31 Mayıs 2020, 05:38:21

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Mini2440 S3c2440 İşlemcili + 3.5" Tochscreen LCD GUI

Başlatan EXELANSKA, 18 Ağustos 2009, 21:03:48

anafor

Arkadaşlar merhaba, Bu haftasonu board elime geçti RS232 girişine seriport kablosunu USB dönüştürücü ile laptop a bağladım.ama cihazı açtığımda herhangi bir mesaj gelmedi ekrana öyle simsiyah kaldı. HyperTerminal ayarlarını doğru yaptığıma eminim. Sizce neyi unutmuş olabilirim.

picusta

Emin olmak için HyperTerminal'in ayarlarini buraya yaz da karsilastiralim, malum user manual'in kran görüntüsü çince. Soldaki switch NOR konumunda durmali veya açarken space'e basmalisin ki bootloader'in menüsü gelsin.
Alıntıcihazı açtığımda herhangi bir mesaj gelmedi ekrana öyle simsiyah kaldı

Mini2440 'in ekrani mi siyah kaldi ? Kirmizi Led yaniyormu ?

EXELANSKA

Chazın üzerinde 2 tane switch var bir cihaza enerji vermek için (power)diğeri,nand,nor seçmek için nand da iken cihazın ekranına birşey gelmiyorsa yüklü bir işletim sistemi olmayabliir.ama nor da iken gelmemesi normal çünkü nor da iken cihaz sadece rs232 üzerinden çalışıyor.

anafor

Board üzerinde kırmızı led yanıyor, ayrıca yeşil bir led yanıp sönüyor NOR a geçince,
Minicom veHyperterminal üzerinden denedim Nor da seçili olduğu halde seriporttan veri alamadım. HErhangi ekbir aparat kullanmadan direkt cihaz üzerindeki COM0'ı kullandım.Bilemiyorum neden dir ama seriporttan hiç bir şey gelmiyor.
Amacım bootparametrelerini değiştirerek , NFS den başlatmak.

Terminal ayarlarım doğru baud rate i 115200 e set ettim defalarca kontrol ettim. Varsa tavsiyeniz lütfen söyleyin.

EXELANSKA

Alıntı yapılan: "anafor"

Terminal ayarlarım doğru baud rate i 115200 e set ettim defalarca kontrol ettim. Varsa tavsiyeniz lütfen söyleyin.


Anafor sen bir de minicom veya hyper terminal değilde cd içinde gelen DNW.exe yi dene Serial port-connect  tıkladığında serial port ok yazmalı.  birde bilgisayarındaki seri portun com0-1-2-3 şeklinde hangisnde olduğunu kontrol et com0 olmalı ama yinede dene bakalım.Yine olmuyorsa cihazda bir problem olabilir...

anafor

Merhaba Arkadaşlar Openembedded'ı internetten indirip
http://www.electronics.diycinema.co.uk/?p=88 bu sitede ki gibi derlemeye çalışıyorum. fakat şu şekilde bir hata veriyor.

openembedded/recipes/binutils/binutils-cross_2.18.bb' failed

Öneri olarak gcc versiyonunu düşürmemi önermişler. Openembedded'ı indirim angstrom'a göre configure edip sorunsuz derleyen arkadaşlar , bu şekilde bir hata ilekarşılaştımı acaba? GCC versiyonlarınız nedir acaba?

EXELANSKA

Alıntı yapılan: "anafor"
openembedded/recipes/binutils/binutils-cross_2.18.bb' failed


anafor sen hangi linux versiyonu üzerinde derleme yapıyorsun...
Sanırım ben Debian üzerinde çalışırken aynı hata ile karşılaşmıştım. Bu hata için internette bir çözüm bulamayınca da herşeyi silip FEDORA 11 yükledim sanal makineye ve aşağıdaki linkten derleme işlemi yaklaşık bir gün sonra başarılı bir şekilde bitti.Sana en önemli tavsiyem kesinlikle fedora 11 kullan. Bir de şu sitelerden takip et openembedded kurulumunu:
Önce Resmi sitedeki Paketlerin hepsini kur:

http://wiki.openembedded.net/index.php/OEandYourDistro#Fedora_11

sonra bu siteden devam et

http://code.google.com/p/mini2440/wiki/OpenEmbedded

Ayarlar kısmında "ASSUME_PROVIDED:" meselesine dikkat et sadece ben oradaki gcc 3 ü kaldırmıştım sanki çünkü fedora 11 de gcc3 yok....

Kurmak içinde uğraşma gerek yok ben 4 versiyonu il derledim...

anafor

Teşekür ederim , OpenSuseyi Fedora ile degiştirecegim.

laylaylom

hocam bende fedora 11 kurdum.yalnız verdiğiniz sitedeki adımlardan giderken bitbake de sorun çıktı.COW.py bitbake.conf u açamıyor veya erişemiyor..bu hatayı nasıl giderebilirim ??

EXELANSKA

O sitede bir detay var. o da apt-get bitbake demiş ben de onu yaptım ama  öncelikle bitbake'i

http://developer.berlios.de/projects/bitbake/

adresinden indirip çalışma dizini içine açıyorsun.Çalışma Dizinin temel olarak 3 dizin olmalı: build,openembedded,bitbake dizini sonra aşağıdaki kodları bir metin belgesi içine kaydettikten sonra en baştaki export OETREE="" senin kurulum dizininie göre değilştirdikten sonra kaydediyorssun ve source komutu ile çalıştırıyorsun.

