ARM board kararsızım?

Başlatan assist, 13 Ağustos 2009, 12:35:25

assist

ARM development board almak istiyorum. aşağıdaki seçenekleri değerlendirdim fakat karar veremedim.

ARM9 için samsung tercihim bu yüzden iki board buldum

birincisi:  http://www.friendlyarm.net/products/mini2440  
Fiyatları ebay da 100 ile 200 dolar arasında değişiyor.

ikincisi:  http://www.armdesigner.com/EM2440-II.html
fiyatı aşağı yukarı aynı.

ARM11 için yine samsung

Birincisi:  http://www.armdesigner.com/IDEA6410%20(new).html
Fiyatı 500 dolar gibi

ikincisi: http://meritech.co.kr/eng/products/product_view.php?num=23
fiyat bilgisini istedim.

Hedef uygulamam şu: Katodik korumada kullanılan bir tür uygulamaya özel datalogger yapmak. GPS ve ADC kullanılacak 4 kanal.

1. GPS bilgisi ve PPS anlarında kaydedilen 8 çeşit ADC verisi ve bir enkoder bilgisi ölçülüp kaydedilecek.
2. her testi hafıza ortamına (USB mmc veya Dahili) farklı bir dosya oluşturarak kaydetmek.
3. test esnasında veriler grafik ve tablo olarak gösterilecek.
4. sonuçlar istenildiğinde bilgisayara exel ortamına aktarılacak

ARM 9 seçeneklerinde ADC 10 bit ve biraz zayıf kalıyor. çünkü ölçülecek  değer 0 ila -1.2V arasında ve 1mV hassasiyette olacak.

ARM 11 seçeneklerinde bu sorun kalkıyor 12 bit seçeneği var. fakat tuzlu.

ekstra donanımlarla uğraşmak istemiyorum harici adc kartı gibi hepsi tek kartta tümleşik olsun diye uğraşıyorum.
Programlama Yapabilirim o konuda sıkıntım yok fakat donanımda sıkıntı var şu an mahrumiyet bölgesinde (çöldeyim) olduğum için en basit devreyi bile kuramam.

Şu an çalıştığım yerde eski versiyon bir logger var zaten. grafik filan bişey yok. binary olarak kaydediyor daha sonra herşey bilgisayarda manuel olarak yapılıyor. amacım kendime bir hedef koyarak ARM öğrenmek ve olursa çalıştığım yere katkı sağlamak.

Hepinize Kolay Gelsin

birkan

Merhabalar, eğer ben aynı projeyi yapacak olsaydım ARM11 kullanmak yerine 11 bit ADC entegreleri ile birlikte ARM7 yada pic kullanmayı da düşünürdüm. Bir değerlendirin isterseniz. Bu arada bende çöldeyim. PCB baskı imkanım mevcut. Eğer yakınlardaysanız yarımcı olmaktan mutluluk duyarım. Özel mesaj atabilirsiniz.

picusta

2 gün önce FriendlyARM board'unu siparis ettim.
Bu tasfir ettigin fonksyonlari yerine getirmek için ADUC ARM7 kullanirdim. 12 bit'lik ADC'ye sahip.

assist

Evet, Donanım projeye göre lüx olabilir. fakat zaten ben öğrenmek üzere çıktım yola, sadece bi ürün oluşturmaya değil. PIC ile benzerini okuldayken yapmıştım. ölçüm yapıp MMC ye txt halinde yazıyordu.

ARM 11 pahalı olduğu için vazgeçtim şimdilik belki 2. versiyou onlarla yaparım. Analog devices entegreleri aslında iyi ama hedefimi ARM9 olarak sabitledim (OS+touch screen vs). samsung olması şart değil ama galiba bende friendlyarm den alacağım. varsın şimdilik 10 bit olsun.

Picusta hocam siz ebay'dan mı aldınız, friendly arm kendi sitesinden mi? Bide turkiye ye getirtirsem gümrük vergi filan sorunu çıkar mı?

picusta

Siparisi ebay'dan yeni verdim daha elime ulasmadi. Gümrügü bilmiyorum.
Bu boardu 64 MB'dan 128MB'ta geçirmek istiyorum.
Nasil yapacagiz ? Hangi RAM'i alacagiz ? BSP'yi tekrar yapmak gerekir sanirsam.

