PL-2303 usb to serial prolific driver

Başlatan Maxim, 04 Mayıs 2009, 18:20:40

Maxim

lanet olsun bu chipe ,
daha öncede oldu bu olay, ne yaptıysam düzelmedi ,sonunda xp yi baştan kurmuştum .

gene aynısı oldu ,
lanet olsun acayip sinirliyim ,

PL-2303 prolific entegreli usb to seri çevirici kabloları tanıtamıyorum , ne yaptıysam ne yüklediysem olmadı ,

birsürü driver denedim ,regeditten kaldırdım ,windows altında dosyalarını sildim, olmuyor bu aptal entegrenin yazılımı sanki windowsu bozuyor ,

tanımıyor xp ,
ya hata veriyor seri porta (sarı ünlem)
yada hiç sorun yok gibi gözüküyor fakat xp hyper terminal ile bağlantı kurmaya çalışıyorum com portunda hata var hocam diyor !

bu aptal entegre sorununu yaşayan varmı ?
bazı entegrelerin windows cleaning programları vardır öyle birşey aradım onuda bulamadım,

diğer FT serisi usb çevirici çalışıyor ,

unutmadan, aylardır kullanıyordum daha önce ,yeni xp kurduktan sonra çok kullandım ama ne olduysa artık ne yüksediysem? uçtu gene ..

wsxwsx

Zaten biliyorsunuzdur ama tekrar edeceğim müsadenizle

Elinizde bir ürünün gerçekten sürücüsü var ise,
aygıt yöneticisinden sürücüyü kaba kuvvetle göstermeyi deneyin.
İşletim sisteminize uygun sürücü dosyaları genelde
*.inf,  *.sys, *.dll

gibi sadece 3tane dosyadan ibarettir.

Diğer dosyalar *.cat, cab  vs ve diiğer klasörler,  değişik işletim sistemleri, logo sınaması, vb. içindir.

ancak bu kablo, çip yanmış da olabilir. izolasyon gerektyiren bir uygulamada doğrudan bağlamış ve çipi yakmışsanız  pek bir çözüm yok.

arslan74

Merhaba,

Bende daha önceleri benzer bir ürün almıştım. İlk kurulumda windows seri port olarak görmüyordu. Aldığım yere gitiğimde Seri portan çalışan bir modem takdığında Windows seri port acmişti. Cok saçma gelmişti ama öyle çalışıyordu. Baktım olacak gibi değil bende bu ürünü iade edip başka bir şey aldım.

uğraşmaya değmez.

Maxim

saatlerdir bununla uğraşıyorum, hani derler ya "beynim döndü" ..

tabi eksik yazmışım
elimde 3 tane prolific chipli kablo var hepsinin bozulması mümkün değil,başka bir olay var problemde driver-yazılım olayı ,hardware değil yani ,dediğim gibi daha önce de yemiştim kafayı ,xp kurmadan düzelmemişti ,

birde beni düşündüren ilerisi ,birsürü yerde kullanılıyor bu illet chip ,
telefon kablolarında ,ufak tefek cihazlarda ,

uğraşmaya devam bakalım...

wsxwsx

Bunun güncel setupu vardı.
kendi cd sindeki xpde sorun çıkarıyordu.

Arşivden bulup yükledim. Bu sürücü işini görebilir. Hepsini bir klasöre aç, installeri çalıştır.
http://www.mediafire.com/?0cf0otdzqj0

Belki kendi sitesinde daha güncel sürücü vardır

Maxim

onuda deneyeyim bakayım ,çok sağol  .

ferdem

Ben de bu resimdeki USB-RS232 çeviriciyi kullanıyorum(SL-232), bu da prolific. Driver problemi bende de var, çalışıp çalışmaması keyfine kalmış, tek yapabildiğim USB portunu değiştirmek veya bilgisayarı yeniden başlatmak. Bazen ilk taktığımda sorunsuz çalışıyor, bazen "sarı ünlem", bazen hiç tanımıyor... Şimdilik idare ediyoruz.

