1K@100MHZ bu hangi komponenttir?

Başlatan fractal, 01 Mart 2010, 12:31:30

fractal

bu elektronik parçadan almam lazım ama hakkında bir bilgim yok.dirençmi transistörmü nedir?sanki 100mhz kadar çalışan 1k direnç gibi geldi ama bunu nasıl bulacağım.nerde hangi isimle aramalıyım...

teşekkürler..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

gallavi

Bobin olmasın Xl=2 * PI * F * L
              1000 = 2 * PI * 100.000 * L

L= 1.6 mH
DemirHan=gallavi;

fractal

buldum INDUCTOR, 0805 CASE, 1000Z  böyle birşey farnell de varmış.direnç gibi birşey.tam olarak anlamadım ne işe yarar nerde neden kullanılır...

erhanzeynel

Alıntı yapılan: "fractal"buldum INDUCTOR, 0805 CASE, 1000Z  böyle birşey farnell de varmış.direnç gibi birşey.tam olarak anlamadım ne işe yarar nerde neden kullanılır...

Inductor(ing.) = bobin(tr.) :D

debi

Ferit(asıl ismi bu olmayabilir) de olabilir.. Parazit sönümlemeye, toprak hatlarını ayırmaya yarar feritse..

erhanzeynel

Alıntı yapılan: "debi"Ferit(asıl ismi bu olmayabilir) de olabilir.. Parazit sönümlemeye, toprak hatlarını ayırmaya yarar feritse..

Bobinler nüve (çekirdek) tiplerine göre ; demir nüveli, hava nüveli, ferit nüveli gibi çeşitlere ayrılırlar.

hava nüveli bir bobin ile de filtre yapılabilinir.

fractal

bazı yerlerde ferrit bead diye birşey yazıyordu farnellde.belkide o komponenttir.

askuzucu

Her şeyin temeli ölçümdür.Ölçme imkanın yok mu ?

emperor

o malzemenin ismi ferrite bead tir, smd de olabilir bacaklı da, burada söylenen 100MHz de 1Kohm direnç gösterir, frekans değiştikçe direnci artar veya azalır,  beslemelerde  fazlara filtre amaçlı konulabilirler, nötr hatlarını ayırmak için kullanılabilir ama direk nötr girişinde olabilir bu, devrenizde analog-dijital ground ayrımı yapacaksanız kullanmanız büyük hata olur, DC besleme hatlarınıza da koymanız ripple ları filtrelemesi açısından faydalı olacaktır...birçok firma bunlardan üretmektedir...

Murata