Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

serdararikan

Alıntı yapılan: tazmania - 26 Kasım 2010, 13:40:37
arkadaşlar merhaba 16 sayfayı tek tek okudum herkes başarılı işler yapmış. benimde şu anda uğraşmam gereken bir tft işi var. ancak bu tft 5" ve bir işlemci kullanmıyor. RGB interface kullanıyormuş. bu konuda bilgisi olan varsa çok sevinirim.

elinde kaç adet var bu tft den??

tazmania

serdararikan

fazla sayıda olsaydı birini sürmek içi denemeler yapabilirdim.

leblebitozu

@gerbay bahsettiğin TFT standart digital interface kontroller'sız bir TFT register mapping vs. falan bunlar söz konusu değil dolayısıyla, harici kontrollar'la (epson,solomon) ya da TFT sürücüsü olan bir çiple sürelebilir, pic24 serisinde de direct drive TFT süren bir kaç yeni model çıktı ama desteklediği rezülasyon sınırlı.

tazmania

Alıntı yapılan: leblebitozu - 02 Aralık 2010, 23:52:04
@gerbay bahsettiğin TFT standart digital interface kontroller'sız bir TFT register mapping vs. falan bunlar söz konusu değil dolayısıyla, harici kontrollar'la (epson,solomon) ya da TFT sürücüsü olan bir çiple sürelebilir, pic24 serisinde de direct drive TFT süren bir kaç yeni model çıktı ama desteklediği rezülasyon sınırlı.

yani ben datasheetine bakarak uygun zamanlamalarla bu tft yi sürememmi

leblebitozu

@tazmania

Sürmesine sürersin sinyaller basit bütün dijital tft'lerde aynı hemen hemen HSYNC,VSYNC yatay ve düşey senkronizasyon sinyalleri, yeni nesil tft'lerde ise ilaveten CLK,DE sinyalleri ile de sürülebiliyor ki bu daha basit. Sürmekte problem yok velakin clock hızı 30 MHZ sürmek için harici tft controller çipi,FPGA,CPLD yada ARM9 vs. bir işlemci gerekir.

tazmania

ben üreticisine sorduğumda bunun içerisinde hx serisi bir  controllerın olduğunu ve gerekli olan register bilgilerinin otomatik olarak ayarlandığını belirti. yinede bir harici sürücüye ihtiyacım varmı

leblebitozu

@tazmania

TFT'nin datasheet'ini ikinci kez inceledim önceki mesajımda yazdıklarım aynen geçerlidir, içerisinde dahili kontroller olsa idi zaten 8080,6800 (bus tipi) ibarelerini /RS, WR benzeri cpu arabirimi sinyallerini görecektin oysa ki burada 24 bit digital pixel (R,G,B), HSYNC,VSYNC,DE,DCLK sinyalleri var. Üreticinin bahsettiği analog-digital controller'dır muhtemelen onun konuyla alakası yok.

tazmania

peki clock sinyalini harici bir kristal ile verebilirmiyiz.

leblebitozu

@tazmania

Clock sinyalini harici osilatörle versen de 30MHZ'de yine pixel datalarını guncellemen gerekir (R,G,B 24 BIT), ayrıca 800x480x3 = 1,15MB RAM'e ihtiyaç duyarsın 24 bit görüntü almak için.

tazmania

şevkimi kırdın yaa:)
ram işini bende tahmin ediyorum. nasıl çıkıcam bakalım bu işin altından. müdür istiyor. el mecbur çözücem. yinede bikaç pikselde olsa yapmayı denicem.

tazmania

peki ben bu tft yi 30Mhz den daha düşük clock frekans ile tetiklersem ne olur.

leblebitozu

@tazmania

Ya hiç görüntü alamazsın ya da senkron tutmayacağı için kayıp giden bişiler görürsün ancak, boşuna uğraşma derim. Üzerinde kontroller olan bir tft bulsan daha iyi edersin.

tazmania

valla müdür çinden getirtmiş dolayısı ile biraz üzerinde uğraşmak istiyorum. üretici firma bana örnek bir devre şeması gönderecek. o zaman burada paylaşırım

Nedenler

Alıntı yapılan: papylon - 18 Ekim 2010, 07:55:15
Hatırlarsanız ilk deneme yaptığım ve 1hafta uğraşıp çalıştıramadığım TFT8K1463FPC-A1-E model numaralı LCD'yi geçen gün parçalamak isterken neden bu kadar ot yolduğumu fark ettim.  :) LCD'nin driver'ının bulunduğu kısımda cam'ın köşesi kırıkmış ve beni bu kadar uğraştırdı. Aslında ilk deneme de sorunsuz çalışacaktı.

Ve bende bunun üzerine karşıya geçtiğimde aynı bacak bağlantısına sahip olan TFT8K1465FPC-A1-E model numaralı 240x400 piksel 3,0" boyutunda olanından da aldım ve şu an paşa paşa çalışıyor. Her ikisi de aynı pin konfigürasyonuna sahipler ve yine her ikisi de ILI9326 Driver kullanıyorlar.

Aşağıda ki pin konfigürasyonu TFT8K1463FPC-A1-E model numaralı 240x400 piksel 2,8" ve TFT8K1465FPC-A1-E model numaralı 240x400 piksel 3,0" LCD modüle aittir. Umarım ilgilenen arkadaşların işine yarar.

Tam 4 gündür araştırıyorum nedir nasıl yapılır diye nihayet kafamda birşeyler belirmeye başladı bu konu ve sizlerin sayesinde. Öncelikle çok teşekkür ederim arkadaşlar birşey sormak istiyorum. Ben diyelim ki TFT8K1465FPC-A1-E numaralı tft'yi kullanacağım yanında ILI9326'yıda aldım. İhtiyacım olanlar sadece bunlar mıdır kontrolü PIC ile sağlamak istiyorum. Henüz derinlemesine bir incelemeye girmedim almam gereken başka birşey yoksa projeme datasheetleri inceleyerek başlamak istiyorum.