Piyasada bulabileceğim digital pot entegresi?

Başlatan learner, 25 Ağustos 2009, 19:27:41

learner

Selamunaleyküm arkadaşlar. pic ile ayarlayabileceğim potasiyometre lazım. araştırdığım kadarıyla DS1868 , AD8402 ve MCP41010 gibi entegreler var ama bulunmuyorlar.

Bildiğiniz başka entegre yada başka bir yol var mı?

My75

Başka bir yol CD4051 entegresi.Sağlam bir markada bile bu yöntemi gördüm.CD4051 8 analog girişi olan 1 çıkışı(yada tersi) olan bir entegre ve 8 volume seviyesi yapabilirsin.Her girişe bir direnç koyarsın,atıyorum 1.giriş 1k, 2.giriş 2k2, 3.giriş 3k3 gibi.dirençlerin diğer ucu gnd olacak.Çıkışıda direkt preamli girişine bağladınmı oldu bitti.Burda yapılan preampli girişini gnd' ye çekmek ve sesi kısmak mantık bu.Kolay gelsin..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

ayban

www.futurlec.com  7$ kargo ücreti ve bir haftada adrese teslimat 2yıla yakındır alışverişim olmuştur ve gayet memnunum.
"Tek kitap okuyandan kork!"

learner

Alıntı yapılan: "My75"Başka bir yol CD4051 entegresi.Sağlam bir markada bile bu yöntemi gördüm.CD4051 8 analog girişi olan 1 çıkışı(yada tersi) olan bir entegre ve 8 volume seviyesi yapabilirsin.Her girişe bir direnç koyarsın,atıyorum 1.giriş 1k, 2.giriş 2k2, 3.giriş 3k3 gibi.dirençlerin diğer ucu gnd olacak.Çıkışıda direkt preamli girişine bağladınmı oldu bitti.Burda yapılan preampli girişini gnd' ye çekmek ve sesi kısmak mantık bu.Kolay gelsin..

hocam nette aradım fakat hiç öyle bir örneğe rast gelmedim. Mümkünse bir örnek şema verirmisiniz?

My75

Senin için bir örnek çizdim,kodunu buna göre oluşturursun.Direnç değerleri tahminidir,öncelikle bir pot ile referans almanı tavsiye ederim,ona göre dirençleri düzenlersin

[/URL][/img]

leblebitozu

MCP41010 ersin elektronik'in fiyat listesinde görünüyor, 3 USD

www.ersinelektronik.com

eLectronbLue

Alıntı yapılan: "My75"Başka bir yol CD4051 entegresi.Sağlam bir markada bile bu yöntemi gördüm.CD4051 8 analog girişi olan 1 çıkışı(yada tersi) olan bir entegre ve 8 volume seviyesi yapabilirsin.Her girişe bir direnç koyarsın,atıyorum 1.giriş 1k, 2.giriş 2k2, 3.giriş 3k3 gibi.dirençlerin diğer ucu gnd olacak.Çıkışıda direkt preamli girişine bağladınmı oldu bitti.Burda yapılan preampli girişini gnd' ye çekmek ve sesi kısmak mantık bu.Kolay gelsin..

Bu yöntem çok sağlıklı değil, ses sinyalleri için simetrik bir çözüm uygulanmalı. Bunun üzerinde bir aralar uğraşmıştım fakat kaliteli multiplexerlar bulamadığım için yarım kaldı çalışma.

My75

Alıntı yapılan: "eLectronbLue"

Bu yöntem çok sağlıklı değil, ses sinyalleri için simetrik bir çözüm uygulanmalı. Bunun üzerinde bir aralar uğraşmıştım fakat kaliteli multiplexerlar bulamadığım için yarım kaldı çalışma.

Bu yöntemi Commax digital video interphone 'da kullanmış,önemli olan doğru kullanmak,buradaki amaç preampli girişini gnd seviyesine çekmek,eğer tam tersini yapsaydık (çıkıştan sesi girip,her kanaldan dirençler ile preampliye gönderseydik sorun olabilirdi fakat bu şekilde sorun olacağını zannetmiyorum.Hatta bir transistör yada ULN serisi bir entegre ile bile bu iş yapılır.

learner

Alıntı yapılan: "My75"Senin için bir örnek çizdim,kodunu buna göre oluşturursun.Direnç değerleri tahminidir,öncelikle bir pot ile referans almanı tavsiye ederim,ona göre dirençleri düzenlersin

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)[/URL][/img]

İlginiz için çok teşekkür ederim ;)  

Devreyi tam anlayamadım.

preampli. girişini GND ye çekmek demişsiniz. Sanrınım  bu devre ile yerine koymak istediğim anolog pot yer deiştirmiyorda, biz girişteki sinyalin birazını gnd de harçatıp kısmış oluyoruz. Anolog pot yerinde kalırsa onunda sesde ayar rolu hâlâ kalıyor demek ki. Aslında işimede yarar böyle oluyorsa. ince ayar vazifesi görür.

Doğrumu düşünmüşüm. Yanlış ve eksikleri düzeltir misiniz?

My75

Amplifikatör girişlerinde kullanılan potansların sol gnd,orta giriş,sağ çıkış şeklindedir.Gnd' ye çekmekten kastım giriş sinyali ile Gnd arasındaki empedansı düşürmektir,böyle olunca giriş sinyali ve gnd arasındaki akım artmakta ve sinyal zayıflamaktadır.Bu işin kuralı budur,senin kullandığın potansda böyledir.Bu dediğim amplifikatör girişi için geçerlidir,eğer amplifikatör girişine uyguladığın sinyali gnd olmadan potans ile zayıflatayım diyorsan bu yanlış olur ve aşırı bir distorsiyon ile karşılaşırsın.Kısaca vermiş olduğum devre aynı işi yapıyor..Örnekleri incele,balansda ilave ettim..

[/URL][/img]

learner

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Piyasada DS1868 satılmıyormu?.

emre.kansiz

hocam benim elimde ds1844-50k var eger ihtiacın warsa iletisime gecelim bir proje için 4 tene almıstım birini kullandım 3 tane daha war elimde... emre.kansiz@windowslive.com iletişime gecebiliriz bu adresten.

ipek

DS1803 Istanbul int-el 'de gözüküyor 100k lık modeli

Adnankaplan

DS 1669 kullanabilirsin bluemavi de var fakat smd olarak...belki isini gorebilir...