Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

acarcim35

ortak anoda 3.3 ver  yani vcc deki gerilimi
katodada 39 ohm ile şaseye bağla ben denemelerimi bu şekilde yaptım

resimde sadece 2 ledi iletime sokan dirençler görülüyor sadece 2 ledi aktif yaptığım ir deneme resmi

Nedenler

Vay çok güzel..

Peki şu 37 pinin üzerinde ki 4lü 5li kısma ne bağlantı çektiniz oralar ne işe yarıyor acaba ?
Bide kullandığınız denetleyici nedir ?

acarcim35

ekran ilk sayfalarda pin bağlantısı verilen 8k1231 kodlu ekran 16 bit paralel sürülüyor.
işlemci 18f4520  kullandım.
pin şeması  ve initializing  codları önceki mesajlarda var bende onlardan yararlandım

Nedenler

Bazı arkadaşlar pin bilgileri olduktan sonra yazılım çok kolay demişler. Bende pin bilgileri de var init kodları da var ama aklımda birşeyler oturmadı hala bu init kodlarından sonra tek yapmam gereken istediğim şeyi ekrana basmak mı basmaksa nasıl.. çok karışık bu işler ya

serdararikan

Alıntı yapılan: Nedenler - 30 Aralık 2010, 10:31:02
Bazı arkadaşlar pin bilgileri olduktan sonra yazılım çok kolay demişler. Bende pin bilgileri de var init kodları da var ama aklımda birşeyler oturmadı hala bu init kodlarından sonra tek yapmam gereken istediğim şeyi ekrana basmak mı basmaksa nasıl.. çok karışık bu işler ya

evet pin bağlantısını biliyorsan ve init kodun çalışıyorsa işler çok kolay.geriye bir tek ekrana bir pixel basmak kalıyor.bunu yapabiliyorsan gerisini yaparsın.pixel basabiliyormusun ekrana?

X-Fi

internette komple ekranı boyamak veya pixel olarak diziden çağırıp resim çizen program kodları var onları inceleyin gevv hoca 300mb lık TFT dökümanları eklemişti siteye onları incelediniz mi her türlü ayrıntı var touchpad'ine kadar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Nedenler

Alıntı yapılan: X-Fi - 30 Aralık 2010, 11:31:07
internette komple ekranı boyamak veya pixel olarak diziden çağırıp resim çizen program kodları var onları inceleyin gevv hoca 300mb lık TFT dökümanları eklemişti siteye onları incelediniz mi her türlü ayrıntı var touchpad'ine kadar.

X-Fi bahsettiğin dökümanlar elimde. Elimde belki sizde olandan çok şey var ama benimde sorunum bu zaten eğer birşeyleri tam çözemediysen hakkında ne kadar çok şey biliyorsan karıştırmanda o kadar kolay oluyor. Ben şimdi dökümanlar arasında boğuluyorum sizin faydalandığınız şekilde faydalanamıyorum. Tam mantığını kavrayabilmiş değilim çünkü kodlara baktığım zaman "hee bunu şunun için yapmış" diyemiyorum.

Alıntı yapılan: serdararikan - 30 Aralık 2010, 11:16:28
Alıntı yapılan: Nedenler - 30 Aralık 2010, 10:31:02

evet pin bağlantısını biliyorsan ve init kodun çalışıyorsa işler çok kolay.geriye bir tek ekrana bir pixel basmak kalıyor.bunu yapabiliyorsan gerisini yaparsın.pixel basabiliyormusun ekrana?

Pin bağlantılarını biliyorum. init kodlarını yine burda paylaşan arkadaşlardan aldım çalışıyor demişler resim koymuşlar yani çalışıyor. Pixel basamıyorum. Sanırım pixel bastıktan sonra tek yapmam gereken koordinatları verip pixelleri boyayarak görüntü basmak.

serdararikan

evet aynen dediğin gibi.sen hangi model ekran kullanıyorsun?

