op-ampuygulamaları ile ilgili İYİ bilgisi olan var mı?

Başlatan marinayelken, 19 Nisan 2008, 20:19:14

marinayelken

Bir faz çeviren filtrede (-) girişine 10 k direnç üzerinden giriş sinyali bağlı, (+) girişi ise sanal bir toprak yaparak (devreyi +5 volt tek besleme ile sürüyorum, +5 ile 0 volt arasına bağladığım 2 adet seri 47 k direnç ile 2.5 volt elde edip, bunu da (-) ile iki direnç arasına 100 nf lık kapasite koyarak) 2.5 volta bağladım. bir sensörden gelen 39 khz sinüs sinyalini kuvvetlendiriyorum.  sinyalleri çıkış ile (-) giriş arasına koyduğum 1M pot ile kazanç ayarlayıp kuvvetlendiriyorum.  ikinci aşamada ise sinyali yine bir opamp ile faz çevirerek kuvvetlendiriyorum. kullandığım op amp tl082, tl072, lm358, lm833 olabiliyor.

iki opamp ın toplam kazancı 800 kat civarında.

ilk opampın girişini (-) ye kısa devre ettiğimde çıkışta 0.1 Vpp lik bir gürültü alıyorum, bu normal midir? bu gürültüden kurtulmak için ne yapabilirim?

Devrenin (-) bağlantısına dokunduğumda gürültü 5 te bire iniyor. neden?

özellikle regülatör olarak kullandığım 7805 in soğutucusuna dokunduğumda ,(o da 7805 in içinde - uca bağlı) gürültü daha da azalıyor.

not: sinyalleri  osiloskop ile izliyorum.

timpati

1. direnç değerlerini düşür.
2. besleme regülasyonu için her marka 78xx'e güvenme, kendin (başka)yap.
3. off-set ayarlı bir opamp kullan.
4. besleme dışında, havadan gelebilecek parazitler için pcb dizaynını değiştir, ekranlı kablo kullan, yolları biribirine çok yakın yapma, çok uzak da yapma. bazı yollara seri olarak RF şok bobinleri atmak zorunda kalabilirsin. opamp girişlerinin çevresini ekranla.
5. 800 kazancı elde etmek için opamp sayısını artır (mümkünse). kazanç arttıkça gürültü de artar.
6. girişler için basitlikten uzaklaş, fark amfisi kullan.
7. kaliteli malzeme kullan.
8. devreyi başka ortamlarda da dene.
why mr. anderson, why ?

marinayelken

Devrenin (-) bağlantısına dokunduğumda gürültü 5 te bire iniyor. neden?

timpati

insan vücudu elektromanyetik alanlar için bir anten gibi davranır. elinle birlikte girişe havadan kaptığın "hum" ı vermiş oluyorsun. devrenin yapısı gereği, iki giriş arasındaki fark belli bir katsayıyla çarpılıp çıkışa yansıyor. tek girişin olsaydı, dokunmakla birlikte çıkış gürültüsü artardı. sanırım elinle verdiğin sinyal, devreye giren gürültüyle aynı işaretli ama devre senden aldığını diğerinden çıkardıktan sonra çarpıyor.
why mr. anderson, why ?

OptimusPrime

konunun tarihi biraz eski ama belki okuyanlara yardımcı olabilir diye düşündüm. o yüzden bir kaç lakırtı yazmak istiyorum.

öncelikle şunu söylemek lazım.
opamp için bir gerilim bölücü ile sanal toprak oluşturmuşsunuz ve girişine 0V vererek çıkışını gözlemlemek istiyorsunuz diye tahmin ediyorum eğer öyle ise bu durumda opamın giriş gerilimini 0V yapan değer beslemenin negatifi değil sizin sanal referans noktanız olacaktır. ve dikkat ederseniz sanal toprak bağlantısını yaptığınız evirmeyen giriş ile eviren girişe bağlı dirençlerin eşdeğerleri birbirleri ile eşit değil. dolayısı ile opampın offsetini bozuyorsunuz. opampın offsetinin bozulmaması için eviren ve evirmeyen girtşlerden görünen eşdeğer dirençlerin birbirlerine eşit olması gerekmektedir.
tüm bunlara ok deyip devam ettiğimizde ise 0.1Vpp lik gürültü olduğunu ve devrenin şasesine dokunduğunuzda bir parça daha azaldığını söylüyorsunuz. bu durumda benim aklıma besleme katında bir filtre olmadığı düşüncesi takılıyor. çünki devrenin şasesine dokunmak beslemenin negatifinden toprağa bir kond eklemek anlamındadır. dolayısı ile devrenizin beslemesinde gürültü olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. beslemeyi 100nf ve µf değerlikli kond ile desteklemek gerekli diye düşünüyorum.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Hattusa

slm arkadaşlar opamplar hakkında değerli bilgilerinize ihtiyacım var. sitede araştırmak istedim ama doğru soruyu bulamadım sanırım.
yeni konu açmadan sorularımı buraya yazıyorum. çoğu opampların datasheetlerinde parametreleri verirken genellikle -+15v besleme ile verilmektedir.
şimdi max. besleme ile diye düşünsek daha yüksek v seviyelerinde de çalışabilenler bile -+15v ile parametrelerini veriyorlar?
a) neden -+15v ile veriyorlar?
b) bütün direnç değerlerinin eşit olduğunu varsayarsak aynı sinyalde opampı -+5v ile beslemek ile -+15v arasında beslemenin kullanıcıya kazancı ne olur?
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Hattusa

Alıntı yapılan: pro-TR - 24 Mayıs 2017, 18:51:55
slm arkadaşlar opamplar hakkında değerli bilgilerinize ihtiyacım var. sitede araştırmak istedim ama doğru soruyu bulamadım sanırım.
yeni konu açmadan sorularımı buraya yazıyorum. çoğu opampların datasheetlerinde parametreleri verirken genellikle -+15v besleme ile verilmektedir.
şimdi max. besleme ile diye düşünsek daha yüksek v seviyelerinde de çalışabilenler bile -+15v ile parametrelerini veriyorlar?
b) bütün direnç değerlerinin eşit olduğunu varsayarsak aynı sinyalde opampı -+5v ile beslemek ile -+15v arasında beslemenin kullanıcıya kazancı ne olur?

hiç kimsenin bir fikri yokmu?
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

cetin1990

marinayelken, Şekilli anlatsanız daha fazla yardım alırsınız. Sözle, yazıyla devreyi anlatmak ve anlamak zordur.
Benim Op-Amp ile ilgili çok bilgim ve tecrübem var. Fakat yazdıklarınızı okumadım bile. İçim sıkıldı, yardım edesim gelmedi. 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: pro-TR - 24 Mayıs 2017, 18:51:55

Gv=10 isteniyor.
Vin=1V ise, çıkış gerilimi ne olacaktır?
Aynı koşullarda opamp +/-5V ile çalıştırılırsa max. çıkış gerilimi ne olur ?

mg1980

@marinayelken bunu 2008'de sormuş.Bir gün önce de yeni bir soru sorulmuş. Çok bilgisi olan arkadaşlar lütfetse de bir şeyler öğrensek..

cetin1990

Okumadım dedim ya. O yüzden 2008'i de  fark etmemişim. Şekil yok, yardım yok.