Elektret Mikrofon ve Dinamik Mikrofon

Başlatan ORC, 06 Ekim 2008, 10:51:06

t2

t2

ADC girişine mikrofon bu şekilde bağlanabilir. lm358 kullanalark 5 volt ile beslenecek.

R1 - 1 kOhm resister
R2 - 3.2 kOhm resister
R3 - 1 kOhm resister
R4 - 500 kOhm resister
C1 - 0.005 uF capacitor
MIC1 - a electret microphone

http://www.alanmacek.com/usb/#Example_Host_Code

z

Verilen sema gitar sesini bozup metal vs muzik yapmada kullanilabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Alıntı yapılan: t2 - 05 Ağustos 2011, 23:06:48
ADC girişine mikrofon bu şekilde bağlanabilir. lm358 kullanalark 5 volt ile beslenecek.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

R1 - 1 kOhm resister
R2 - 3.2 kOhm resister
R3 - 1 kOhm resister
R4 - 500 kOhm resister
C1 - 0.005 uF capacitor
MIC1 - a electret microphone

http://www.alanmacek.com/usb/#Example_Host_Code
Bu devreyi çalıştırabilmiş değilim. Mikrodenetleyiciye bağlamadan önce ve sonra çıkışı ölçü aletiyle sürekli kontrol ediyorum sese karşı herhangi bir tepki vermiyor. Değer 300-500mv dan geri geri sayıyor, sese karşı bir tepkisi de olmuyor. Bir kaç elektret mikrofon ve LM358 ile tekrarladım sonuç aynı. Sebebi ne olabilir.

nezoradres

http://users.otenet.gr/~athsam/audio_mixer_pc.htm             arkadaşlar bu devrenin mikrofon girişlerine  hem elektret  hemde dinamik,kondenser mikrofon vs. kullanılabilir mi yoksa extradan preamp devreleri gerekirmi . ilave etmem gereken devre ne olmalıdır ve hangi konuma bağlamalıyım . yardımcı olabilir misiniz.  ::)

OG

JF3, JF4, JF5 line seviyesinde giriş.

JF1 ve JF2 mikrofon girişi, kapasitif mikrofon seviyesine göre hazırlanmış, R1 ve R8 de DC beslemesi için var.

Dinamik kullanılacaksa bu dirençler kaldırılacak ve RV1 değeri yükseltilerek IC1A ve IC1C kazançları yükseltilmeli.

Ancak bu kazancı çok yükseltmek yerine dinamik mikrofon için tek transistorlu de olsa bir ön yükselteç yapmak dağa sağlıklı (gürültüsüz) çalışma getirir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

nezoradres

teşekkür ederim.  :)  ben dinamik mikrofon için girişine yükselteç düşünüyorum . cızırtısız bir devre öneriniz varmı.   yani anladığım kadarıyla 1mV olan dinamik microfon çıkışını 500mV seviyelerine çıkartmam gerekiyor. böyle bir devre arıyorum . mono olsa da olur. ..ilginiz için teşekkürler.

z

Bu devreyi yaparsan cızırtı alman normal. Çünkü negatif alternansları kırpar.

R2 yi 10K yap. R2 C1 birleşiminden Vcc ye bir 10K daha at.
R3 ün şaseye giden bacağını ayır ve buraya 10uF bağla.

Sorunun bitmesi lazım.

nezoradres

teşekkürler. hemen önerileri simüle ediyorum. :)

mesaj birleştirme:: 01 Kasım 2012, 14:27:50

Alıntı yapılan: z - 01 Kasım 2012, 12:51:28
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu devreyi yaparsan cızırtı alman normal. Çünkü negatif alternansları kırpar.

R2 yi 10K yap. R2 C1 birleşiminden Vcc ye bir 10K daha at.
R3 ün şaseye giden bacağını ayır ve buraya 10uF bağla.

Sorunun bitmesi lazım.
dostum eleman değerleri ve yöntemi senin dediğin gibi olunca çıkışta 2.5 volt alıyorum (1mv a karşılık),hemde sabit sayılır. bu durum mixer girişlerime sıkıntı yaratırmı. bide devrenin kendi eleman değerleri ile denedim çıkışta 0.3-0.5 V (1mV a karşılık) arası inip çıkıyor.aslında almam gereken değer bu 0.5 V gibi bir değer.......... hangisi daha sağlıklı.

z

Mixerle bağlantıyı 1uF gibi kapasitör üzerinden yaparsan birşeycik olmaz.
Yalnız 500 gibi bir kazanç çok fazla.  R4 direncinin değerini düşürerek kazancı düşürmelisin.

nezoradres

çok teşekkürler . ilginize ve zihninize sağlık.  :)

m.sergin

bir ses devresi üzerinden ses şiddeti ölçmek istiyorum bunun için bir mikrofonlu devre kurmam gerekiyor fakat mikrofona bi preamp gerekiyor fakat forumda transistör, lm358 ve tda2003 ile devreler var kafam karıştı nasıl yoluma devam etmeliyim?