osiloskop ile frekans ölçme ile ilgili

Başlatan POWER, 06 Kasım 2009, 00:31:52

POWER

Arkadaşlar ds1302 entegresiyle çalışan saati kararlı  hale getirmek için bu entegreye bağlı 32.768 khz'lik kristalin frekansını ölçmeye çalışıyorum.Resimdeki eğriye göre,sec/div kademesi 5 mikrosaniyede olduğu halde, kristal 38.461 khz de çalışıyor.ben bu şekilde hesapladım.Hesabım doğrumu acaba?birde kristale trimer kondansatör bağlayıp denedim.trimer kondansatörle oynadığım zaman eğride yatay olarak değilde dikey olarak oynama yani azalma ve artma oluyor.Bununda frekansa bir etkisi olmuyor bildiğim kadarıyla.Bu konudaki düşünceleriniz.
TB6BKG

z

Analog osilaskop ile dogru frekans ölçümü yapamazsınız. Trimmer ile ayar yaparken genliğin de değişmesi normal bir durum.

38.461 Khz gibi bir değeri nasıl ölçtünüz? Eger kareleri saydınız ve 1/26.1us den bu sonuca vardıysanız evet. Frekansı yaklaşık doğru ölçmüşsünüz.

Resimde scopun çizgi kalınlığı cok kalın, bu kareleri sayarken hata yapmanıza neden olur ve asla kristal frekansını 32.768 olarak ölçemezsiniz.  

Scopla  genlik ve frekans değerlerini yaklaşık olarak ölçebilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

POWER

çözüm olarak ne önerirsiniz hocam.frekansmetreylede ölçemiyorum bu frekansı
TB6BKG

teknikelektronikci

telsizciler daha iyi bilir bi tane telsiz var cevredeki frekanslari ölcüyor ve o frekansa girip yayin var ise dinleyedebilyiorsunuz konusabiliyorsunuzda sanirim . aslan_korhan hocam daha iyi bilir kendisi bana brener de yardimci olurken picin osilatör kisminin calisip calismadigini o cihaz ile kontrol etmistik yanlis hatirlamiorsam 4.000001 Mhz cikmisti öyle bir cihaz olsa belki güzelce ölcüm yapilabilinir diye düsünüyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

askuzucu

frekans sayıcı kullanabilirsiniz.osilaskop ile kesin ölçüm yapmanız zor, ancak yaklaşık olarak ölçebilirsiniz, 32 KHz kristal için 38 KHz normal bir değer değil.ölçümde hatanızın fazla olduğunu gösterir.En fazla 100-200 Hz farklı çıkabilmesi lazım.sonrasında osilator susar zaten.

z

Yalnız son yazılan mesajda  farkettim. 32.768 Khz civarındaki bir sinyali 38 küsür Khz okumanız garip.

Analog scoplarda yatay tarama frekansını komutator haricinde elle ayarlamaya yarayan bir pot olması lazım. O kilitlimi? Kilitli pozisyonda değilse böyle hata yapması normal.

Aksi halde skopunuzda büyük sorun var demektir.

32.768 Khz sinyal yaklaşık olarak 30.5 uS eder.

İyi kalibreli bir scopta 5us/div de bunu 6 tam kare ve max  5/5 us (1 çizgi) hata ile ölçersiniz.

Buda 30us... 31us aralığına denk düşer. Yani frekans 33.333Khz ile 32.258Khz aralıgında diyecektik.

POWER

işin doğrusu osiloskobun kalibrasyon durumunu tam bilmiyorum.Cihazın üzerinde 1 khz test noktası var.0,2 milisaniye kademesinde bir saykılı 5 adet kareyi kaplayacak şekilde bahsettiğiniz pot ile ayarladım.Ölçümleri bundan sonra yaptım.Ayrıca kristalin bir ucu ile gnd arasına eklenen kondansatör, kristalin frekansını azda olsa değiştirmesi gerekmiyormu?
Arkadaşlar ayrıca 32.768 Khz frekans olması gereken değer.fakat kristalin kalitesinden yada ayaklarına bağlı kondansatörlerin değerlerinden dolayı 32.768 Khz olmayabilir.Bu değeri baz alarak değerlendirmeyin.zaten 32.768 Khz frekans doğru olsaydı bizim saat  doğru gidicekti.hata yaptığına göre bu frekansta bir farklılık var muhakkak.
TB6BKG

teknikelektronikci

ya bu dijital scoplar uygulanan sinyalin direk frekansini ölcüyormu acab ? eger ölcüyorsa ondan bi tane olcak en temizi ama cokda pahalilar yav
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Power önemli bir noktaya değindin. Xtal uçlarına probu dokundurduğun anda frekans kayar.

En az hata için  x10 modunda denemelisin.

POWER

@z
sonuç olarak ben bu frekansı ölçemeyecekmiyim?
TB6BKG

ahmet2004

Bir saat devresinde bende kristali ölçtüm osilaskopta tam 32768 çıkmadı.

Erol YILMAZ

DS1307 de frekansı ölçmek için SQW pininden çıkış frekansını birkaç seçim değerinden birisi olan 32768 e set ediyorum.

Bu şekilde xtal den izole olarak dijital bir sinyali,

Frekansmetre ile ölçebiliyorum hatta skop ta da karedalga olarak gözlemleyebiliyorum...

Xtal değeri baya yaklaşmış bu arada :P  
Hatası yaklaşık 9 ppm

POWER

@Allegro hocam
ben nasıl ölçeceğim o zaman,yani set etmeden bahsetmişsin. bu olay  ds1032 de yapılabilirmi yapılırsa nasıl olacak?
TB6BKG

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "POWER"@Allegro hocam
ben nasıl ölçeceğim o zaman,yani set etmeden bahsetmişsin. bu olay  ds1032 de yapılabilirmi yapılırsa nasıl olacak?

sanirim ds1302 de yok ds1307 ye has özelik cikis dan 32768 1 hz ve sanirim 40 veya 50 hz cikis alabiliyordunuz tabi bu secimleri yaparken sanirim yazilimdada degisiklik yapilacak

alegro hocam 9ppm derken 1 milyonda 9 hata mi demek ?

SiVRiSiNEK

@teknikelektronikçi

Uni-T 25MHz digital DS2025C skop aldım 600TL monosu biraz daha ucuzdur
analog 20Mhz bile 350-400TL daha ne kadar ucuz olsun