Mini2440 S3c2440 İşlemcili + 3.5" Tochscreen LCD GUI

Başlatan EXELANSKA, 18 Ağustos 2009, 21:03:48

EXELANSKA

Cihazı yeni aldım. İnanın müthiş bir alet. İçerinde resimdede görüleceği üzere Qtopia 2.2.0 işletim sistemi ile beraber geliyor. Diğer Özelliklerine Aşağıdaki adresten bakabilirsiniz fiyatı ebay da 99$ herşey dahil (kablo vs.)

Development Board
Şimdi gelelim konuya:

Tamam ben bu cihazı aldım ama bir sorun var ben Linux kullanmak ama bunu yaparken de C de console yazılımı yazmak değil LCD ekranını dokunmatik ekranını kullanarak Görsel bişeyler yapmak istiyorum.

İşte sorun da tam burada başladı. Bir türlü Qt  (Qt 4.5 bu arada)ile C++ da yazdığım linux üzerinde çalıştırdığım programları bir türlü Qtopia 2.2.0 üzerinde çalıştıracak Cross Compile işlemini yapamadım.

Sorun Qtopia olabilir dedim bu seferde farklı farklı RootFile lar (BuildRoot vs ) denedim ama onlarda ayrı birçok sorun çıktı.Kısacası hala uğraşıyorum ama sorunu çözebilmiş değilim..

Bu board u kullanan varsa nasıl bir yol izlediklerini anlatabilirse memnun olurum artık kafayı yemek üzereyim diyebilirim. Windows CE ye dönmek istemiyorum ben Linux ile işlerimi halletmek istiyorum bilmem anlatabildimmi?

Şimdiden cevap vereceklere teşekkürler.....

anafor

Öncelikle hayırlı olsun arkadaşım,

Bu board'u alırken gümrükle ilgili bir problem yaşadın mı? Kargo direkt evine kadar getirdi mi? Yani yurt dışından nasıl alabildin?

EXELANSKA

100 $ ve altı ürünlerde gümrükte sorun çıkmıyor.Sadece EMS Hongkong post gibi posta şirketleri gönderirse Ürün türkiyede PTT ile ulaştırılmaya çalışılıyor.Bu durumda da PTT personelinin keyfine kalıyorsun.Ama UPS DHL gibi firmalarla gönderilirse o firmalar Türkiye de de kendileri taşımayı yapıyor 1 hafta da bilemedin 5 günde içinden gelen ürünler bile oldu ama 30-40$ kargo ücreti verirsen.............

SpeedyX

QTopiada ne gibi şeyler yapmak istiyorsun? Kendi uygulamanı qtopia iconları arasında gösterip çalıştırmak mı? yoksa QT ile görsel programlar yazmak mı?
Bu konuda neler denedin?

EXELANSKA

Qtopia da öncelikle bir arayüz hazırlayıp GPIO pinleri ile dış devrede birşeyleri kontrol etmek.Veritabanı uygulamalarını da yapmak istediklerme ekleyebiliriz.Bunlar daha da artırılabilir.

Neler yaptığıma gelince;

öncelikle Cd içinde gelen dökümanlar ve dosyalarda Qtopia 2.2.0 Qt2.3.2 Qt designer 1.0 versiyonu var belki biliyorsunuzdur.Ben Cd içindeki "Hello" örneğinde olduğu gibi Qt designer ile basit bir arayüz yaptım butonlara bazı komutları atadım.Sinyal ve slot tanımlarını yaptıktan sonra örneğin bir butona basınca close(); fonksiyonunu çağırıp programı kapatan vs.bir uygulama yaptım ve arm-linux-gcc ve hello uygulaması içndeki build script ini içine atıp çalıştırdım.Benim istediğim ise  QT'nin 4.5 versiyonunda olduğu gibi yazdıklarınızı tamamlama bir tarafa derleyicisi bile olmadan bir yere kadar program yazabilirsiniz. Qt designer sürümündende anlaşılacağı gibi ilk versiyon ve çok kötü.

Öncelikle yaptığım yazılım çalışsında qtopia menüleri içinde çalışmasa da olur hani qtopia menüleri içinde görünse de olur önemli olan ben programımı cihaz çinde çalıştırayımda.

