Pic Kullanarak Yapılmıs Projeler

Başlatan byka, 23 Kasım 2003, 04:33:02

tayyar

Rölenin üstündeki gerilim ve amper değerlerine bakarak buna karar verebilirsin.

Kahve makinası 2200 watt güç çekiyordiyelim. Kabaca hesaplarsak 220 voltta 10 amper asılır.
Röle üzerinde ki değerlerde kontaklar için 220V 10A yazmalıdır. Bu bizim alt sınırımızdır.

Ancak alt sınırlarda gezmek iyi değildir. Sonuçta röle mekanik bir parçadır ve metal kusması meme yapması gibi problemler yaşatacaktır zaman içerisinde o nedenle 220v 15A lik kontaklara sahip bir röle bizim işimizi görecektir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

betüll

verdiğiniz zamanlayıcı örneği için tesekkürler ..ben c de oldukca acemiyim esasen jal a hakim olduğumu düşünüyorum
sitedeki entegre hakkında da bilgi  sahibiyim ancak kod için algoritmayı iyi düşünmem gerekiyor
bilgileriniz bana referans olacak....
ideallerim neredeyse ben oradayım..

betüll

merhaba arkadaslar bi sorum olacaktı..4 adet 8 bit sayıyı büyükten küçüğe sıralayan
asm programı için nasıl bir algoritma geliştirebilirim.yardımcı olur musunuzzz..???

betüll

asm de direkt ise kavramı yok dolaylı olarak ise kavramını anlatıyoruz ve bu da cok alışageldiğim bi durum değil dolayısıyla algoritma kurmada sorun cıkıyor ya da kurduğunuz algoritma neyi ne ile gerçekleyeceğinizi bilemiyosunuz işte bu büyük küçük sorunu da böylesi bişe...

zamzam23

sorunca cvp değil ama asm yi boşver proton yada c öğren asm de bil ama gerekirse kullanırsın.

betüll

zaten okullarda pic proglama için neden asm öğretirler anlamam...asmde yapacağımız her uygulamayı c de daha rahat yapabiliyoken üstelik c diline çoğu öğrenci hakim iken neden asm anlamış değilim...bence pic için ideal dil pic basic ve jal..ama bu dersi vermem için asm de öğrenmem lazım.ama görünen o ki piyasada kullanımı cok dar.bu yüzden benimki de öğrenci felsefesi....

zamzam23

valla bizim hoca da asm öğretiyordu ama söylemiştim zamanında ben ki, hocam ben c biliyorum onunla yazsam olurmu dedim olur yaz da nasıl yazarsan yaz demişti. sizinkine de söylemek lazım belkı anlayıs gösterir. ama yok illa asm diyorsa bilen biri elbet cıkar aratırmaya devam.

Tagli

Kağıt üzerinde pseudocode yazıp (C ile de olabilir) sonradan parça parça assembly'ye çevirmek daha kolay olabilir. Benim zaman zaman başvurduğum bir yöntemdir.

Sıralama algoritmaları normalde pek kolay şeyler değil. Oldum olası kafamı karıştırmışlardır. Ama söz konusu 4 sayı olduğunda, genellikten uzak basit bir kodun iş göreceği düşüncesindeyim.

Ayrıca, burası bu tartışmayı başlatmak için uygun yer olmasa da yine de düşüncemi belirtmeden geçemeyeceğim: Assembly, PIC programlayan herkesin az bile olsa bilmesi gereken bir dil. Bu forumda sorulan pek çok soru, C ile programlamayı bilen insanların PIC'in iç yapısını iyi bilmemelerinden kaynaklanıyor. Sonra iş C ile deneme yanılmaya dönüşüyor. Yani özetle, kodunu C ile yaz, ama assembly'yi de bil.
Gökçe Tağlıoğlu

betüll

kesinlikle görüslerinize ben de destek veriyorum ama hoca ders ici uygulamalarda asm istıyo.basa gelen cekilir
:(

Burak B

ASM den neden bu kadar korkulduğunu anlamıyorum. Aslında kavradıktan sonra C insana daha zor gelecektir diye düşünüyorum. Tek kötü yanı ameleliği çoktur ama optimizasyonu mükemmeldir. Kaba ve kritik olmayan fonksiyonlarla uğraşmak istemiyorsanız C de yazın kritik bölgeleri ASM de yazarsınız. İllede ASM olsun herşey ASM olsun demek biraz vizdansızlık gibi geliyor. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum çünkü uzun yıllarımı PC üzerinde ASM kodlamaya vermiş bir ameleyim. :) C ile yazdığınız kodu farklı sistemler üzerinde daha rahat taşırsınız. Hocaların bu ASM ısrarı ASM'ye aşinalığınız olsun C gibi yüksek seviye dillerin ardında neler döndüğünü bilin diyedir diye düşünüyorum. Her zaman söylemişimdir programcılıkta işin özü algoritma ve pseudo koddadır. Gerisi biraz pratik biraz ezber. Kolay gelsin.

