udn2981

Başlatan berkay_yalan, 22 Kasım 2008, 00:28:45

berkay_yalan

udn2981 ile led sürmek istiyorum. bağlantı şeması nasıl olmalı ? bu sema elinizde varmı ?

Ziya

uln2803 kullan. en az 6 da biri fiyata alırsın. Datasheetlerinden şemayı çıkartabilirsin.

mutlaka udn2981 kullanmam lazım diyorsan muadili m54564 kullan. UDN fiyatı 4-5 kat fazla.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

omenek

M54564 entegresini bir Pwm uygulamasında kullanmıştım.PIC ile üretilen
%50 duty cycle oranına sahip 33khz lik bir sinyali bu entegrenin girişine
uyguladım aynı sinyali iniş çıkış kenarları ve genliği bozulmadan ama
duty cycle oranı yaklaşık %30 lara inmiş bir şekilde entegre çıkışından
alabildim.Sorunu,duty cycle oranını entegre çıkışında %50 olacak şekilde
değiştirerek hallettim aynı devrede UDN2981 kullanıp sonucu görmek
istiyordum ama öylece kaldı deneyemedim.Acaba fiyat farkı bu sorunu
halledebilmişmidir merak ediyorum.

humam

Selamun aleykum arkadaşlar, bende de farklı bir sorun var. iç yapısını çözemediğim bir devre var. 20 yıl önceden tasarlanmış, devre PIC ile kontrol ediliyor. kodları ve şeması kaybolmuş. hex olarak mevcut sadece. Ben ise Bir kontaktör ve bir Valf tetiklemesi için tasarlanmış bölümü ile ilgileniyorum.

+24v çıkış verecek ve 5v ile tetiklenecek bir devre hazırlamışlar. sırasıyla hd74ls373p ile udn2981a entegresi ile çıkış vermişler. udn2981a ile 20 yıldır çalışan bir devre bugüne kadar sıkıntı yoktu.ancak UDN2981A nın piyasada bulunmamasından kaynaklı aynı datasheet ki UDN2981A-T yi kullanmayı denedim. FAKAT sistem enerjilenirken ve kapanırken gözkırpma kadar kısa bir süreliğine udn2981a-t tetikleniyor. ve motor ve valf i tetikliyor,yani aktif hale geliyor ve hemen tetik pasif haline geri dönüyor.

çözüm bulamadım. hd74ls373p den gelen kısa süreli tetiği nasıl engellerim. ilginiz için teşekkür ederim.