Bir konu da şu  programı yazdınız önce cros compile ediyorsunuz ardında da qtopia için yeniden derliyorsunuz bu da ayrı bir zorluk olarak çıkıyor karşınıza burda bir de .desktop uzantılı link ile yani menü içerisinden programınızı çağırmadıkça herhangi bir yerdeki dosyayı da çalıştıırmıyor qtopia... Bu yüzden eğer qtopia olmadan direk Qt uygulamarını bu cihaz üzerinde çalıştırabilecek bir yöntem biliyorsanız o da işime yarayabilir veya varsa başka tavsiyeniz..

Yapmaya çalıştığım şey aslında Qt 4.5 veya hani biraz kullanıcıyı fazla yormayacak bir arayüz hazırlama işinide yaparak ( IDE)  bu cihaz üzerinde çalıştırmak istiyorum ama hani windows kullanmak değil linux u ve QT 4.5 ile yazılan programları bu cihaz üzeridne nasıl çalıştırabilirim.....Bütün meselem ve hala üzerinde uğraştığım konu bu................

anafor

Merhabalar,
Siz boardunuzu kargo dahil toplam kaç dolara mal oldu? Ve ebay dan hangi satıcıdan aldınız linkini verebilirseniz çook sevinirim. Son bir soru faturaya satan kişi kargo masrafınıda dahil etmiş mi? yani 100$'ı geçmiş mi kargo maliyeti. Bu arada DHL ve Posta ile gönderme arasında ciddi maliyet farkı var, siz hangisini tercih ettiniz?

SpeedyX

Openembedded ile kendi dosya sisteminizi oluşturup ona qt-embedded desteklemesini söyleyebilirsiniz. Qtopiaya hiç ihtiyacınız yok. Sonrada
qmake -project
qmake
şeklinde derlediğiniz programı embedded sistemler için derlemeniz gerekiyor. Bu konuda da OE nın size çok faydası dokunacaktır.
Ben bu dediklerinizin hepsini yapıyorum ve biraz araştırmayla hepsi olası şeyler.

anafor

Merhabalar,
Siz boardunuzu kargo dahil toplam kaç dolara mal oldu? Ve ebay dan hangi satıcıdan aldınız linkini verebilirseniz çook sevinirim. Son bir soru faturaya satan kişi kargo masrafınıda dahil etmiş mi? yani 100$'ı geçmiş mi kargo maliyeti. Bu arada DHL ve Posta ile gönderme arasında ciddi maliyet farkı var, siz hangisini tercih ettiniz?

controller

Qt Embedded ile framebuffer kullanarak Qtopia'ya ihtiyaç duymadan GUI uygulamaları yapabilirsiniz.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

EXELANSKA

Bir konuyu açıklamak gerekiyor diye düşünüyorum.Şimdi Türkiyede gümrüklerde 100$ ve üzeri ürün getirmek için iki seçenek var birincisi gümrük masraflarını ödersiniz(İşler çok karışık ozaman çünkü getirttiğiniz ürünün eğer çalışma bakanlığında sağlık bakanlığında vs. gerekkli belgeleri iso vs yoksa yani bilinmeyen bir ürünse bu belgeleri sizin almanız gerekir ve bu yüzden gümrüğe takılan ürünler orda kalır)

O zaman ne yapaksınız biraz ingilizceninz varsa satıcıyla önceden konuşacaksınız (our custom control is problem so can you reduce product  price on invoice ) falan dersiniz siz ödemenizi gerçek değerden yaparsnız ama fatura 20$ 50$ vs görünür sorun da çıkmaz sonuçta öğrenciyiz :-)

Konuya dönersek;
Hemen open embedded konusuyla ilgilenmeye başladım sonucu yazarım.Ama ben şunu anlamadım sadece framebuffer mı kullanıyoruz yani bir dosya sistemi olmayacakmı sistemde...........

