Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

serdararikan

ekranın kodunun FPC-BW32302LO  olduğuna eminmisin nette arattım çıkmadı bişey

papylon

Hocam, biliyorum Google tanımıyor bile.  :D
Birkaç sayfa önce resimler eklemiştim, kodu oradan teyit edebilirsiniz. Kod da herhangi bir yanlışlık yok yani.

papylon

Bu arada bir şey söylemeyi unuttum.

LCD'yi dün çalıştırdım ve Bugün de Genç Tekno'ya gittim, fakat her zaman orada duran arkadaş yoktu ve LCD'den bulamadılar. Elimizde kalmamışta olabilir bulamıyor da olabiliriz dediler.

Peki, eliniz de yoksa ne zaman getirirsiniz dediğimde bayramdan sonra dediler ve kod numarasını her ihtimale karşı verdim ve not aldılar, eğer ellerinde yoksa bayramdan sonra getirecekler.

Fakat tekrar gidip, her zaman orda olan arkadaş ile yeniden konuşmakta fayda var.

papylon

Hatırlarsanız ilk deneme yaptığım ve 1hafta uğraşıp çalıştıramadığım TFT8K1463FPC-A1-E model numaralı LCD'yi geçen gün parçalamak isterken neden bu kadar ot yolduğumu fark ettim.  :) LCD'nin driver'ının bulunduğu kısımda cam'ın köşesi kırıkmış ve beni bu kadar uğraştırdı. Aslında ilk deneme de sorunsuz çalışacaktı.

Ve bende bunun üzerine karşıya geçtiğimde aynı bacak bağlantısına sahip olan TFT8K1465FPC-A1-E model numaralı 240x400 piksel 3,0" boyutunda olanından da aldım ve şu an paşa paşa çalışıyor. Her ikisi de aynı pin konfigürasyonuna sahipler ve yine her ikisi de ILI9326 Driver kullanıyorlar.

Aşağıda ki pin konfigürasyonu TFT8K1463FPC-A1-E model numaralı 240x400 piksel 2,8" ve TFT8K1465FPC-A1-E model numaralı 240x400 piksel 3,0" LCD modüle aittir. Umarım ilgilenen arkadaşların işine yarar.

1-    LCM_ID
2-    N.C (TOUCH)
3-    N.C (TOUCH)
4-    N.C (TOUCH)
5-    N.C (TOUCH)
6-    GND
7-    Vcc
8-    Vcc
9-    FMARK
10-   CS
11-   RS
12-   WR
13-   RD
14-   DB0
15-   DB1
16-   DB2
17-   DB3
18-   DB4
19-   DB5
20-   DB6
21-   DB7
22-   DB8
23-   DB9
24-   DB10
25-   DB11
26-   DB12
27-   DB13
28-   DB14
29-   DB15
30-   RESET
31-   GND
32-   A
33-   K1
34-   K2
35-   K3
36-   K4
37-   N.C

serdararikan

1463  te touch var.gençtekno da 1465 yok.ayrıca sanırım bu LCM 8bit veya 16 seçimi için kullanılıyor??????

papylon

Hocam, 1463 ve 1465 de Touch Panel yok, eğer sitelerindeki resme bakarak söylediyseniz yanılıyorsunuz. Satın almaya gittiğimde paket lastiğiyle paketledikleri destenin hiç birinde Touch panel yoktu. Aslında bir daha gittiğimizde bunu sormak lazım, sitenizdeki fotoğrafta touch panel var sattıklarınız da neden yok diye.

Ayrıca 1465 de ellerinde var sadece sitelerinde görünmüyor. Sanırım sadece siteyi incelediniz.  :)

LCM_ID ve FMARK pinleri de giriş değil çıkış ve kullanılmayıp boş bırakılıyorlar. Bende yeni öğrendim.

X-Fi

1465 de 1231 den farklı olarak ne gibi özellikler var pixel olarak daha büyük olmasından başka?
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

papylon

1231                                 1465
240x320pix                     240x400pix
2,4"                                 3,0"
4:3                                  16:9
R61505                           ILI9326

X-Fi

hocam hangi mcu yu kullanıyorsunuz 240x400 ekranda ekran yenileme hızınız nedir.

8k1231 den sonra 1465 ekranamı geçsem doğrumu dokunmatik olmayışı kötü belkide biraz daha geniş ekranlı dokunmatiği olan bir tft araştırmalıyım şimdilik tek eksiğim lpc1768 :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

papylon

ATmega32 ve20MHz ile gayet tatminkâr bir hızda ve 1231'den çok da farklı değil.

Ayrıca 1231'den 1465'e geçiş olarak görmeyin, bu sadece farklı bir seçenek ve sadece çalıştırdığım ekran bu değil 1463'de aynı bacak bağlantılarına sahip ve onu da kullanabilirsiniz. Ve eğer kaçırdıysanız 15. Sayfada FPC-BW32302LO 240x320 3,2" LCD'nin de pin bağlantılarını verdim.

Touch Panellerinin üzerinde olmaması bir eksi sayılmaz bence, çünkü ekranı aldığınız yerlerde, aldığınız ekrana göre Touch Panel çeşitleri var.

Fotoğraf pekiyi değil ama bu da artık bir Touch panele sahip olan 1465 görüntüsü  :D

tuggy

@papilon,

Azimle ugraşıp öğrenip tecrübe kazanmana tanık oluyorum(Z) .. Heyecanını bile bizlere hissettirerek burada bu sıcak bilgilerini açıkça, hırs yapmadan, öğretme heyecanıyla paylaşman beni çok mutlu etti, çok teşekkür ediyorum sana kardeş..

Hiç aklımdan geçmemesine rağmen sayende beni bile bu tip lcd lerle uğrassam mı diye düşündürttün ya helal olsun:)

Allah yardımcın olsun. Nice güzel tecrübeleri bu azimle edineceğine eminim.

::imla

papylon

Bu güzel sözler için bende size Teşekkür ederim.

Aslında elektronik konusunda bu sitede bulunan birçok amatör arkadaştan daha da amatörüm, fakat biraz zaman ve çaba harcayıp uğraşınca ve biraz da yardım gelince neredeyse olmayacak şey yok gibi.

En güzel tarafı da bildiğini öğretmek, daha doğrusu paylaşmak. Konuya ilgi duyup ta gözünde büyüttüğünden dolayı uzak kalan birçok arkadaş var, birlikte hem onlara bir nebze faydamız dokunur hem de birçok projede hepimizin işine yarayacaktır.

tazmania

arkadaşlar merhaba 16 sayfayı tek tek okudum herkes başarılı işler yapmış. benimde şu anda uğraşmam gereken bir tft işi var. ancak bu tft 5" ve bir işlemci kullanmıyor. RGB interface kullanıyormuş. bu konuda bilgisi olan varsa çok sevinirim.

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle