PİCBASİC de bir modifiye sorusu:) MB1502 PLL

Başlatan sozkarabacak, 26 Şubat 2009, 22:46:41

ipek

şükrü ön bölücüyü yazılımın içinden seçiyorsun sw denilen ayak mb1502 (scanner) hızlı bir şekilde tarar iken loop filitreye buradan müdahele edilebilmesi içindir. normal uygulamalarda kullanılmaz.batarya ile çalışan çhazlar buradan gelen darbeler ile çok kısa uyuma fırsatı bulurlar bataryanın durumundan %5...10 gibi tasarruf ederler.kısaca senin uygulamalarında bu bacak kullanılmayacak..

askuzucu

yazılımın içinde bölücü ile ilgili kısımları görmüş olmalısın.ipek arkadaşın da dediği gibi bölücü yazılımla seçiliyor.64 seçersen örneğin entegre duruma göre 64 veya 65 e bölerek çalıştırır.kendi içerisinde bu oranı ayarlar.dual modulus pll lerin özelliği budur.böylece referans frekansı steple aynı olur.yani örnekte 25 KHz.olmuş.bu nedenle kiliitlenme hızlı olur, referans frekansından sızabilecek gürültüleri de duymazsın.avantajı budur.
bunun yerine ben lm7001 tercih ediyorum.önbölücü içermediği için direkt referans frekansı=step fr. oluyor.frekans yönetimi daha kolay, yok n register yok a registrer uğraştırmıyor.ama 200 MHZ nin altında çalışabiliyor.bir denememde 250 MHz ye de çıkmıştı.

tamircihasan

sayın ustalarım elimde mb1504 var bir tx rx devresi yapacağım daha doğrusu eski bir araç telefonunu modifiye edip amatör frekansta kullanmak için cihazı elden geçireceğim. mb1502 ve 1504 datalarını kıyasladım iletişim yazılım kısımları aynı görünüyor sizden ricam yazılımdaki pll frekansı 439.350 gibi bir frekans için düzenlememiz mümkünmüdür veya assemblyde frekansın nasıl oluşturulduğunu izah edebilirmisiniz veya dip switch ile frekans belirleyecek şekilde bir çalışma yapmamız mümkünmüdür ? eğer bunu yapabilirsek yapacağımız çalışmayı makale haline getirip tüm amatör arkadaşlar ile paylaşmak istiyorum.

TB5HNS TamirciHasan Gonya 73'