FullMetal

Alıntı yapılan: "picusta"Siparisi ebay'dan yeni verdim daha elime ulasmadi. Gümrügü bilmiyorum.
Pin, karakteristlik vs. uyumlu 128 MB RAM aranmalı.

CoşkuN

Alıntı yapılan: "picusta"Siparisi ebay'dan yeni verdim daha elime ulasmadi. Gümrügü bilmiyorum.
Ben de bu friendlyarm board'dan almak istiyorum.Picusta hocam verdiğin e-bayde ben de görmüştüm sen hangi satıcından aldın,yeri nerede acaba?
Fiyatı 100 euro' nun altında olduğundan gümrük sorunu yaşanmaz sanırım...

picusta

Alıntı yapılan: "FullMetal"
Pin, karakteristlik vs. uyumlu 128 MB RAM aranmalı.
he ben de onu diyodum. Board 'da 2 adet Hynix 32MB çip var. Datalar 16 bitlik (yarisi bir çipte diger yarisi bir çipte).
1. asama, uyumlu SDRAM'i bulmak.
Sonra adres yolu yeteri kadar genis mi onu kontrol etmek, yetmiyorsa strap ile ilave adresleme, gerekiyorsa diger çiplerin adreslerini degistirme.
2. Asama ise Windows'u, Linux'u loader'i buna göre derleme. Platform Builder ile BSP yapma, loader nasil oluyyor onu bilmiyorum.

Board en uygun söyle galiba :
- Board
- TFT Ekran
- 1 DVD
Programlamak için parallel wiggler JTAG veriyorlar.
Toplam 85 + 30 yol parasi. Bunu esky-sh satiyor.

Benim aldigim kit biraz daha tuzlu ama fazladan 1 DVD veriyor, Platform Builder Programi vs.. bir de USB Jlink V7 JTAG Emulator.

Kit kamera + USB WIFI'li de satiliyor.

FullMetal

Alıntı yapılan: "picusta"he ben de onu diyodum. Board 'da 2 adet Hynix 32MB çip var. Datalar 16 bitlik (yarisi bir çipte diger yarisi bir çipte).
1. asama, uyumlu SDRAM'i bulmak.
Sonra adres yolu yeteri kadar genis mi onu kontrol etmek, yetmiyorsa strap ile ilave adresleme, gerekiyorsa diger çiplerin adreslerini degistirme.
MT48LC32M16A2 SDRAM iş görür mü? muhtemelen 1e1 uyumludur.

http://download.micron.com/pdf/datasheets/dram/sdram/512MbSDRAM.pdf

laylaylom

merhaba,
bende bu friendlyarm boardlardan almak istiyorum.ebay den biraz araştırdım buldum birşeyler.bu konuda yeni olduğum için sizlerin yol göstermesini istiyorum.TR de bir firma bulamadım.sanırım mecburen ebayden alacağım.laptop ile birlikte kullanabilmek için usb jtag mi almam gerekir?sizlerden fikir ve öneri almak istiyorum.kolay gelsin

picusta

Kit elime geçti, biraz ugrastim uygulamami çalistirdim, RAM upgrade'ine ihtiyaç kalmadi.
Paket 5 günde geldi (hafta sonu dahil). çinden EMS ile gönderiyorlar, üzerine development board yazip, degerini 35 dollar yazmislar.
USB JTAG'a çogunlukla ihtiyaç duyulmaz. Isletim sistemi disinda program yazacaksan (bootloader mesela) o zaman JTAG'e ihityacin olabilir.
Yoksa direk USB ve seri port uygulama gelistirmek için yetiyor.

Bir de bu board'a uygun kutulama bulunabilir mi? Söyle hos görünümlü, kemer'e takilabilecek kadar ufak bir kutu.

laylaylom

hocam hayırlı olsun.siz mi istediniz fiyatının düşük gösterilmesini yoksa o şekilde mi yapmışlar?bende 1-2 gün içinde sipariş vermek istiyorum ama satıcı ile irtibata geçmem gerekli mi?ne şekilde işliyor biraz anlatabilir misiniz?çok merak ettim bir an önce almak istiyorum bende..teşekkürler iyi çalışmalar...

hocam kutu için buradan bakabilirsiniz.umarım istediğinize göre birşey bulursunuz..

assist

Hocam hayırlı olsun, bende alacam kararımı verdim. fakat türkiyeye dönmem lazım önce. bayramın sonuna ancak oda. inşallah çatlamam o güne kadar. :)