Macera

Ben ferdem arkadaşımızın kullandığı USB-RS232 çeviricisini
kullanıyorum.Gayet memnunum.Ve hatta şirketde en az 3 bilgisayar
ortak olarak kullanıyor bu çeviriciyi bir problemde gözükmüyor.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

peko

Hortlatalım konuyu.

Eskiden alıp bi kenara attığım ve şuan lazım olan usb to rs232'im benimde beynimi döndürmüş durumda.
Kendileri cypress usb to rs232 olarak geçiyormuş, zor bela buldum. XP'de çalışıyor, win7'de henüz savaş halindeyim.

Gidip kablo alıcam, bişiler yapıcam ama yok önce bunu çalıştırıp çöpe atmam lazım. Ama önce win7'de çalışması lazım!
Ben etcem o etcek ama çalışcak.

var mı nacizane fikri olan..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

ziyaretci

Bende pl2303 bir usb rs232 çevirici aldım. Aldığımda satıcı ilk önce driver kur dedi  kurdum. Okumadı. PC ye format attım yine kurdum driverı yine tık yok. Win 7 de çalışıyordu ama oda bir 5-10 dk. sonrasında win7 pc reset atıyordu. Hatta baya sinirlendim buraya konu açtım gelen bildirimlerin çoğu dökme chipli  entegreler de bu sıkıntı olabiliyormuş. Xp dede bazen okuyor bazen okumuyordu.

Okuduğu zaman devre ile iletişim kuramıyordum. Sanki hafızasından kendi kendine bir şeyler gönderiyordu pcye bir harfe basıyordum kendisi otomatik 500-1000 defa gönderiyordu.Ama devreye bağlamadan rx ve tx uçlarını kısa devre yaptığımda okuduğu zaman güzelce gönderiyordu. Fakat devreme bağladığımda çevirici sapıtıyor.

Bende yeni bi' tane alacağım chipi dökme olmayanlarından, birde öyle deneyeceğim.Yine de olmazsa C# öğrenmek şart olacak.

Düz entegreli olan aşağıdaki çeviriciyi almayı düşünüyorum.
@ferdem  sendekide aşağıdakinden galiba, xp deki durumu nedir bu çeviricinin.
Vatandaki başlık: S-LINK SL-232 USB TO RS232 2.0 ADAPTÖR

JKramer

İki hafta önce Windows 7'li bir makinada o S-LINK beni kanser etmişti. Üç kuruş daha verip Digitus (http://www.vatanbilgisayar.com/digitus-da-70146-usb-rs232-seri-cevirici-20-da-70156/productdetails.aspx?I_ID=22049) alın derim; sorunsuz görmüştü.

F.T

Alıntı yapılan: JKramer - 29 Mart 2013, 19:22:38
İki hafta önce Windows 7'li bir makinada o S-LINK beni kanser etmişti. Üç kuruş daha verip Digitus (http://www.vatanbilgisayar.com/digitus-da-70146-usb-rs232-seri-cevirici-20-da-70156/productdetails.aspx?I_ID=22049) alın derim; sorunsuz görmüştü.

5 senedir kullanıyorum bir sıkıntım olmadı.tavsiye ederim.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ziyaretci

Alıntı yapılan: F.T - 29 Mart 2013, 20:14:07
5 senedir kullanıyorum bir sıkıntım olmadı.tavsiye ederim.
Alıntı yapılan: JKramer - 29 Mart 2013, 19:22:38
@Maxim bence bu arkadaşların dediğini al.  Yani uğraşmaya değmez ben çok uğraştığım gibi diğer uğraşan arkadaşlarda var görüldüğü üzere zaman kaybına gerek yok yani.
Paylaşım için teşekkürler almadan bunu öğrendiğim iyi oldu dediğinizi alacağım.

striger

http://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=225&pcid=41 v1.8 cıkmıs
kendi driverlarıyla kullanıyorum prolific i pek sorun yasamadım

ziyaretci