Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

papylon

Bu ara da bir şeyi belirtmekte fayda var.
Ben, 3.2" LCM'leri 480x320 piksel zannediyordum fakat onlarda 320x240 piksel.

papylon

Alıntı yapılan: serdararikan - 06 Ekim 2010, 00:06:37
bağlantısı konusunda bir bilgi edinebildinmi?

Hayır, hocam maalesef herhangi bir bilgi yok.

Bu arada, bu bozduğum LCM'den gidip bir tane daha alarak deneme yapma niyetindeydim fakat vazgeçtim.
Sebebi ise Back Light aydınlatmasının yaklaşık 18VDC olması LCD'nin arkasını söktüm ve 6 adet birbirine bağlı 3v1, seri bağlı LED var. Çalışmış olsaydı bile bu Back Ligt işi sıkıntı olacaktı.

serdararikan

sanırım kullandığın lcd nin driver i ILI9320
1-gnd
2-vdd
vdd
cs
rs
wr
rd
rst
d0
d1
d2
d3
d4
d5
d6
d7
d8
d9
d10
d11
d12
d13
d14
d15
gnd
y-
x-
y+
x+
led1
led2
led3
led4
led5
ledA
ledA
gnd

bu şekilde denermisin?

papylon

Hocam zaten bağlantı şeklini ben de aynen bu şekilde yapmıştım. LCM'nin flex PCB şekline ve Driver pinlerinin durumuna göre fakat dediğim gibi LCM'ye çok büyük ihtimalle hasar verdim ve bir sonuç alamadım.

papylon

Ayrıca, dediğim gibi ilk başta bir tane daha bu modülden alıp deneme yapma niyetim vardı fakat Back Light'ının 18V olması bu modülü almaktan vazgeçirdi.

serdararikan

@papylon elindeki ekranın backlight ı 18V değil bence 3.3v ama dikkat etmen gereken ekranın beslemesi 3.3V değil 2.8V

papylon

Alıntı yapılan: serdararikan - 06 Ekim 2010, 00:33:57
@papylon elindeki ekranın backlight ı 18V değil bence 3.3v ama dikkat etmen gereken ekranın beslemesi 3.3V değil 2.8V

Hocam Baklight' kesinlikle 18v. Neden diyecek olursanız, modülün arkasını açtım ve 6 adet 3v1'lik ledlerin seri bağlı olduğunu görüp 18VDC ile çalıştırdım. Hatta 16 Voltun altında çalışmıyor bile.

LCm'leri 2v9 ile çalıştırıyorum.

Her ne kadar Datasheet'i olmasa da incelediğim diğer modüllerin çalışma voltajlarına baktım ve genellikle min. 2v7 ile max. 3v3 arası çalışıyorlar, bende bu yüzden işi sağlama almak için 2v9 ile çalıştırıyorum fakat besleme girişlerinin her ikisinide Vcc'ye bağladığım için problem oldu.

Ama sorun değil bu LCM'nin Backlight'ı 18v olduğu için vazgeçtim zaten.

Önemli olan diğeri,  Onunla da, ancak önümüzdeki hafta içerisinde ilgilenebileceğim.

serdararikan

o zaman bu iphonelerin içinde dc-dc converter mi var? o kadar akımlı dc-dc konveter neden konsunki içine.tuhaf.sen içini açtıysan diyecek bişey yok.bende almayı düşünüyordum.vazmı geçsem acaba.diğerinin kodu neydi?

papylon

Kesinlikle converter kullanılmış.
18V'de yaklaşık 10mA akım çekiyor.

Hocam, eğer sizde alıp deneme yapmayı düşünüyorsanız bu modelden bence vazgeçin, hiç gerek yok.

Sizde farklı bir model alın bence, en azından elimizdeki seçenekler fazla olur ve şansımız daha da artar. Aldığımız model numaralarını buradan paylaşırsak birbirimizin aldıklarından boşu boşuna almamış oluruz. Çalışanların da pinlerini Driver'larını v.s buradan paylaşırız.