EXELANSKA

Arm9 sistemleri uğraşıpta BuildRoot veya OpenEmbedded kullanan kimse yokmu. Kullananlar sorunlrı nasıl çözdüler kurulumda nasıl  bir yol izlediler. Ne tür sorunlarla karşılaştılar anlatabilirlermi.

assist

Merhaba,
Bende Bu boarddan aldım bir tane 7 inc olanından fakat daha elime geçmedi. Windows WinCE filan halledebilirim diye düşünüyorum fakat Linux Driver desteği Sanırım daha fazla ve bu beni linux kullanmaya zorlayacak. Sorun Şu ki ben hiç linux kullanmadım.Aynı Sorun benimde başıma gelecek galiba.
hangi linux diye düşünüyorum. Board elimde olmadığı için hiçbir denemede yapamıyorum. İnternette bol miktarda kaynak var fakat düzensiz, ve ayrıntı yok, Linuxun en sevmediğim özelliği (zaten bu yüzden birtürlü başlayamadım).

Yardımcı olmak isterdim ama sen benden önde gidiyorsun, bu yüzden sorunları ve çözümlerini paylaşabilirsen eminim buradaki çoğu kişiyide sevindirisin.

Linux kurmak için İT bölümünden birinin gelip yardımcı olmasını bekliyorum, :D

Saygılar


Edit:
Yanlış anlama olmasın, linux kötülemiyorum fakat vindows ortamında ben uygulama geliştirmek için hiç uğraşmadım hep kendiliğinden akıcı bir şekilde oldu. Linuxte ise sürekli dokümanların içinde linklerde ordan oraya savrulup durdum. bi türlü ucunu yakalayıp başlayamadım. Bu sanırım benim beceriksizliğim :) Ama bu sefer sağlam gidiyorum üstüne. işimi halletmeden bırakmayı düşünmüyorum.

SpeedyX

u-boot, kernel için : http://wiki.linuxmce.org/index.php/Mini2440

OE-angstrom için : http://www.angstrom-distribution.org/building-%C3%A5ngstr%C3%B6m

OE stable/2009 branch ta mini2440 desteklenmiyor, ben .dev branchtan aradaki farklara bakarak gerekli dosyaları stable/2009 a kopyalayıp rootfs yapmayı başardım. Ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız yazın yardımcı olalım.

internette çok kaynak var bu konuda.

laylaylom

Merhaba,
benimde sipariş ettiğim 3.5" lik model henüz elime ulaştı.ben ek olarak wifi dongle ve camera da aldım yanında..camerayı gelen qtopia ile denedim çalışıyor lakin wifi dongle çalışmadı sanırım driver ı kurulu şekilde değildi.linux'u da giriş seviyesinde bildiğim için takıldım kaldım.1 hafta içinde konuya yoğunlaşacağım aklımda bir sürü soru işaretleri var.başlık içerisinde adı geçen konuları araştırıyorum ilerleyen zamanlarda baya yararlı olacaklar kanısındayım.başlangıç kısmında olduğumdan her şey yabancı geliyor.umarım kısa zamanda hallolur.
Bu başlığın tam zamanında ortaya çıkması benim için büyük avantaj.bitirme tezim için kiti aldım ama konu olarak bir fikrim yok.bana fikir açısından yardımda bulunabilir misiniz?çalışamalarınızda başarılar umarım bu başlık sayesinde çok kişi arm işlemcilere geçiş yapar.Saygılar...

EXELANSKA

Öncelikle Angstrom sitesindeki işlemleri sırasıyle yaptım ancak derleme error verdi.Ancak aceba eksik birşey mi yaptım diye baktığımda openembedded sitesinde Bitbake kurulumunu takip edip indirdiğimiz bitbake içinde ki "setup.py" kullanarak bu kurulumu yapmıştım.Hatanın ordan kaynaklandığını da düşünerek başka hatalar da vermeye başladı Linux fazla kurcalayınca da çökerttim (openSuse 11.1 kullanıyorum bu arada) ben de linux u yeniden kurup sıfırdan başladım tekrar. Ancak baktım ki indirdiğim dosya openemdedded ın git komutu ile elde edilen dosyalarının arasında da var ve kurmadan da bitbake komutu çalışıyor (source-me.txt dosyasını yükleyince angstrom sitesinde ki) .  Şimdi sorum şu linkte verilen bitbake işlemlerinin dışında başka bir işlem yapıyormuyuz bitbake ile ilgili bir de mini2440 ı desteklemiyor demişsiniz ama machine kısmında ki linkte mini2440 için config dosyası mevcut eğer o sitede anlatılanların dışında bir başka işlem yapılacaksa nasıl yapacağımızı anlatabilirmisiniz....