DELTA DVP-SS serisi PLC ve Rs485 Konvertör Sorunu

Başlatan My75, 30 Eylül 2009, 12:19:17

My75

Selam arkadaşlar,

Delta marka Dvp-ss serisi plc,yine Delta marka kendi Usb-RS485 çevirici ile bağlantı kuruyor fakat FT232RL ile yaptığım çevirici ile bağlantı kurmuyor.Her 2 konvertörüde seri port monitörü ile test ettim,datalar gayet güzel ,fakat yaptığım konvertör ile olmuyor. Delta ,ürünlerinde sadece kendi konvertörü kullanılsın diye bir kod oyunumu yapıyor acaba??.Gerçi plc'ye ilk giden kodlara baktım,her 2 konvertördede aynı.Aynı kod gidiyor,Delta ise Plc cevap veriyor,FT232RL ise cevap yok.Bu arada Delta konvertörde Cp2103 vardı sanırım.Gerçi gelen giden belli.Böyle bir sorun yaşayan varmı acaba?
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

emrahmrcn

FT232 Enable pinini skop la kontrol etmeni öneririm.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

SiVRiSiNEK

USB seri port ayarlarında buffer vs. ayarları olabilir belki ondan kaynaklanıyordur

F.A.S.T. e bir telefon açıp danış derim, birsürü iyi niyetli mühendisleri var ellerinden gelen yardımı yapacaklarından emin olabilirsin

EOS

FT232BM ile yapmış olduğum USB-RS485 çevircide hiç sorun yşamadım Delta ürünlerinde.(PLC,inverter,ısı kontol cihazları)

Gözden kaçırdığın bi sorun var yaptığın çeviricde.PLC değilde inverter veya Rs485 portu olan başka bir marka cihazla dene.

My75

Arkadaşlar ne sorun olabilirki,şu an konvertörü başka işlerimde kullanıyorum sorun yok.Yani konvertörü zaten FT232RL datasheet'ini inceleyerek birebir yaptım.Zamanlama ile ilgili olabilirmi acaba? TX 'den RX durumuna geçerken datalarımı kaçırıyor acaba??Çünkü TX ile Plc'ye komut gönderirken çok hızlı şekilde cevap geliyor Plc'den fakat PC'deki kontrol programı bu komutu işlemiyor aynı şekil delta konvertör ile hemen bağlantı kuruyor?? Anlam veremedim..

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

S7-200 için yaptığım çevirici delta plc ilede haberleşebiliyor.

Buda baskı devresi.

http://smyomekatronik.googlepages.com/s7.LAY

My75

Sanırım sorunu anladım.FT232RL datasheet'inde 485 entegresinin txen ve rxen uçlarını ayrı ayrı vermiş.Ben normalde yukarıdaki şemadaki gibi 485 entegresinin 2 ve 3nolu pinlerini birleştirip txen yaparım ama datasheet'te öyle göstermiş olduğu için txen ucunu 3 nolu pine,pwron ucunuda 2 nolupine bağladım büyük ihtimalle sorun bundan kaynaklanıyor.Çünkü data gönderirken 3 nolu pinin lojik 1, data alırken 2 nolu pinin lojik 0 olması lazım ama rxen farkettimki sürekli lojik 0 buda demekki data gönderiyorsun aynı andada aynı datayı alıyorsun buda hattı mesgul ediyor.Anlayamadığım daha önce böyle bir şey yoktu şuanki ölçümlerimde var üstelik FT232RL data sheetinde neden rxen ucunu pwron yapmış? Txen ucunu neden direkt olarak 2 ve 3 nolu pinlere vermemiş ve genellikle bu şekil olur,ben enazından Pic ile yapınca böyle yapıyorum.Neyse arkadaşlar yukarıda bahsettiğim C3 ucunuda Txen yaparsınız pcb üzerinde düzeltmeye gerek yok.

a.zorba

Alıntı yapılan: smyomekatronik - 02 Ekim 2009, 19:35:53
Esselâmû aleyküm

S7-200 için yaptığım çevirici delta plc ilede haberleşebiliyor.

Buda baskı devresi.

http://smyomekatronik.googlepages.com/s7.LAY

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam yeniden paylaşman mümkün mü ?
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

smyomekatronik

http://www.4shared.com/file/PypXMI5M/s7_kablo.html 

Devre seri port girişli, usb seri çevirici ilede çalışıyor fakat hız düşük oluyor.

cehennem

smyomekatronik

Alıntı yapılan: cehennem - 05 Aralık 2019, 12:05:40Merhaba yeniden paylaşmanız mümkün mü?

Maalesef, veri kaybı yaşadığım için dosya elimde mevcut değil.