Nedenler

8K1465 TFT
24HJ64GP510 PIC
Burdan bir arkadaşın paylaştığı init kodlarımda bunlar http://codepaste.net/my3e4v

Şu pixel basma işini bana biraz özetleyebilirmisiniz acaba ? Sanırım rgb olarak renkleri oluşturmam gerek. Sonda x y koordinatına z rengi bastığımda olacak öyle mi ?

serdararikan

evet aynen öyle olacak sen biraz dene olmadı yardımcı oluruz.

acarcim35

Alıntı yapılan: Nedenler - 30 Aralık 2010, 15:29:11
8K1465 TFT
24HJ64GP510 PIC
Burdan bir arkadaşın paylaştığı init kodlarımda bunlar http://codepaste.net/my3e4v

Şu pixel basma işini bana biraz özetleyebilirmisiniz acaba ? Sanırım rgb olarak renkleri oluşturmam gerek. Sonda x y koordinatına z rengi bastığımda olacak öyle mi ?

öncelikle ekranı başarılı bir şekilde initializing yaptığınızdan emin olmak için ekranı init ettkten sonra tek bir renge boyayan kod örneklerinden birini çalıştırın.
bu aşamayı geçtinizmi sonrasını zaten adım adım ilerletirsiniz.

birde donanımsal olarak  tüm bağlantıının doğru olduğundan emin olun tüm data ve kontrol hatlarını lcd ve pic ten bir ölçü aleti ile ölçün herhangi bir kısa devre olmadığından emin olun. k
ben ilk lcd mi ebaydan aldım 30 gün gelmesini bekledim 1 hafta sürmek için uğraştım ve denemeler sırasında yaktım ekranı initialize bile edemeden.
sonrasında farkettimki aslında bir data hattını olması gereken sıradan farklı lehimlemişim.
üşenmeyip baştan ölçüm yapsaydım ilk lcd dim çalışacaktı aslında ve denemeler sırasında bi yanlış voltaj verip yakmayacaktım.
tabi bunu yenisini gelince eskisinin yerine lehimlerken gördüm.

Nedenler

Alıntı yapılan: acarcim35 - 30 Aralık 2010, 16:28:02
Alıntı yapılan: Nedenler - 30 Aralık 2010, 15:29:11
8K1465 TFT
24HJ64GP510 PIC

öncelikle ekranı başarılı bir şekilde initializing yaptığınızdan emin olmak için ekranı init ettkten sonra tek bir renge boyayan kod örneklerinden birini çalıştırın.
bu aşamayı geçtinizmi sonrasını zaten adım adım ilerletirsiniz.

birde donanımsal olarak  tüm bağlantıının doğru olduğundan emin olun tüm data ve kontrol hatlarını lcd ve pic ten bir ölçü aleti ile ölçün herhangi bir kısa devre olmadığından emin olun. k
ben ilk lcd mi ebaydan aldım 30 gün gelmesini bekledim 1 hafta sürmek için uğraştım ve denemeler sırasında yaktım ekranı initialize bile edemeden.
sonrasında farkettimki aslında bir data hattını olması gereken sıradan farklı lehimlemişim.
üşenmeyip baştan ölçüm yapsaydım ilk lcd dim çalışacaktı aslında ve denemeler sırasında bi yanlış voltaj verip yakmayacaktım.
tabi bunu yenisini gelince eskisinin yerine lehimlerken gördüm.

Alıntı yapılan: serdararikan - 30 Aralık 2010, 16:06:16
evet aynen öyle olacak sen biraz dene olmadı yardımcı oluruz.

Herkese teşekkür ederim. Arada aklıma takıldıkça soruyorum ama sormadan önce bir denemek lazım elimde başka projelerde olduğu için bi türlü geçemedm bu işe ben devreyi kurup biraz uğraştıktan sonra olsada olmasada gelirim tekrar hayırlı işler herkese...

ErsinErce

Arkadaşlar piyasada ILI9481 chipsetli 320x480 (tercihen SPI çıkışı mevcut) bildiğiniz bir ekran var mı?

Bu ekranı buldum ama türkiyede kolayca bulabileceğimiz bir yer var mı acaba?
http://www.alibaba.com/product-gs/212455273/3_5_inch_color_TFT_LCD.html

Nedenler

Bu FPC tip ekranlar için soket bulanınız alabileceğimiz bir yer bileniniz var mı acaba ?
0.8 mm 37 pin ?

computerboy

Arkadaşlar bende bir lcd var çalıştırmayı bir türlü beceremedim herhangi bir lcd'yi çalıştırmak için C dilinde datasheetdeki registerlerin nasıl nerede kullanılacağını datanın nasıl gönderileceğini anlatan bildiğiniz bir kaynak varmı yardımlarınızı bekliyorum.