Hi-Tech Pic Programlama Dersi

Başlatan FxDev, 18 Ağustos 2009, 01:45:04

aykut54

ahmet abi güzel bir tasarım yapmışsın ellerine sağlık

muhittin_kaplan

Proton İçin Banada LAzım Bundan :D

wsxwsx

Bu anlatılanları bilmediğim ve anlamadığım için müsadenizle yüzeysel bir eleştiri yapacam. çok yüzeysel

Kitabın kapağında karekter yazılmış :)

ahmet2004

Benim yaptığım kitap örneğini TBS Cover Editor programı ile hazırladım.

Basit ve kullanışlı.Büyük programlara gerek kalmıyor.

*wsxwsx*
kitabın kapağındaki karekter karakter olarak düzeldi.Bak şu işe!

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

GamzeDemir

Alıntı yapılan: "FxDev"
Alıntı yapılan: "wsxwsx"Bu anlatılanları bilmediğim ve anlamadığım için müsadenizle yüzeysel bir eleştiri yapacam. çok yüzeysel

Ben de aynı hatayı yapmışım, düzelttim hatamı...

Sohbetiniz le biraz alakasız olacak ama  :)  bi soru sormak istiyordum 6.ders i indirdim simulasyonu calıstırdım ve farklı hızlarda test ettim ancak 38400 den sonra sacmalıyor  :(  sebebini söyleyebilirmisiniz

teşekkür ederim

GamzeDemir

Alıntı yapılan: "GamzeDemir"
Alıntı yapılan: "wsxwsx"Bu anlatılanları bilmediğim ve anlamadığım için müsadenizle yüzeysel bir eleştiri yapacam. çok yüzeysel

Ben de aynı hatayı yapmışım, düzelttim hatamı...

Sohbetiniz le biraz alakasız olacak ama  :)  bi soru sormak istiyordum 6.ders i indirdim simulasyonu calıstırdım ve farklı hızlarda test ettim ancak 38400 den sonra sacmalıyor  :(  sebebini söyleyebilirmisiniz

teşekkür ederim

Datasheet'i açıp görebilirsiniz. 4MHz kristalde yaklaşık %6,29 hata oluyor seri iletişimde ki bu baya yüksek, gönderilen 10 bitten 1'i neredeyse hatalı. Bu yüzden de görünen değerler saçma çıkıyor.
Bu hızda iletişim yapmak için ise datasheet'e göre yüksek hızda kristal kullanmak gerekiyor.

Ki tüm ayarları 20MHz'e göre ayarlarsanız seri iletişimin yüksek hızlarda gayet düzgün çalıştığı gözükmektedir. 57600'de gayet düzgün çalıştığını da denedim...

Acıklamanız için teşekkür ederim  :)

cetinkaya

Fx Dev calismalariniz icin tesekkür ederim mükemmelsiniz. bir sorum olucak CCS C ile Hi-tech arasindaki fark nedir ? sadece derleyiciler mi yoksa kod bazindada degisikler varmi ? saygilar. ve Hangisini önerirsiniz ?

hasangurlek

Alıntı yapılan: "FxDev"Arkadaşlar son bölümde;

Ellerine sağlık hocam. Ama SON bölüm olmasına üzüldüm. Belki vaktin olursa pointer, değişken kullanımları, matematiksel işlemler ve sık kullanılan komutlara değinebilirsin.

Bu arada sanırım SMP biti ile ilgili bir yazım hatası olmuş, müsade edersen onu düzeltmek isterim,

SPI master modda SMP biti SDI pininden alınacak her bitin okunma zamanını belirler, SMP 0 ise okuma aktif clock zamanının (bit gönderme süresi) ortasında, 1 ise bu zamanının sonunda yapılır. Bir diğer deyişle CKP ve CKE ile 4 farklı saat tipi belirlenirken, SMP ile bu 4 modla senkranizasyon sağlanabilmesi için farklı 2 alım modu belirlenir.

SMP biti I2C modda ise Slew Rate özelliğini devreye alır. Slew rate sinyal değişiminin maksimum oranını belirler. Slew rate özelliği giriş sinyalinin lojik seviyesine karar verilme noktası olarak düşünülebilir. SDI pinindeki giriş bitlerini kare dalga olarak düşünürseniz voltaj tepe noktası ve zaman arttıkça inen ve çıkan kenarların dikeyliği bozulmaktadır. Bu özellik sayesinde clock sinyali zamanına göre volt/zaman (0-5 volt 400 kHz) değerlendirmesi yapılarak lojik seviyeye karar verilmesi sağlanır.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

GamzeDemir

Derslerin tamamı bitti mi acaba 7 bolumden mi olusuyordu :?:

aykut54

Alıntı yapılan: "GamzeDemir"Derslerin tamamı bitti mi acaba 7 bolumden mi olusuyordu :?:

Forum için söz verdiğim bitti ;)
Diğerleri yayınlayacağım kitapta. Toplam bölüm sayısı 15...
Yakında ayrıntılarını paylaşacağım...

eyvallah hocam şevk ve aşlk ile öğrenmeye ve kod yazmaya devam teşekkürler hepinize

GamzeDemir

Alıntı yapılan: "GamzeDemir"Derslerin tamamı bitti mi acaba 7 bolumden mi olusuyordu :?:

Forum için söz verdiğim bitti ;)
Diğerleri yayınlayacağım kitapta. Toplam bölüm sayısı 15...
Yakında ayrıntılarını paylaşacağım...

üzüldüm ya  :(  alısmıstık baya  :D  kitap ne zaman cıkıyor :) inş  :?:

Erhan YILMAZ

Dostum eline emeğine sağlık gerçekten bir çok kişinin işine yarayacak faydalı bir kaynak hazırlamışsın telif hakları konusuna da üzüldüm.Umarım ilerde daha iyisini yaparsın Hayırlısı olsun

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

fxdev, ALLAH(C.C.) senden razı olsun.

ORC

Kardes cok teşekkürler.. Allah(c.c) razı olsun gercekten..  ;)

dosyayı indirebilen varmı bende sayfa goruntulenemiyor diyor acaba baglantım ile ilgili bi sorun mu var  :?