Matlab de allpass filtre ödevim var yardımedebilirmisniz.

Başlatan vastar, 27 Kasım 2008, 11:28:01

vastar

Merhabalar;

Matlab de allpass filtre tasarlamam gerekiyor ama bazı yerlerde takıldım.
Allpass filtre ne işe yaramaktadır araştırmalarım sonunda girişe gelen bütün frekansları çıkışa veriyormuş. Eğer öyleyse bunun filtre olmasındaki amaç nedir?
Matlab de filter design tool box ta ben bu filtreyi bulamadım bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Hocam bana girişe en az 9 harmonik göndermemi istedi peki ben bu 9 farklı frekanstaki kaynağı nasıl üreticem? 9 farklı sinüs kaynağını devreye paralel mi bağlamalıyım?
Yardımlarınız benim için çok önemli şimdiden tşkkürler.

ferdem

Her filtrenin bir genlik cevabı bir de faz cevabı vardır. Yani bir filtre girişine gelen bir sinüzoidalin hem genliğini değiştirebilir hem de fazını. Genlik cevabı bir olan filtre gelen tüm frekansların genliğini değiştirmeden geçirir, ya fazları ne yapar?

Mesela transfer fonksiyonu H(jw)=(10-jw)/(10+jw) olan filtre  bir allpass filtredir, çünkü bu transfer fonk. büyüklüğü her daim birdir. Ama farklı w değerleri için farklı faz kaymaları oluşur. Bunu şöyle de söyleyebiliriz:

Transfer fonksiyonumuzun w0 frekansındaki büyüklüğüne A, fazına da fi dersek:
Filtrenin girişine gelen bir cos(w0*t) çıkışta A*cos(w0*t+fi) olur.
Yukarıdaki örnek için A her daim birdir, ama fi değişir.

Bunu matlab de nasıl denersiniz bilmiyorum, help i karıştırmak gerek. Simulink de daha kolay görebilirsiniz.

vastar

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı.