Pic 18f452 de dahili osilatör

Başlatan Murat Mert, 20 Mayıs 2009, 13:13:02

Murat Mert

Config INTRC_OSC_NOCLKOUT, MCLRE_ON, LVP_OFF, WDT_ON, PWRTE_ON, CP_ON, BODEN_OFF, DATA_CP_OFF
Pic 18F4520 bu konfigrasyon ile dahili osilator çalışırmı? Kolay gelsin.
mert07

Maxim

18 serisinde bu tipte değil config ayarı ,
zaten derlemiyordur dimi ?

Maxim

bir örnek

Device = 18F14K50			' Choose a device with on-board full speed USB
    XTAL = 48					' Set the oscillator speed to 48MHz (using a 12MHz crystal)

CONFIG_START
       CPUDIV = NoClkDiv        ; No CPU System Clock divide
       USBDIV = OFF             ; USB Clock comes directly from the OSC1/OSC2 oscillator block; no divide
       FOSC = HS                ; HS oscillator
       PLLEN = On               ; Oscillator multiplied by 4
       PCLKEN = OFF             ; Primary clock disabled
       FCMEN = OFF              ; Fail-Safe Clock Monitor disabled
       IESO = OFF               ; Oscillator Switchover mode disabled
       PWRTEN = OFF             ; PWRT disabled
       BOREN = OFF              ; Brown-out Reset disabled in hardware and software
       BORV = 19                ; VBOR set to 1.9 V nominal
       WDTEN = OFF              ; WDT is controlled by SWDTEN bit of the WDTCON register
       WDTPS = 1                ; 1:1
       MCLRE = OFF              ; RE3 input pin enabled; MCLR disabled
       HFOFST = OFF             ; The system clock is held off until the HF-INTOSC is stable.
       STVREN = OFF             ; Stack full/underflow will not cause Reset
       LVP = OFF                ; Low Voltage Programming disabled
       BBSIZ = OFF              ; 1kW boot block size
       XINST = OFF              ; Enhanced CPU disabled
       CP0 = OFF                ; Block 0 not code-protected
       CP1 = OFF                ; Block 1 not code-protected
       CPB = OFF                ; Boot block not code-protected
       CPD = OFF                ; Data EEPROM not code-protected
       WRT0 = OFF               ; Block 0 not write-protected
       WRT1 = OFF               ; Block 1 not write-protected
       WRTB = OFF               ; Boot block not write-protected
       WRTC = OFF               ; Configuration registers (300000-3000FFh) not write-protected
       WRTD = OFF               ; Data EEPROM not write-protected
       EBTR0 = OFF              ; Block 0 not protected from table reads executed in other blocks
       EBTR1 = OFF              ; Block 1 not protected from table reads executed in other blocks
       EBTRB = OFF              ; Boot block not protected from table reads executed in other blocks
    CONFIG_END

18F452 datasheetindeki config ayarlarına bakarak uyarlama yapabilirsin,
sayfa 196

Tagli

18F452'de dahili osilatör yok ki. 18F4520'de var.
Gökçe Tağlıoğlu

Murat Mert

Alıntı yapılan: "Tagli"18F452'de dahili osilatör yok ki. 18F4520'de var.

Sn. Taglı haklısınız 18F452 de dahili osilator  yok  Proteust baktm şimdi düzeltiyorum . Kolay gelsin
mert07

teknikelektronikci

maxiboost hocam bu yazdiginiz kod hangin dil icin gecerli protonda config start v.s gördü ama bir sürü hata verdi
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

wsxwsx

18F14K50 ,bizdeki protonlarda(metal, sonsivri, ahmad K filan ) olmaz. ondan hata vermiştir.

