Jenerator AVR Devresi

Başlatan Mnemonic, 15 Temmuz 2008, 16:32:04

Mnemonic

Selam Arkadaşlar bir sorum olacak
Jeneratörlerde kullanılan AVR (Auto Voltage Regulator)
denen devre hakkında bilgisi olan varmi acaba
çalışma prensibi model yada örnek bir devre bir şema
her türlü cevaba açığım

mucitotomasyon

bizde yakın zamanda avr kartı ile ugraşacagız. avr kartı uyartım sargılarına valtaj göndererek votajın sabitlenmesini saglıyor ama tam olarakda bizde suanda ugraşmadıgımız icin bilemiyoruz.

Mnemonic

mantık olarak calısmasını bende cozdum yanlız gelıstırmek ve farklı akımlardakı modelını yapmak ıcın hıc bır model yakalayamadım
en basıt bır modele bıle gelıstırmek ıcın razıyım aslında basıt bır devreye
ama henuz bulamadım

mucitotomasyon

bizde suanda jeneratör kartı tasarlıyoruz. yani bende araştırayım. basit oldugu kadar pahalı bir devrede

msn
      crayzhellboy01@hotmail.com

F.T

jeneratörün çıkışından alınan örnekleme voltajı ayar voltajının altında ise uyartım sahasını yüksek voltaj ile uyartıyor.jeneratör çıkış voltajı yükselince uyartım voltajını kısıyor.çıkış voltajını takip edip uyartım sahası ile sabit tutmaya çalışır.böyle bir çalışma prensibi var.aslında üniversal bir kart yapılsa herkese faydalı bir iş olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mnemonic

evet mantık olarak opampla yapılacak bı kart aslında butun bu ozellıklerı bılıyorm ama bır turlu modelı cıkartamadım kagıt uzerınde bogusup duruyorum su sıralar

OG

Bir de frekans kontrolu var, o da yakıt akışını kontrol edilerek olsa gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

F.T

evet oda gavarnor kontrol olarak geçiyor.motor devrini ölçer dolayısı ile frekans ta meydana gelen sapmaları gaz azaltarak veya gaz vererek tolere etmeye çalışır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mnemonic

ama bıldıgım kadarıyla bu avr devrelerınde yok o tamamen baska bır sıstem
yanlısmıyım ?

F.T

iki kontrol sistemi var.biri avr biri gavarnör
yani biri gerilim kontrolü diğeri ise frekans kontrolü
gerilim kontrolü ile çıkış voltajı ölçülerek ikaz sahasına kumanda edilir.
frekans kontrolü ile motor devri ölçülerek yakıt yada gaz kolu kontrol edilir.

Mnemonic

teşekkür ederim ferittt
peki avr hakkında elınde hıc model bır devre seması yada blok diyagram gıbı bıseyler varmı
ıngılızcede olabılır ben henuz bısey bulamadım o yuzden gelıstırmeyı yapamıyorum kendım sıfırdan model cıkarmaya calısıyorum ama ondada sıkıntı cekıyorum en azından bı blok dıyagrama bıle razıyım bıseyler cıkarmak ıcın cok zor bır devre olacagını sanmıyorum

ahmet2004

ahmet2004

ahmet2004

ahmet2004