Şu sonuncuyu da önümüz deki hafta bir deneyeyim, çalışsa da çalışmasa da ben de bi kaç model daha alıp deneme yapmayı düşünüyorum.

serdararikan

Alıntı yapılan: papylon - 06 Ekim 2010, 01:07:52
Kesinlikle converter kullanılmış.
18V'de yaklaşık 10mA akım çekiyor.

Hocam, eğer sizde alıp deneme yapmayı düşünüyorsanız bu modelden bence vazgeçin, hiç gerek yok.

Sizde farklı bir model alın bence, en azından elimizdeki seçenekler fazla olur ve şansımız daha da artar. Aldığımız model numaralarını buradan paylaşırsak birbirimizin aldıklarından boşu boşuna almamış oluruz. Çalışanların da pinlerini Driver'larını v.s buradan paylaşırız.

Şu sonuncuyu da önümüz deki hafta bir deneyeyim, çalışsa da çalışmasa da ben de bi kaç model daha alıp deneme yapmayı düşünüyorum.

senin bahsettiğin ekran tam benim istediğim ekran aslında.ben 3.2 inç lik bir ekran istiyorum.ekranın içi kenardaki çentikten kolayça aıçılıyor.aslında bağlatı değiştirilebilir.ama kimse onunla uğraşmak istemez .başka bir 3.2 inç ekran bakalım o zaman.

papylon

Hocam hiç uğraşmaya değmez bence.

Farklı bir ekran alın, bende önümüzdeki hafta içerisinde son ekranla uğraşacağım ve çalıştırabilirsem bağlatı şekli driver v.s buradan paylaşırım. Her halükarda çalışsa da çalışmasa da önümüzdeki günlerde birkaç model daha alıp deneyeceğim.

Elimizde farklı seçeneklerin olmasında fayda var çükü bir modelin ne kadar sürekliliği olur bilmiyoruz.

Tam bir projede lazım olur ama ekranı bulamazsak sorun olur. Onun için farklı boyutlarda ve modellerin bağlantılarını v.s bilmekte fayda var.

serdararikan

Alıntı yapılan: papylon - 06 Ekim 2010, 01:38:39
Hocam hiç uğraşmaya değmez bence.

Farklı bir ekran alın, bende önümüzdeki hafta içerisinde son ekranla uğraşacağım ve çalıştırabilirsem bağlatı şekli driver v.s buradan paylaşırım. Her halükarda çalışsa da çalışmasa da önümüzdeki günlerde birkaç model daha alıp deneyeceğim.

Elimizde farklı seçeneklerin olmasında fayda var çükü bir modelin ne kadar sürekliliği olur bilmiyoruz.

Tam bir projede lazım olur ama ekranı bulamazsak sorun olur. Onun için farklı boyutlarda ve modellerin bağlantılarını v.s bilmekte fayda var.

haklısın.iyi çin malı telefonlar çıkmış:)
yoksa monkrom ekranlara dünya para verecektik

papylon

@gevv hocam, az önce arşivi indirdim ve biraz inceledim, süper bir arşiv olmuş bir sürü örnek uygulamalar ve pin bağlantıları var. Bayağı bir uğraşmışsınız sanırım.  :D

Çok teşekkürler, ellerinize sağlık...

gevv

hocam önemli değil bu konular ile ilgilenenler kendini geliştirsin  yeter vaktim vardı yaptım :)

bu arada hata veren dosyalar olursa (rardan çıkartırken, rar içinde dosya açarken)  isimlerini değiştirin çince karakter sorun yaratıyor

papylon

Arkadaşlar, FPC-BW32302LO model numaralı 240*320 3,2" LCD ekranı çalıştırdım.  :) Gayet güzel çalışıyor, şu anda fotoğraf makinem olmadığı resim ekleyemedim.

LCD modül ILI9325 driver kullanıyor, ve pin sıralaması aşağıdaki gibi.
Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

1-   GND
2-   Vcc
3-   Vcc
4-   CS
5-   RS
6-   WR
7-   RD
8-   RESET
9-   DB0
10-   DB1
11-   DB2