dc motorun modulu susturmasi

Başlatan selvi, 08 Mayıs 2008, 20:33:37

selvi

elimde 2 tane oyuncak araba var.4 tane role ile surucu devresi yaptim.arabayi 4 yonede yonlendirebiliyorum.ayni devreyi diger arabada kullandigimda ileri-geride bir sorun yok.sol-sag yaptigimda regule isiniyor.bunu bir kac tekrarladigimda alici modulunu susturuyor.bu durumda arabada hic hareket olmuyor.bu sefer tekrar beslemeyi kesip tekrar besleme verdigimde ileri-geri hareketlerini tekrar yapiyor.elimdeki alici modul devreye besleme verildiginde 2.55volt gosteriyor.yukarda ifade ettigim modul susmasi.alicidaki data degerin 0volt olmasidir.
 1. arabada sorun yok.sag-sol hareketi saglayan motorun besleme uclarinda bobin bagliydi.
2.arabada sag-sol motorun ucunda bobin yoktu.ama kendi devresinde bobin vardi.ben 2 bobini sokup motorun ucuna taktim.sorungideremedim.belirtigim sorun daha gec olmaya basladi
2.arabanin beslemesi ileri-geri hareketi saglayan motorun beslemesi 12v sag-sol motorun beslemesine 5volt verdim.cunku 12v verdigimde sag-sol hareketi yapan sistem yuvasinda cikiyor.onun icin degeri asagilara cektim.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ibra

motorların bobinlerinin ürettiği rf sinyalini nasıl önleyebilirim? tamamiyle izole olmasını ve rf sinyal üretmemesini istiyorum.
A_C5h5n5

kimlenbu

ileri geri harekette sorun çıkmıyorsa muhtemel sebep sen sağ/sol kontrolü yaptığında motor sınıra geliyor, sen beslemeyi kesmiyorsun ve motor hareket edemediği için çok fazla akım çekiyor, gerilim düşümüne sebep oluyor ve sistem çalışmaz hale geliyor.

Sağ sol kontrolüne sınır anahtarı gibi önlemler al, ya pwm kullan, en temizi servo veya step kullan.