Hi-Tech Pic Programlama Dersi

Başlatan FxDev, 18 Ağustos 2009, 01:45:04

Elektron74

@FxDev
Arkadaşımıza bu çalışmasından ve paylaşımından dolayı teşekkür ediyorum.

@ORC
Ben yeni baktım sayfa görüntülemede problem yok. İndirilme sayısı 36 olmuş.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

ORC

Alıntı yapılan: "Elektron74"@FxDev

@ORC

indirdim ama pdf bozuk cıkıyor siz indirdiniz ve baktınız mı pdf e  :?:

M_B

Alıntı yapılan: "ORC"
Alıntı yapılan: "Elektron74"@FxDev

@ORC

indirdim ama pdf bozuk cıkıyor siz indirdiniz ve baktınız mı pdf e  :?:

Bende indirdim herhangi bir sorun yok.
Yalnız ilk indirdiğimde cok kısa surede inmişti 5-10 sn gibi
acmak istediğimde ise açılmamıştı.
Onun yerıne tekrar dan indirdim. sorun olmadı.
Birde indirdiğiniz zaman inen dosyanın boyutuna bakın. Farklı ise açmıyor.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Elektron74

Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

ORC

Alıntı yapılan: "Elektron74"@ORC
PDF de bir sorun yok.

tamam indirdim sanırım baglantımdan kaynaklanan bi sorunmus kusura bakmayın  :oops:

ahmet2004

*FxDev*

FxDev seni tebrik ediyorum.

Davranışlarından dolayı takdir ettim.

Kusura bakma yazamadığım için.(Bu bombardımanlardan ancak çıkabildim.)

Forumumuzdaki çalışmalarının devamını bekler sevgilerimi sunarım.

ahmet2004

conqueror_tr

FxDev.org  gerçekten çok güzel olmuş Ellerine sağlık Allah razı olsun Umarım verdiğin emeklerin karşılığı alırsın....

ta8m

ellerine sağlık güzel kaynak olmuş teşekkürler

muhittin_kaplan

FX kardeşim Kitap Telifi ile ilgili ne gibi bir problemin var. Yardım Edebilirim.
Görüşelim Bu Konuyu

papylon

Paylaştığınız emek ürünü dersler için çok Teşekkürler. Gayet mükemmel bir çalışma olmuş. Ve epeyce de yol aldırdı, Tekrar ellerinize sağlık...

papylon

@FxDev,
Kitapta ki uygulamalar da bulunan bütün kesme fonksiyonlarını Static olarak tanımlamışsınız, bunun sebebi nedir?

Ayrıca diğer fonksiyonlarda bu şekilde tanımlanabilirmi?

papylon

Gerçekten çok memnun olurum, kafamı çok fazla kurcalamaya başladı.
Epeyce araştırmama rağmen Static tanımlamasının kesme fonksiyonunda yada eğer kullanılıyorsa diğer fonksiyonlarda ne işe yaradığı ile ilgili hiçbir şey bulamadım.

Değişkenler de ise şu işe yarıyor;
Normalde bir fonksiyon içersinde herhangi bir değişken tanımladığımızda, değişkenin kendisi ve içerdiği değer, fonksiyondan çıktıktan hemen sonra kaybolur.

Yada fonksiyon içinde tanımladığınız değişkene aynı zamanda bir değer atadığımızı varsayalım
Örneğin;

void function (void){
char i =20;
..............
...........
.......
i = 50;
}

Bu durumda bu fonksiyondan çıkarken "i" değişkenine 50 değerini atadık fakat fonksiyona her girişimizde  "i" değişkeni de her seferinde yeniden tanımlandığı için  içeriği hep 20 değeriyle başlayacaktır.

Fakat "i" değişkenini static olarak tanımlamış olsaydık, sadece fonksiyona ilk girişimizde "i" değişkeninin değeri 20 olacaktı ve fonksiyondan çıkarken "i" değişkeninin değerini 50 olarak atadığımız için fonksiyona bir dahaki girişimizde değeri 50 olarak sabit kalacaktı.

Umarım fazla karıştırmadan anlatabilmişimdir. :?

Gelgelelim kesme fonksiyonlarında ne işe yaradığını bir türlü çözemedim, ya da diğer fonksiyonlarda işe yarar mı ? sıyırmak üzereyim. 8O

picusta

C dilinde static belirtecinin 3 anlami vardir:

1) Fonksyonun içinde bir degisken için kullanildiginda papylon arkadasimizin anlatigi gibidir.

2) bir fonksyonun disinda tanimlanmis bir degisken için:
Sadece o modül'deki (genelde ayni .c dosyasi) fonksyonlar kullanabilir.  Diger moduller bu degiskeni kullanamaz. O modülde global degisken gibi.

3) Fonksyonlar için :
Sadece o modüldeki fonksyonlar o fonksyonu çagirabilir. Fonksyonun "scope"'u kisitlanmis oluyor.

Alıntı YapA variable declared static within the body of a function maintains its value between function invocations
A variable declared static within a module, (but outside the body of a function) is accessible by all functions within that module. It is not accessible by functions within any other module. That is, it is a localized global
Functions declared static within a module may only be called by other functions within that module. That is, the scope of the function is localized to the module within which it is declared.

papylon

Alıntı Yap3) Fonksyonlar için :
Sadece o modüldeki fonksyonlar o fonksyonu çagirabilir. Fonksyonun "scope"'u kisitlanmis oluyor.

Açıklamalar için çok teşekkürler @picusta,
fakat ana programın içindeki fonksiyonları static olarak tanımladığımda sürekli hata veriyor ve programı derlemiyor. Örnek olarak mesela tanımlamayı şu şekilde yapıyorum;
static  void fonksiyon_ismi (void)

Acaba tanımlama şeklimde mi bir hata var?
Ya da sizin anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla, tabii eğer yanlış anlamadıysam, static tanımlaması sadece ana programın haricindeki modüllerde tanımlanabiliyor. Doğru mu?

picusta

Aldigin hatayi buraya yazmadan nasil yardimci olabiliriz?
Fonksyonun prototipini baska modüllerde tanimliyorsun  ondan olabilir.