Maxim

evet bizdeki çakma proton 18F14K50 tanımıyor

teknikelektronikci

ASM
_CPUDIV_OSC1_PLL2_1L EQU  H'E7'
_PLLDIV_5_1L         EQU  H'FC'    ; Divide by 5 (20MHz input)  
ENDASM

Alıntı Yap
benim gibi madur olanlar icin

http://www.picbasic.co.uk/forum/showthread.php?t=2282

http://www.mikroe.com/forum/viewtopic.php?p=54531

http://www.picbasic.co.uk/forum/showthread.php?t=7924
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

alayli

Alıntı yapılan: "maxiboost"evet bizdeki çakma proton 18F14K50 tanımıyor

Gönlünüzü ferah tutun. Bendeki çakma değil, orijinal USB dongle'lı lisanslı versiyon. Ama 18F14K50'yi bendeki de tanımıyor. Şu an proton'da test edilmiş ve en sağlıklı çalışan versiyon 3.0.5.5'dir ve bu güncel bazı picleri hala tanımıyor. Lisanslı kullanıcı iseniz proton resmi forum sitesinden indirip kurabildiğiniz beta versiyonlar hem komut seti, hem de tanınan pic çeşidi açısından daha zenginler. (aslında herkes indirir ama bunlar 3.0.5.5 gibi crackli olmadığı için USB dongle ararlar ve derleme yapmazlar.) Fakat adı üstünde beta versiyon ve ben güvenilir bulmadığım için kullanmıyorum.

Beta versiyonlara buradan ulaşabilirsiniz. En son beta versiyon olan 3.4.0.5'i buradan indirebilirsiniz. http://www.compile-it.com/pds/ linki şifre korumalıdır. kullanıcı adı ve şifre aşağıda... Tekrar hatırlatma ihtiyacı hissediyorum. Bu linklerdeki versiyonlar USB lisans dongle'ı  arar. Kod yazabilirsiniz ama derleme yapamazsınız. Merak edenler için yeni kodlar ve desteklenen yeni picler hakkında bilgi sahibi olurlar diye verdim...

Name: pdsbeta
Pass: notforgotten

Görüleceği üzere 3.0.5.5 nere 3.4.0.5 nere... Beta versiyonda özellikle 18 serisi 16 bitlik picler ile ds serisi 32 bitlik piclere ağırlık verilmiş. Bunların sunduğu ek hardwarelere (mesela USB, ethernet vb.) kolay erişim için komutsetler falan var.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

wsxwsx

Keyimiz var diyelim(yeni geldi). Şimdi bu beta ile  ciddi projeler derlemek istiyorum.  Beta ile normalde görünmeyen picler için kod derledik. hexi yükledik. diyelim pic , 1 hafta 1 saat 1 gün çalıştı.  ve sorun görünmedi. Daha sonra sorun çıkabilir mi?  Yapacağımız devre ile ilgili muhtemel durumları iyice test etsek. Sorun görmesek...

Yani beta daki çıkabilecek sorun nedir? hiç mi güvenemeyiz ?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

alayli

Alıntı yapılan: "wsxwsx"Keyimiz var diyelim(yeni geldi). Şimdi bu beta ile  ciddi projeler derlemek istiyorum.  Beta ile normalde görünmeyen picler için kod derledik. hexi yükledik. diyelim pic , 1 hafta 1 saat 1 gün çalıştı.  ve sorun görünmedi. Daha sonra sorun çıkabilir mi?  Yapacağımız devre ile ilgili muhtemel durumları iyice test etsek. Sorun görmesek...

Yani beta daki çıkabilecek sorun nedir? hiç mi güvenemeyiz ?

Ben işi bu kadar ileri götürmedim. Genelde sorun proteus'da simulasyon sırasında ortaya çıkıyor. Örneğin ben hardware I2C haberleşmesinde, 18 serisi interrupt önceliğinde, watcdog = on declaresinde hata ile karşılaştığımı hatırlıyorum. Elinizde bu beta versiyonlarla bir kaç gün sorunsuz çalışan kodunuz varsa daha sonradan sorun çıkacağını da sanmam. Ama ben prensip olarak kullanmıyorum. Zaten daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi beta versiyonlarda ağırlık 18 ve ds serisi piclerdeki yenilikler üzerine. Benim çoğu projeme 16-18 serisi mevcut picler yettiği için (en azından şimdiye kadar 3.0.5.5'in tanıdıklarından başkasına gerek duymadım) beta versiyonlara çok da ihtiyaç hissetmedim...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)