katılırım  inşaallah.

gumstix' benim de ilgimi çekti. Analog sinyal, giriş çıkış portları ve donanımsal TFT sürmeyi destekliyorsa benim işimi görür.

SpeedyX

Texas ın TMS320 DSP si ile ses efektleri yapmıştık. Matlab da direkt destek veriyor ama TFT sürücüsü olduğunu sanmıyorum.
Bence ARM ile fazladan uğraş verirsiniz. DSP lerde direkt audio pinleri bulunur ve bu işi oldukça kolaylaştırır.

EOS

Budaki Board fiyatı 50$ diyor ama...!!!!

bir İsrail firması....

http://www.compulab.co.il/x270cm/html/x270-cm-datasheet.htm

mp3dragon

burayı biliyorum pek 50 usd olmuyor.
verilen fiyatlar 1k adet temel donanım için.Her ek donanım için ilave ücret var. Ayrıca  1..9 adet için toplam rakamı 2.5 ile 10..99 adet için 2 ile çarpıyorsunuz  + 120 usd de kargosu var.

z

Alıntı yapılan: "fatihvelid"Biyomedikal bir ürün geliştiriyoruz. Aynı zamanda bu çalışma benim master tezim.Ses sinyalini alıp, analog filtreden geçirdikten sonra sinyali işlemciye  vereceğiz. Ardından sinyali fourier analizinden ve diğer bazı matematiksel filtrelerden geçirip TFT'de göstermek, ve bu sinyale göre hastalık tanımlamasını yapabilmek amacıyla yapılan bir çalışma....

Bütün olay bundan ibaretse sistemin gerçek zamanlı çalışması gerekmez.
Bu durumda ses kartı olan sıradan bir PC fazlası ile yeterli gibi görünüyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ahmet abüü

Alıntı yapılan: "fatihvelid"Merhaba Arkadaşlar, ARM9 ile ses işlemeyi düşünüyorum. Ve bunun için development kit arıyorum.
Bu ihtiyaçlarımı karşılayabileceğim development kiti nerden temin edebileceğim konusunda önerilerinizi bekliyorum.

Ama henüz bu ihtiyacımı karşılayacak ve cep yakmayan uygun bir development kit bulamadım. Bu konuda siz tecrubeli arkadaşlardan öneriler bekliyorum.

Değerli meslektaşım, Arm9 başlığını takip eden birisin.
Hatırlayacak olursan Atmel projesi başlamadan önce, bu hazır kit meselesi tartışıldı.
Hazır kit alalım düşüncesini savunmak suçundan dolayı, yargılandım ve suçlu bulundum.
Ben bu adi suçu defalarca işledim.
Zaman içerisinde insan akıllanıyor tabii ki, ve doğru yolu buluyor kendi board'unu yapıyor.
Senide bu kötü yola düşmüş gördüm. Uyarmadan geçemezdim tabii ki.
Sana tavsiyem, orkestra şefimiz mp3dragon ve saz arkadaşlarını, bu güzel müzik eşliğinde takip etmendir.

Bu ATMEL projesi başarı ile bitmek zorundadır.
Dikkatleri dağıtacak veya kartın rengi hakkında konuşmak gibi gereksiz mesajlar ile Arm9 projesine zarar vermeyelim.
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.