Ek: Programınızı C de yazın derleyin hex kodu ASM ye disasm edin ;) Alın size ASM kod. PIC de bu daha basit olacaktır.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

neural

;**************************************************************
;	Program		: Bubble Sort
;	Açıklama	: 0x20 ile 0x23 arasındaki dört adet sayının 
;			  küçükten büyüğe sıralamasını yapar
;	Yazan		: Yasin Ergene
;	Tarih		: 10.11.2010

list	p=16F877
	radix	dec
	__config	0x3D32
	#include	<..\lib\p16f877.inc>
	#include	<..\lib\bank.inc>

variable ram = 0x20
	cblock	ram
		sayi:4
		count
		temp
	endc
	variable ram = temp+1
	org	0x00
	goto	init	

org	0x04
	goto	$	
b_cha	movf	indf,w
	movwf	temp
	incf	fsr,f
	movf	indf,w
	decf	fsr,f
	movwf	indf
	movf	temp,w
	incf	fsr,f
	movwf	indf
	decf	fsr,f
	return

b_sort	movlw	3	; bu sayi sıralanacak dizinin 
	movwf	count	; elaman sayısının bir eksigi olması gerekiyor

movlw	sayi
	movwf	fsr

b_next	movf	indf,w
	incf	fsr,f
	subwf	indf,w
	decf	fsr,f
	btfss	status,c
	call	b_cha
	incf	fsr,f
	decfsz	count,f
	goto	b_next

return
init	movlw	100		; ilk sayi 100
	movwf	sayi
	movlw	50		; ikinci sayi 50
	movwf	sayi+1
	movlw	10		; üçüncü sayi 10
	movwf	sayi+2
	movlw	20		; dördüncü sayi 20
	movwf	sayi+3

call	b_sort		; dizi elaman sayısının bir eksiği kadar
	call	b_sort		; çalıştırmak gerekiyor.
	call	b_sort

goto	$

end

Bubble sort pic asm ile.
Kolay gelsin.

neural

Alıntı yapılan: Tagli - 08 Kasım 2010, 18:09:43
Ayrıca, burası bu tartışmayı başlatmak için uygun yer olmasa da yine de düşüncemi belirtmeden geçemeyeceğim: Assembly, PIC programlayan herkesin az bile olsa bilmesi gereken bir dil. Bu forumda sorulan pek çok soru, C ile programlamayı bilen insanların PIC'in iç yapısını iyi bilmemelerinden kaynaklanıyor. Sonra iş C ile deneme yanılmaya dönüşüyor. Yani özetle, kodunu C ile yaz, ama assembly'yi de bil.

Kesinlikle katılıyorum size.

peirs

Herkese merhaba, ben elektronik konusunda bilgisi 0 ama bir hayli ilgili bir insanım aynı zamanda davul çalıyorum zaten projem davul çalmayla ilgili.http://www.edrum.info/ burda adam elektronik davul modülünün nasıl yapıldığını anlatmış anlayana :).ben burda yazılan şeyleri nasıl anlayabilirim, nasıl yapabilirim yani kısacası bana balık vermeyin balık tutmayı öğretin.bir sürü e book indirdim internetten ama pek bir faydasını göremedim açıkçası nerden başlıyacağımı bilemedim yol gösterirseniz sevinirim.

Maxim

Alıntı yapılan: peirs - 20 Şubat 2011, 03:55:15
Herkese merhaba, ben elektronik konusunda bilgisi 0 ama bir hayli ilgili bir insanım aynı zamanda davul çalıyorum zaten projem davul çalmayla ilgili.http://www.edrum.info/ burda adam elektronik davul modülünün nasıl yapıldığını anlatmış anlayana :).ben burda yazılan şeyleri nasıl anlayabilirim, nasıl yapabilirim yani kısacası bana balık vermeyin balık tutmayı öğretin.bir sürü e book indirdim internetten ama pek bir faydasını göremedim açıkçası nerden başlıyacağımı bilemedim yol gösterirseniz sevinirim.

bazen balık satın almak gerekir
çünkü balık tutmayı öğrenmek uzun zaman alır, tecrübe gerektirir.
en önemlisi balık tutmak sizin işiniz değilse, hobiniz değilse ve 2 tane lüfer tutup gideceğim diyorsanız,
gidip satın almalısınız .

burada E-drum cihazı lüfer oluyor.
hee yok, ben uzun uzun uğraşıcam bu işi öğreneceğim diyorsanız, seneler sürecek söyleyeyim .
Çünkü elektronik bilen insanlar bunu senelerce okuyarak, çalışarak, uğraşarak didinerek öğreniyorlar.
o kadar çok şey varki, öğren öğren bitmez.

o yüzden bunu iyi düşünün
sizin mesleğiniz nedir bilmiyorum ama uzun sürecek bir hobi arıyorum diyorsanız tamam
ama dediğim gibi o e-drum cihazını sıfır elektronik bilgim ile yapmak istiyorum diyorsanız vazgeçin .

zaten o cihazın verdiği ses bence kalitesizdir, kimseyi tatmin etmeyecektir.
ben olsam para biriktirir bu işi yapan çok ciddi markaların bir ürününü satın alırdım ve yoluma devam ederdim.

ses kalitesini herkes çok kolay iş zanneder (sizden bahsetmiyorum)
12 voltluk araba anfisi yapmak başka, bir müzik sesi üreten elektronik enstrüman aleti yapmak çoook başkadır.

peirs

Dürüst olduğunuz için çok teşekkür ederim :).Haklısınız sanırım bu sefer balık almam gerekecek ama bu elektronik işini bırakmayacağım çok ilgimi çeken bir konu.İnternet sanırım öğrenmek için yeterli bir kaynak olur da yaparsam bir gün tek tek nasıl yapıldığını anlatıp buraya koyacam :)