Pwm ile mosfet Sürme Sorun (Mosfet cok ısınıyor)

Başlatan ORC, 11 Mart 2009, 13:04:36

ORC

Merhaba arkadaslar

Mosfett in asırı ısınmasından müzdaripim :( biraz... Benim devrem de asagıda pic ile ve pwm  peryodu da 1 ms kadar.. 10 kademede acıyorum ve 10 kademede artırıyorum sinyali.. Lamba da sorun yok ama irfz44n cok ısınıyor hatta yanıyor  :roll:  

bu ısınmaya nasıl engel olabilirim sorunun nerde oldugunu soyleyebilece olan var mı lütfen..

Tesekkurler

Not : Lütfen konuyu forumda arastırın demeyin zaten yeterince baktım (ama aradıgımı bulamadım ) mosfet surucu kullanmaktan bahsedilmiiş ben bu surucu yu kullanmadan direk pic ile yapamaz mıyım...

mavi

1ms yanılmıyorsam saniyenin binde biri  yani 1 khz bence sen bunu şöyle 30-60 khz yap düzelebilir.
Telecommander Monster Of Network

ORC

Alıntı yapılan: "mavi"1ms yanılmıyorsam saniyenin binde biri  yani 1 khz bence sen bunu şöyle 30-60 khz yap düzelebilir.

evet dogru 1 khz haklısınız.. bu sorunu arastırırken "frekans yuksek oldugunda irfz lerde ısınma gözlemlendi" diye bi yazı okudum sizce frekansı artırmam irfz nin ısınmasını ortadan kaldırır mı  :roll:

İrfz kalmadı nerdeyse :? Sizin dediğinizi de deneyim bakalım umarım olur

yuksek frekans işimizi gormuyor :( lamba birden yanıyor birden sonuyor dusuk frekans ta denedim yani 250 hz de felan calısma sartları bize daha uyuyor ama tabi ısınma hala gitmedi.. :(

teşekkürler ilginiz için..Bu sorunla karsılasan yok mu forumda anlamadım

bymrz

TLP250/251 ile sürmeyi deneyin...

Ve de daha yüksek bir gate gerilimi ile(10V)

askuzucu

@alone_lover'a katılıyorum.
gate ucunu 5 volt ile sürerseniz o mosfet lineer bölgede çalışır.iç direnci yüksek olur ve ısınır.arkadaşların da dediği gibi 10-12 volt ile sürülmeli.mosfetin anahtarlama hızını yükseltmek içinse alçak empedanslı  bir kaynakla sürülmeli ve gate-source kapasitesi olabildiğince hızlı boşaltılmalı.

Salih

Arkadaşlar,
Görüldüğü kadarıyla bu mosfet sürme işi epey arkadaşın başını ağrıtıyor.
Rica etsek elinde denenmiş mosfet sürme şemaları olan arkadaşlar, download kısmına yükleselerde herkes yararlansa.

ORC

Alıntı yapılan: "alone_lover"TLP250/251 ile sürmeyi deneyin...

Ve de daha yüksek bir gate gerilimi ile(10V)

Tesekkurler ilginiz için arkadaslar @alonelover tlp250 ile denemeyi dusunuyorum birde irf3205 i deneyeceğim inş..
iki tane irfz44 u paralel baglayınca gercekten ısınma azaldı ancak bu sekilde gene de ısınma var sistemi 3-4 saat surekli açık bırakıp denemeyi dusunuyorum en son haliyle olanları buraya yazarım inş ..
@askuzucu 10 v gate gerilimini de deneyeceğim ama şimdilik irfz44 askıda :D teşekkür ederim(yana yana kalmadı  :? )

OG

-Frekans yükseldikçe mosfet kayıpları artar (ısınır)
-Vgs düştükçe Rds artar, mosfet kayıpları artar (ısınır), 12V civarı uygundur, 15V a kadar çıkabilirsin.
-Yük akımı arttıkça mosfet kayıpları artar (ısınır)
-Yük endüktif ise mosfet ısınır, önlem almak gerekir.

Bir de mosfet üzerinde oluşan ısı küçük bile olsa, eğer ki atılamıyorsa mosfet yanmaya kadar gider. Bu durumda minik bir soğutucu cansimididir, anında buz gibi olduğunu görürsünüz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

teknikelektronikci

lojik seviyede calisan moslari deneyn isterseniz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ORC

İlginizden dolayı çok teşekkür ederim arkadaslar yeni mosfetler ısmarladım arkadastan pazartesi gelecek inş sorunu astıgımda sorunsuz calısırsa diger arkadaslara da fikir vermesi acısından buraya eklemeyi dusunuyorum..
@OG hocam acıklamalarınız için teşekkür ederim ama kullandıgım sogutucuyu gorseniz kocaman nerdeyse tum etrafını sarıyor  :roll:  abarttım biraz ama gercekten kocamandı o haliyle bile baya yaktım  :oops: ama tabi ben 5 v ile denemiştim 10v ve dediğiniz gb 12 v seviyelerinde denemedim.. Ama deniyeceğim inş..

Saygılar

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Cetinal

anahtarldıgın yük ün gücü yuksek se IGBT kullan ;) daha temiz sonuç veriyor

necati

motorunuz kaç ohm?
ilk anda çekilen akım v/r  mos un maksimum akımından az olmamalı.
osilaskop ile mos on olduğundaki voltajı ölçün.
RDSon direnci az mos seçin.
voltajı en az volt x 3 olmalı motor uçlarına uygun varistor
Denemelerinizi far ampulu ile yaparsanız far ampulu soguk iken 5-6
katı akım çekiyor.  2sk2898 kullandım özkul dan almıştım sorun yok.
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

teknikelektronikci

düsük voltajlarda igbt kullanmak bence lüzumsuz gayet de uygun mosfet ve srme teknigi ile mosfet ler ile olurbu is belki uygun mosfet değildir unutmayin calisma akim ve geriliminiz ne ise %30 fazlasi br malzeme almaniz gerek örnegin cekeceginiz akim 5 amper ise 5 amperin %30 yani 6.5 amperlik mosfet kullanmaniz gerek calisma akiminizi bilmiorum ama kullandiginiz mosfete yakin ise o da sorun yaratabilir kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ORC

Alıntı yapılan: "OG"yük akımı???

tam emin değilim 240watt yada 250 watt  lık 10 a akım ceken bi halojen lambayı pwm yaptırarak kısıp acmayı deniyordum..