0.5 Volt ile Röle Aktifleştirmek

Başlatan kaplan_65, 23 Eylül 2008, 14:35:47

kaplan_65

Slm.

Arkadaşlar, ortam sıcaklığı 50 derece olduğunda, 5 voltluk röleyi çalıştıracak bir devreyi lm35 ile kontrol etmek istiyorum.

lm35, 50 derecede 0.5 volt çıkış veriyor. Proteus'ta BC547 ye, 0.75 volt verince transistör aktif oluyor. Bende araya 1.5 katına çıkaran bir opamp koydum. Devre şu haliyle proteus'ta çalışıyor.

-Pratikte nasıl bir opamp kullanırsam iyi olur?(1.5 katına çıkarmak için 10K ile 15K değerleri ideal mi?)
-Transistörün baz kısmına ne kadarlık bir direnç bağlamalıyım.
-Opamp a gerek olmadan da röle sadece 0.5 volt ile, uygun bir transistör ile aktifleştirilebilir mi?
Ya da daha kolay bir devreyle yapılabilir mi? Fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler…

KAZIM ASLAN Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik  Mühendisliği...

ipek

darlington transistör ile deneyebilirsiniz..
kazancı yükseltmekte bir sakınca yok fakat sağlıklı çalışması açısından
karşılaştırma daha uygundur (Comparator)....

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

darlington transistor ve comparator opamp en güzel tavsiyeler ,
girişin istenilen derecedeki voltajı ayarlanabilir olmalı .

bende buna benzer birşey yapmıştım ,
direnç değerleri geğiştirilmeli.
ad597 yerine LM35 konacak .

OG

Hysteresisidikkate almak lazım, unutmuşuz. http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/sensor4.htm Bu devreyi aynen uygulayabilirsin. LDR ve direnci yok, yerine lm35.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

controller

verdiğin devre şeması hatalı değil mi?
LM35 in 2. pini Vout, 3. pini GND dir. sen 2. pini GND ye 3. pini opamp a bağlamışsın.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

Klein

Alıntı yapılan: "ipek"darlington transistör ile deneyebilirsiniz..
kazancı yükseltmekte bir sakınca yok fakat sağlıklı çalışması açısından
karşılaştırma daha uygundur (Comparator)....
Darlington da kullanılacak transistörün eşik gerilimi 0.5V'tan düşük mü?

kaplan_65

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Karşılaştırıcı devresini uygulamaya başlayacağım.

Bir de controller demiş ki:

Alıntı Yap
LM35 in 2. pini Vout, 3. pini GND dir. sen 2. pini GND ye 3. pini opamp a bağlamışsın.

Opampın çıkışından pozitif gerilim almak için yapmıştım.

stlg

15k Yerine 100k ayarlı direnc baglayarak kazancı ayarlayabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

controller

Alıntı yapılan: "kaplan_65"Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Karşılaştırıcı devresini uygulamaya başlayacağım.

Bir de controller demiş ki:

Alıntı Yap

Opampın çıkışından pozitif gerilim almak için yapmıştım.

arkadaşım verdiğin devre şeması komple hatalı. opamp ile evirmeyen yükselteç aşağıdaki gibi olmalı.

ayrıca lm35 in normal bağlantısında 0 derece ve üstü pozitif gerilim verir. yükselteç evirmeyen olduğu için opamp çıkışı yine pozitif olacaktır. devrede negatif besleme kaynağın olmadığı için lm35 çıkışında negatif gerilim alman zaten mümkün değil.

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

kaplan_65

Slm.

controller haklısınız. Zaten bu iş için en mantıklısı karşılaştırıcı kullanmak. Aşağıdaki devreyi kurdum. 50 derecede çalışıyor. Pratiktede de sorun çıkarmayacak gibi

Bu arada buzzer i öylesine koydum. Araya başka devre yerleştiricem.

OptimusPrime

teoride opampın eviren ve evirmeyen girişleri arası gerilim 0V tur. fakat verdiğiniz şemada bu şekilde olmayacak ve opampın offset i nin kaymasına yol açacaktır. bu yüzden eviren girşlerin önlerine birer 100K lık dirençler eklemek devrenin daha kararlı çalışmasını sağlayabilir.
bu arada pozitif geri beslemeli kuvvetlendirici devresini başarıyla simule eden proteus ki bunu nasıl becerebiliyor anlamış değilim bu çizimdede doğru çalışacaktır fakat gerçek hayatta kullanacağınız opampın çıkış gerilimi Vcc ye tam olara yükselemiyorsa 2n3906 transistörünün iletimde kalmasına yol açabilir. buna dikkat etmek gerekir.
kolay gelsin.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||