Elektronik(dijital) pusula nasıl yapılır?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 06 Ağustos 2008, 15:26:55

XX_CİHAN_XX

Kazım hocam bana bir tane değil çok lazım seri üretim olacak bir proje bu nedenle o tarz birşey bana uygun değil.

Teşekkürler @maytere
Burdaki sensorleri çok beğendim. Firma ile bağlantı kurmayı deniyeceğim.
Fiyatlarıda çok uçuk değil.
Dijital olan 15usd
Analog olan 39usd
Tabi bide bunların bana geliş masrafı var onlar nekadar tutar acaba?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar internette biraz daha detaylı arama yapınca microchip in şöyle bir uygulaması ile karşılaştım. Ancak burada kullanılan sensör hangisi datasheeti nerde microchipe mi ait tam olarak anlıyamadım. Microchip in böyle bir compass sensor u varsa ve uçuk birşey değilse Rom elektronikten getirtilebilir diye düşündüm.
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en024198
Burada kullanılan sensor kimdir kimlerdendir bir fikri olan var mı?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ferdem

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"
Biraz üçkağıt gibi olcak ama piyasada satılan elektronik pusulanın birini alıp ekran datalarından picle okuma yaparak pusula işlevini gördürmeye çalışıcam.  :o
Bence güzel fikir, ben de benzer mantığı 3310 lcd sini okumak için kullanmayı düşünmüştüm, henüz uygulamadım. Ancak daha iyi bir yöntem olarak bahsettiğiniz ürünün içini açıp sensörünü kullanamaz mısınız? Lcd okumaktan daha az zahmetli olabilir. Üstelik muhtemelen sensörün ürettiği datanın yenilenme hızı lcd ye gönderilen datanın yenilenme hızından çok daha fazladır. Mümkünse kaynaktan okumak her zaman daha iyidir :)

XX_CİHAN_XX

@ferdem zaten piyasadaki ürünleri alıp ekran datalarını okuma işini sadece deneme amaçlı yapıcaktım. Son ürün haline gelince zaten adetli üretim olacak. Haliyle ürünlerin içinde kullanılan yada piyasada bulabileceğim bu işi yapan uygun bir sensor alıp direk onu kullanıcaktım.
Ancak üstadlarımın tavsiyesi üzerine piyasada rahat bulunabilir ve uygun bir ürün olması açısından KMZ51 üzerinde çalışmaya karar verdim.
Yurt içinde bulamazsam yurt dışından getirtip yakın zamanda kısmet olursa çalışmalarına başlıyacağım.
Sağlıcakla kalın.

byte

elektronik pusulanın manyetik alandan etkilenmemesi için bir çözüm varmı??

Mucit23

arkadaşlar konu biraz eski, Bu konuda sormak istediğim birkaç konu var

Pusula sensörü çevredeki mıknatıslardan ne derece etkilenir? Pusula sensörü ile gizli bir mıknatısın yeri bulunabilirmi? Örneğin mıknatıs olduğunu bildiğiniz bir yer var. (Beton duvar gibi bir yer olabilir. ) Bu duvarın içindeki mıknatısı nokta atışı yaparak tespit edebilirmiyim.

mistek

Manyetik alandan çok fazla etkilenir. Kullandığınız sensöre göre değişimlerden anlayabilirsiniz ama ne kadar derinden algılayacağı meçhul.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Kabil ATICI

Pusula sensörleri aslında fazla hassas değiller. Çünkü dünyanın manyetik alanı belli zaten. Her ne kadar kuzey veya güney kutup dairelerine yaklaştıkça dünyanın manyetik alanı artsa da. Manyetik alan sensörleri var, bunlar daha hassastır.

Mıknatısı ararken göreceksin ki etrafımızda ne kadar çok manyetik alan var ve ne kadar değişken olduğunu.

Örneğin evimizde; çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik hatlarının geçtiği duvardaki  kanallar olduğu gibi duvarın içindeki demir aksam komşumuzdaki manyetik alanı da bize taşır.
ambar7

Mucit23

Hocam manyetik alan sensörü dediğiniz hall sensörmü?

Kabil ATICI

AMR, GMR veya TMR açılımlarını şu anda hatırlamıyorum. (manyetik alanlara duyarlı dirençler)
Hall biraz düşük kalıyor.

Hatta özel uygulamalarda  süper iletken ortamlarda çalışan türleri var...

Hatta en basit manyetik alan sensörü bobindir. Tek sorunu değişken manyetik alan veya sizin hareketli olmanızdır. Buna rağmen bazı özel tekniklerle bu tür kullanılan sensörler var...
ambar7

Mucit23

Hocam hall sensörler bu durumda işe yaramaz diye düşünüyorum. Bu yüzden bunu eliyorum.

TMR ve GMR ile ilgili Birkaç tane link buldum
http://www.nve.com/medical.php
http://www.nve.com/Downloads/BA010-01%20Data%20Sheet.pdf
http://www.micromagnetics.com/products_mtj_f_s.html
http://www.dowaytech.com/en/e/action/ShowInfo.php?classid=7&id=12

Pusula sensörünün nasıl çalışacağını az çok tahmin edebiliyorum. Dünyanın manyetik alanından daha baskın bir manyetik alana girdiğinde tüm oklar orayı gösterecek.
Fakat bu manyetik alana duyarlı dirençlerin nası tepki vereceğini çözemedim henüz. Beni algılama mesafem en fazla 30cm. Bu uzaklıkta bu tip sensörler çalışırmı?

Kabil ATICI

Üst ölçüm noktası daha düşük olanını kullan. (Dar aralıklı ölçüm yapanları tercih et) Yüksek ölçüm aralığı yüksek olanını kullanırsan yeterli hassasiyeti sağlamak için gelirimin birkaç yüz volt aralığını yayman gerekebilir. Bununa aralık olarak yapsan bile ölçtüğün değer senin ölçüm aralığın dışında kalabilir.

Geniş aralıktakiler daha hassas olsalar bile sen o kadar hassas ölçemeyebilirsin.
ambar7

Mucit23

Hocam bunu magnetic etkili dirençler için söylüyorsunuz değilmi? Bildiğim kadarıyla dijital kumpaslarda dünyanın yerçekiminde çalışacağı için hassasiyet konusunda pek fazla alternatif yok.

Kabil ATICI

İçinde ADC bulunmayan yapılar diyelim.

Piyada dijital pusula diye satılan ürünlerde çoğunlukla kendi ADC sistemini içeren yapılardır. Bu ürünlerde  ADC'yi fazla geniş tutamıyorlar. Hem maliyet artışı , hem de aşırı hassasiyet aynı zamanda ölçüm sonucu dengesizliğini getirir. Onun için pusula modül olarak satılan ürünlerde fazla hassasiyet yoktur.

Örneğin 10 bitlik ADC olsa zaten bunun 1 biti yön bitini işgal eder.

Bu arada yerçekimi ile manyetik alanı karıştırmayalım, ikisi birbirinden biraz farklı.
ambar7