NTC ile Sıcaklık Ölçümü

Başlatan picker, 20 Nisan 2009, 01:55:00

ErsinErce

https://www.mediafire.com/?9qs0q2402qu20ly

3 senedir hâla düzenleme yapamamışım =/

mistek

Teşekkürler

mesaj birleştirme:: 05 Nisan 2014, 00:52:58

8bit çözünürlük yeterli geldi. Birazda ortalama aldım virgülden sonrası içinde iyi oldu. Programı yapana hayır duası gönderdim.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mustafa_cmbz

Yahu konu ile ilgili benimde bu aralar sıkıntılarım var ısı ile kompanze edilen bir sensörün içerisindeki ntc yi okumam gerekiyor.

Neden yapamadığım hususunda araştırmalar yapınca bu konuyu buldum.Buldum fakat temel anlatım biraz bana göre ağır matematiksel işlemler ile dolu dolu bir içeriğe sahip olduğu için işin içinden çıkamadım.

Forumda okuduklarım işin tamamen temelini anlatıyor.Fakat neyi işlemciye hesaplatıp neyi kendimizin hesaplaması gerektiğini anlayamadım.

Protonda yazıyorum bu konuda bu matematiksel işlemleri benim anlayabileceğim şekilde örnekleyebilecek varmı acaba ?

~ENES~

biraz klişe olacak ama hocam programı yeniden upload ederseniz sevinirim uçmuş yine :)

~ENES~

eywallah hocam teşekkür ederim

shnsngl

konuyu hortlatmak gibi olacak ama ben arduino ile ntc dijital termometre yapmam lazım.
ntc 1K

25 Derece için 1000 Ohm
10 Derece için 2500 Ohm
40 Derece için 625 Ohm   
link atılan programdan A B C değerlerini A=-1.998388320     B=10.15336182   C=-50.40044718 çıktı.bu değerler bana yanlış gibi geldi yardımcı olursanız sevinirim.

Maxim

değerler kesin yanlış
bende çıkanlar:
a:-0,00199838831952605
b:0,00101533618200839
c:-0,00000504004471834171

shnsngl

Hata yapmisim.direnç değerlerini yanlış bulmusum.farkli sıcaklıklarda direnç değerini nasıl bulurum kolay bir yolu var mı?

tekosis

zamanında şu şekilde bir yöntem izledim.
1 - ntc ve direnç ile bir gerilim bölücü yaptım,
2 - birinci avomotrenin termostat probu ile ntc yi aynı ketıla koydum.
3 - ikinci avometre ile gerilim bölücü gerilimini ölçtüm
4 - ketılın tuşuna bastım
5 - aynı anda hem gerilimi ölçen avometreyi hem de sıcaklığı ölçen avometreyi kameraya aldım.
6 - sonra ntc ve termostat probunu derin dondurucuya koyup(ölçü aletlerini dışarıda tutarak) yine sıcaklık ve voltaj değerlerini kameraya kaydettim.
7 - oturup pc başında videoları izleyerek gerilim - sıcaklık tablosunu çıkardım.

endüstriyel bir ürün değildi ve sanırım cihaz halen çalışıyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Maxim

Alıntı yapılan: tekosis - 15 Kasım 2015, 00:39:39
zamanında şu şekilde bir yöntem izledim.
1 - ntc ve direnç ile bir gerilim bölücü yaptım,
2 - birinci avomotrenin termostat probu ile ntc yi aynı ketıla koydum.
3 - ikinci avometre ile gerilim bölücü gerilimini ölçtüm
4 - ketılın tuşuna bastım
5 - aynı anda hem gerilimi ölçen avometreyi hem de sıcaklığı ölçen avometreyi kameraya aldım.
6 - sonra ntc ve termostat probunu derin dondurucuya koyup(ölçü aletlerini dışarıda tutarak) yine sıcaklık ve voltaj değerlerini kameraya kaydettim.
7 - oturup pc başında videoları izleyerek gerilim - sıcaklık tablosunu çıkardım.

endüstriyel bir ürün değildi ve sanırım cihaz halen çalışıyor.

bu düşünce yanlıştır
aynı anda her isi sensörün okuma hızı farklı olacağından o anda not ettiğiniz sıcaklık değerleride farklı olacak

ketıldaki su ısınıyor
multimetrenin probu değeri hızlı okuyacaktır
ama ntc probunun dış metal gövdesinden içerideki sensöre kadar ilerleyen ısı gecikme oluşturacaktır

yani ısınmakta olan suda diyelim multimetre probu 62 derece gösteriyorsa
belkide o anda ntc 58 derece gösteriyordur

shnsngl

nasıl yapıcam peki bir önerin var mı?

kaganayanoglu

Merhaba,

Konuyu okudum ve bir şey merak ettim.

Niçin NTC lerin direnç değerleri çok değişik. Örneğin 100R NTC kullanmakla 100K NTC kullanmak arasında ne fark var?

Murat Mert

S.A.
X1000 fark var. Isı kontrollerinde genelde hassas ısılarda 4.7k 10k, orta ısılarda 10k-22k 50 C üzerinde 47k-100k ntc kullanırlar. Klima sistemlerinde böyle.
mert07

kaganayanoglu