Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: X_Fi - 05 Ekim 2010, 00:26:01
bu arada dün yaptığım bir testde ekran yenilemesinde pic18 serisi için aynı yazılımı C18 ve hi-tech 9.63pl3 de derledim hi-tech, C18 e göre 3/2 oranda daha hızlı çalıştı yani pic18 de hi-tech daha az komut üretiyor C18 severlere duyrulur :)

C18 sever varmıya :) örnek kodları var diye lcd denemesini c18de yapim dedim baktım olcak gibi değil allak bullak etmişler cyi sonra kodları hiteche aktardım rahat ettim.

X-Fi

hocam bende C18 de başladım işe çalıştırdımda bana bazı config ayarlarını elimle yapmak zorunda bıraktı diye kodları hi-tech e aktardım sonrada bu testi yaptım sonuç ortada ama hala sevenleri var okuyoruz :) hi-tech in eksikleri olsada halledilemeyecek boyutta değil.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Elektroemre

CCS gibi bisürü özel tanımlama yapmışlar C18 de. Şu #pragma ile başlayan tanımlar göz zevkimi bozuyor resmen :)
Yalnız belirtmeden geçeyemeyeceğim Hi-tech'in 18F serisi için derleyicilerindede garip hatalar başıma gelmişti. Hi-tech'i severim ama microchip satın aldıktan sonra oda gözümden düştü. AVR-GCC gibi PIC içinde adam akıllı özgür C derleyicisi olsa demeden edemiyor insan.

serdararikan

Alıntı yapılan: Elektroemre - 05 Ekim 2010, 00:35:01
CCS gibi bisürü özel tanımlama yapmışlar C18 de. Şu #pragma ile başlayan tanımlar göz zevkimi bozuyor resmen :)
Yalnız belirtmeden geçeyemeyeceğim Hi-tech'in 18F serisi için derleyicilerindede garip hatalar başıma gelmişti. Hi-tech'i severim ama microchip satın aldıktan sonra oda gözümden düştü. AVR-GCC gibi PIC içinde adam akıllı özgür C derleyicisi olsa demeden edemiyor insan.

evet bencede microchip ücretsiz adam akıllı ve sürekli desteklenen bir derleyici üretmeli.zaten avr-gcc olayına bakınca dünya genelinde neden Atmel in PIC den daha fazla  etkili olduğunu anlmak kolaylaşıyor.

papylon

@X-Fi,

Kullandığımız 8K1231 LCM'de IMx pinleri driver içinde fabrikasyon olarak ayarlandığından böyle bir imkân yok, ama bazı LCM'ler de IMx pinleri dışarıda olduğundan bu imkânı kullanıcıya bırakan modelleri var.

Ama ille de 8-bit sürmem gerekli derseniz ve ekstra bir donanım kullanmanın sizin için bir sakıncası yoksa MCS51'ler de olduğu gibi Latch (HC373, HC573) kullanarak 8-bit sürebilirsiniz.

serdararikan

bir cep telefonu tamircisi arkadaşım bana bozuk çin telefonun ekranını vermişti.telefonun modelini bilmiyorum ama ekran 2.8 inç idi.
[IMG]http://img214.imageshack.us/img214/6929/488d55aebcb67.gif[/img]

bende datasheeti mevcut.bu model hangi telefonda var onu öğrenebilirsek elimizde bir alternatif daha olur.

X-Fi

saolun öyleyse mecburen 16 bit süreceğim ben işimi kolaylaştırmak açısından sormuştum.

serdarhocam hangi telefona ait olduğunu bitek telefoncular bilir bu modeli kullandınızmı bi fark varmı.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

serdararikan

Alıntı yapılan: X_Fi - 05 Ekim 2010, 22:14:32
sağolun öyleyse mecburen 16 bit süreceğim ben işimi kolaylaştırmak açısından sormuştum.

serdarhocam hangi telefona ait olduğunu bitek telefoncular bilir bu modeli kullandınızmı bi fark varmı.

bu modeli kullanmayı denedim.fakat o ilk denememdi.olay hakkında pek bi malumatım yoktu.ayrıca ekran çıkma olduğu için çalıp çalışmadığı hakkında şüphelerim vardı.sonra üzerinde zaman kaybetmemeye başladım.@ahmet2004 ün bağlantısını verdiği ekrandan alıp yola oradan devam ettim.
kullandığımız 8k1231 2.4 inç lik bir ekran.amacım 2.8,3.2 veya 3.5 inç gibi büyük bir ekran daha almak.bağlantı ve driver entegresini bildikten sonra kod yazmak kolay.
bu ekrannın driver ini ve bağlantılarını biliyorum.ekranı bulabilirsek buda bi alternatif olacak.muhtemelen piyasaya giren ilk çin telefonların ekranı hani şu anycool lar varya onların.

gevv

Arkadaşlar bir kaç gündür araştırdım sonunda arşivi tamamladım kaynak kodları ile bir çok örnek, sürücü, datasheet kod vb.  buldum   tahminimce sizler için süper bir kaynak olacak avr, stm32, amr atmel içerikli uygulanmış projeler ve fazlası bulunuyor umarım faydası olur

atmel-avr-arm-stm32-lpcxx-tft-lcd-uygulamari.rar

serdararikan

papylon

2.8" olan LCM'den umudu kestim. Epeyce uğraşmama rağmen herhangi bir sonuç alamadım.

3.2" LCM'lerden Datasheet olmamasına rağmen umutluyum. Hatta bir tanesini denedim fakat Hastayı daha henüz ameliyata başlamışken kaybettik, başımız sağ olsun.  :)

Denemeleri Bread Board üzerinde yapıyorum, farkında olmadan besleme uçlarının her ikisini de Vcc'ye bağlamışım ve tabi ben bunu fark edene kadar LCM Driver'ı bayağı bir ısınmış. %99 ihtimalle bozuldu, tabi benimde sinirlerim bozuldu. Diğeri ile de anca önümüzde ki hafta ilgilenebileceğim.

serdararikan

Alıntı yapılan: papylon - 05 Ekim 2010, 23:49:43
2.8" olan LCM'den umudu kestim. Epeyce uğraşmama rağmen herhangi bir sonuç alamadım.

3.2" LCM'lerden Datasheet olmamasına rağmen umutluyum. Hatta bir tanesini denedim fakat Hastayı daha henüz ameliyata başlamışken kaybettik, başımız sağ olsun.  :)

Denemeleri Bread Board üzerinde yapıyorum, farkında olmadan besleme uçlarının her ikisini de Vcc'ye bağlamışım ve tabi ben bunu fark edene kadar LCM Driver'ı bayağı bir ısınmış. %99 ihtimalle bozuldu, tabi benimde sinirlerim bozuldu. Diğeri ile de anca önümüzde ki hafta ilgilenebileceğim.

3.2 nin kodu neydi?

papylon

Henüz deneme fırsatını bulamadan bozduğum LCM'yi soruyorsanız, kodu: FPC-032C6C

serdararikan

bağlantısı konusunda bir bilgi edinebildinmi?