Bu Motoru Tanıyan Var Mı?

Başlatan Tagli, 10 Ağustos 2008, 22:28:52

Tagli

Üzerinde bunlar yazıyor:

Astrosyn STEPPER
IBM P/N 46H2818
TYPE 23LM-C355-P9V
NO: T8529
MINEBEA CO. LTD.
Made in Thailand

Karaköy'den 20 YTL'ye almış olduğum bu motoru gerek Astrosyn gerekse Minebea'nın sitelerinde aradım ama model numarası tutan bir motor bulamadım. İnternette yaptığım diğer araştırmalarda unipolar olduğunu (gerçi üzerindeki 6 kablodan bu sonuç çıkıyor zaten) ve 1,8 derecelik açı ile adımladığını öğrendim. IBM yazıcılarında kağıt besleme motoruymuş. Yurtiçi ve yurtdışında satan bazı yerler sitelerine de koymuşlar.

Ama hiçbir yerde akım ve voltaj değerlerini bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Bir acemi olarak ilk step motor kontrol devremi yapmaya hazırlanıyorum ve L298'in bu motor için yeterli olup olmayacağını merak etmekteyim...
Gökçe Tağlıoğlu

Maxim

o step motorları bende gördüm ,
satıcı motorları 3amper diye satmaya çalışıyordu ,
sonra yaptığım araştırmada (çok iyi hatırlamıyorum) 1 amper 1.5 amper civarlarında olduğunu öğrendim .

madenturgut

L298 step kontrol devresi bi polar motorlar içindir.(yani 4 uçlu motorlar için)senin motor 6 uçlu uni polar motordur.Bu motora göre başka bir devre aramalısın.

ipek

amperi bilemem fakat voltajı kolayca öğrenebilirsin osilaskoba sargıların birini bağlayıp biraz çevirince 12 volt yazan motordan 9...10 volt çıktığını izleyebiliyorum belki analog ölçü aleti izleyebilir ama fluke75 bile ölçemedi dijitale alışamadık galiba..........

Tagli

Alıntı yapılan: "madenturgut"L298 step kontrol devresi bi polar motorlar içindir.(yani 4 uçlu motorlar için)senin motor 6 uçlu uni polar motordur.Bu motora göre başka bir devre aramalısın.

İnternette bazı örneklerini gördüm. Bobinlerin orta çıkışları doğrudan + hatta bağlanıyor. Verimin biraz daha düşük olabileceğini ama yine de çalıştığını yazıyorlar. Ben çok bilinen L297+L298 devresi yapmaya çalışacağım. Eğer motor 2A'den fazla çekiyorsa L298 yerine harici bir düzenek kullanmam gerekecek. Biraz araştırdım, TIP122 veya benzeri birşeyler iş görecek gibi. Ama L297'nin chopper özelliğni kullanmak için 4 tane de AND kapısı olması gerekiyormuş. Sonuçta L298'e göre baya uğraştıracak. Senin bildiğin sürücü devre şeması varsa unipolar için paylaşırsan sevinirim.

Alıntı yapılan: "ipek"amperi bilemem fakat voltajı kolayca öğrenebilirsin osilaskoba sargıların birini bağlayıp biraz çevirince 12 volt yazan motordan 9...10 volt çıktığını izleyebiliyorum belki analog ölçü aleti izleyebilir ama fluke75 bile ölçemedi dijitale alışamadık galiba..........

Abi naptın, ne gezer bende osiloskop?  :) Multimetre kullansam olmaz mı?
Gökçe Tağlıoğlu

ferdem

Alıntı yapılan: "Tagli"Üzerinde bunlar yazıyor:
IBM yazıcılarında kağıt besleme motoruymuş.

Hocam bu motorla başka bir çalışmada yük sürmeyi düşünüyorsanız istediğiniz performansı alamayabilirsiniz, aklınızda bulunsun. Torkunun fazla olacağını zannetmiyorum. Şu yazı fikir verebilir. İyi çalışmalar dilerim.

ilkser

Alıntı yapılan: "Tagli"Üzerinde bunlar yazıyor:

Astrosyn STEPPER
IBM P/N 46H2818
TYPE 23LM-C355-P9V
NO: T8529
MINEBEA CO. LTD.
Made in Thailand

Karaköy'den 20 YTL'ye almış olduğum bu motoru gerek Astrosyn gerekse Minebea'nın sitelerinde aradım ama model numarası tutan bir motor bulamadım. İnternette yaptığım diğer araştırmalarda unipolar olduğunu (gerçi üzerindeki 6 kablodan bu sonuç çıkıyor zaten) ve 1,8 derecelik açı ile adımladığını öğrendim. IBM yazıcılarında kağıt besleme motoruymuş. Yurtiçi ve yurtdışında satan bazı yerler sitelerine de koymuşlar.

Ama hiçbir yerde akım ve voltaj değerlerini bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Bir acemi olarak ilk step motor kontrol devremi yapmaya hazırlanıyorum ve L298'in bu motor için yeterli olup olmayacağını merak etmekteyim...

Merhaba,
Bu motorun 6 kablolu oluğuna aldanmayın.ölçüm yaparak kaç kablolu olduğunu öğrenin.
Buna görede sürücü devrenizi yaparsınız.
Sizdeki motorun P7V olanından almıştım,onunda üzerinde 6 kablo vardı motor ünipolar diye sürücüyüde ünipolar yaptım.Fakat motorları sürmeyi başaramadım.Başka bir motorla deneme yaptım motorları gayet iyi çalıştırdı.En son motoru kontrol ettiğimde,motorun bipolar olduğunu anladım.
Bu hataya düşmeden siz önce motoru kontrol edin.
Kolay gelsin...
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

sezgin05

23 = size in inch
L = Laminated Stack Stepping Motor ( same for P and K )
M = 1.8 ( Y = 0.9, U = 3.75 and Q = 5 )
C = Phase Hybrid( Same as M,Q,K,H,Z )
3 = Motor Length = 49.5 mm
5 = ?
5 = ?
P1-P9 = Custom with pulley ( 01-99 = Custom , G1-G9 = Custom with gear )
V = With connector ( W = Without connector , None = Without connector )

Bipolar
Rated Current = 1.5 A/Wdg
Winding Resistance = 2.2 Ohm
Holding Torque = 6.2 Kg-cm
Inductance = 5.5 mH
Rotor Interia = 0.110 Kg-cm2
Detent Torque = 550 g-cm
Weight = 450 gr

Bu değerler 23LM-C355-P6V  step motor için yazılmış. Gerçi bipolar demiş ama unipolar bir motor.Sizin elinizdeki motorda bu aralıkta bir motor olmalı.Bobin direncini kıyaslayarak tahmin edilebilir.
http://www.cnczone.com/forums/showthread.php?t=37303

madenturgut

Gerçi unipolar bir motoru orta uçlarını kullanmassan,bi polar gibi çalıştırabilirsin.Fakat motorun torkunda düşme olabilir.Bu da yapacağın mekaniği ne şekilde etkiler bilemem.

Tagli

Aradan uzun bir süre geçti...

Sonunda uzun uğraşlardan sonra ilk baskı devremi yapmayı başardım. Haliyle çok kaliteli olmadı (ütüyü tutturamadım bir türlü). Ve motoru deneme imkanım oldu. 12 V verdiğim zaman L298 çok kısa sürede ateş gibi oldu. Bir ölçeyim dedim, 4.5 A çekiyor...  8O Acaba soğutucu takmam yeterli olur mu yoksa L298'le bu iş olmaz mı?
Gökçe Tağlıoğlu