Örnek; source asagidaki_kod.txt.

###########################
export OETREE="${HOME}/OE"

BBPATH=${OETREE}/:${OETREE}/build/:${OETREE}/openembedded/
PKGDIR=${OETREE}/build/
DL_DIR=${OETREE}/downloads
echo Setting up dev env for Ångström

if [ -z ${ORG_PATH} ] ; then
   ORG_PATH=${PATH}
   export ORG_PATH
fi

if [ -z ${ORG_LD_LIBRARY_PATH} ] ; then
   ORG_LD_LIBRARY_PATH=${LD_LIBRARY_PATH}
   export ORG_LD_LIBRARY_PATH
fi

PATH=${OETREE}/openembedded/bitbake/bin:${ORG_PATH}

cd $PKGDIR

LD_LIBRARY_PATH=
export PATH LD_LIBRARY_PATH BBPATH
export LANG=C
export BB_ENV_EXTRAWHITE="MACHINE DISTRO OETREE ANGSTROM_MODE ANGSTROMLIBC LIBC"

echo "Altered environment for OE Development"
#####################################

Bu kodları ve başka bir kurulum anlatımını bulabileceğin adres ise "http://www.angstrom-distribution.org/building-angstrom"

Bu şekilde kaba taslak anlattım ama zamanım olursa inşallah derli toplu olarak baştan sona bir kurulum klavuzu hazırlayacağım ...
Kolay gelsin...

laylaylom

Hocam siz qt 4.5 kurabildiniz mi?
ben bu openembedded da kaldım.her türlü hatayı geçmeyi başardım fakat bu sefer de nothing provides "console-image" diye bir hata verdi.birşeyi düzeltsem yine hata çıkıyor karşıma.root olarak bitbake çalıştırılamıyor kendi kullanıcımda bazı işlemleri yapamıyor.nasıl çözüzleyebilirim bu sorunları..?

code.google dan openembedded da ne söyleniyorsa yapıyorum.ayrıca building angstrom dan da referans alarak .conf ve source-me.txt yi düzenledim.machine kısmına mini2440.conf u ekledim.bitbake bir türlü çalışmıyor.bunları silip tekrar yaptım ama yine sonuç aynı..acaba hatam nerde??sizide meşgul ediyorum ama çok çaresiz kaldım artık..

EXELANSKA

Linux işi cidden çok uğraş istiyor çaresizlik diye birşey yok mutlaka bir yerlerde hata yapıyorsundur yada bilgisayarın o gün morali yerinde değildir hata veresi vardır hata verir (ben de yaşadım). Ben her şeyi silip baştan çok kez başladığımı hatırlıyorum sen de bence iyi kontrol et herşeyi olmuyorsa bir daha baştan başlaman gerekebilir şu sitelerden de takip et bir taraftan da...Bir de senin gönderdiğin mesaj da local.conf dosyasında Machine kısmına                  MACHINE = "mini2440″ yazdın değilmi mini2440.conf yazmışsın gibi geldi bana da

www.electronics.diycinema.co.uk/?p=88

http://blog.cor-net.org/embedded/mini2440/qt-45-on-mini2440/

anafor

Merhaba Arkadaşlar EXELENKA nın bahsettiği gibi , Fedora yı kurup mini2440 a göre derlemeye başladım, fakat

ASSUME_PROVIDED +="gcc3-native" kısmını kapatınca binutils de yine aynı hatayı verdi, bu kısmı kapatmak yerine başka bir şey yapamaz mıyız? ASSUME_PROVIDED kısmına başka bir şeyler eklememiz mi gerek acep?

laylaylom

Alıntı yapılan: "EXELANSKA"Linux işi cidden çok uğraş istiyor çaresizlik diye birşey yok mutlaka bir yerlerde hata yapıyorsundur yada bilgisayarın o gün morali yerinde değildir hata veresi vardır hata verir (ben de yaşadım). Ben her şeyi silip baştan çok kez başladığımı hatırlıyorum sen de bence iyi kontrol et herşeyi olmuyorsa bir daha baştan başlaman gerekebilir şu sitelerden de takip et bir taraftan da...Bir de senin gönderdiğin mesaj da local.conf dosyasında Machine kısmına                  MACHINE = "mini2440″ yazdın değilmi mini2440.conf yazmışsın gibi geldi bana da

www.electronics.diycinema.co.uk/?p=88

http://blog.cor-net.org/embedded/mini2440/qt-45-on-mini2440/


hocam MACHINE="mini2440" yaptım atladığım birşeyin olmadığını düşünüyorum.dün akşam fedora yı silip tekrardan kurmaya başladım bugün.sanırım bir sürü paket yüklü gelmesi ve benim yaptığım konfigürasyonlardan kaynaklı hatalar aldım.bakalım bu sefer cidden sıfırdan başlayacağım artık sorunlarla karşılaşmamam lazım: ))

anafor hocam gcc3-native i sizde muhtemelen daha yüksek bir versiyonu yüklü olduğu için kapatılmasını istiyorlar.bir tane local.conf denedim assume_provided ların hepsini kapatmıştım : ))bence bu iş biraz deneme yanılmaya döndü..hala tam olarak anlayamadım..kolay gelsin sizede

anafor

Bir kaç gündür , vakit buldukça kurcalıyorum, Fedora 11 ile denemeye devam edecegim.