Çin malı telefon ekranları

Başlatan serdararikan, 05 Mart 2010, 22:39:33

Veli B.

@Serdar Hocam,
teşekkür ederim. Aliexpress ve ebay de var ama gelmesi vs sıkıntı. Bize miktarlı lazım ve gümrük konusu başlı başına bir dert. Alttaki pcb vb kısımlar gerekli değil ve maliyeti artıran unsurlar. Bana sadece flexli TFT nin kendisi lazım. Genç tekno iyi idi bu konuda.

serdararikan

adetli alacaksan olay daha kolay aliexpress alibaba ebay gibi sitelerden adetli alrırsa teknodan daha ucuza temin edebilirsin.adetli alacaksan tekno bile yardımcı olur sana

bocek

Elimde bir çin malı lcd telefon ekranı var ama pinlerini bir türlü tanımlayamadım. 39 adet pinden tanımlayabildiğim kadarı şu şekilde.

LCD kodu : YT36F05CIA-FPC-B

1   GND
2   X+
3   Y+
4   X-
5   Y-
6   GND
7   LED-A
8   LED-K1
9   LED-K2
10   LED-K3
11   LED-K4
12   LED-K5
13   LED-K6
14   
15   
16   
17   
18   
19   
20   
21   
22   
23   
24   
25   
26   
27   
28   
29   
30   
31   
32   
33   
34   
35   
36   
37   
38   
39   GND

resimleri de şurda:

Araştırmalarım sonucunda şu özellikleri olabilir:
Çin nokia n8 olabilir, 400x240 pixel olabilir, ili9327 veya hx8352 olabilir (bunlar tahmin sadece).

elime geçen bütün lcd datasheetlerine baktım (ebay'de ve aliexpress'te satılan bütün lcd'leri araştırdım sayılır) ama yukarıdaki patterne uyan bir pin dizilimi bulamadım.
Yardımcı olabileceklere teşekkürler.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Burak B

Ölçtüğüm kadarıyla kontrolcü %95 ILI9327. İyi tahmin yani.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

RaMu

27 sayfayıda okudum, güzel paylaşımlar var,
öncelikle ucuz ve halen bulunabilir büyükçe renkli ekran hangisidir?
Ve hiç iphone5 ekranı ile uğraşan oldumu şuan bir tane yatıyor,
güzel birtane daha var oda motorolanın hatta rezistif dokunmatiğini söküp uygulama yaptım,
belki birara lcd sinide sürmeye çalışırım ama uzun iş hayırlısı.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

metaltrrocker

Merhabalarben yeni konu açmak istemediğim için burdan sormak istadim.bende 14inch boyutunda eski bir laptop ekranı var.marka ve modeli şuan aklımda değil. Bu tarz büyük ekranları sürmek için neler yapılabilir.

Burak B

@bocek pinout verimmi :). Kaç tane var bundan elinde ?
Bu arada kontrolcün %98 ILI9327.Başka isimlerde fason üretimleri de oluyor o yüzden %98 diyorum.

bocek

Alıntı yapılan: ByteMaster - 29 Haziran 2013, 06:04:28
@bocek pinout verimmi :). Kaç tane var bundan elinde ?
Bu arada kontrolcün %98 ILI9327.Başka isimlerde fason üretimleri de oluyor o yüzden %98 diyorum.
Pinout lazım zaten @bytemaster. Kontrolcüsünü bulma vs kolay ondan sonra. Bundan 3-4 tane var, bitpazarından 1'er TL'ye almıştım (İstanbul Kartal bitpazarı, ama kapandı şimdi). Bir kaç tane daha var değişik, pinlerini bulamadığım. Bunu bulursak onları da soracağım zahmet olmayacaksa..

Burak B

Aslında sen en önemli bilgiyi en doğru şekilde tahmin etmişsin ama gözünden çok şey kaçmış. :) Sen büyük ihtimal ebatlarına dayanarak ILI9327 veya HX8352 dedin. Pinleri  ve kontrolcüyü senin yolladığın fotolardan yola çıkarak buldum.

Pinler şu şekilde;

1   GND
2   X+
3   Y+
4   X-
5   Y-
6   GND
7   LED-A
8   LED-K1
9   LED-K2
10   LED-K3
11   LED-K4
12   LED-K5
13   LED-K6
14   D16
15   D15
16   D14
17   D13
18   D12
19   D11
20   D10
21   D9
22   D8
23   D7
24   D6
25   D5
26   D4
27   D3
28   D2
29   D1
30   D0
31   /RST
32   /RD
33   /WR
34   D/C
35   /CS
36   FMARK
37   VCC
38   IOVCC
39   GND

Çalışan halini gösterirsin artık hepimize. Sende bazı arkadaşlarımız gibi lcd lerin pinlerini sorup sonra masanın üstünde bir kenara atma LCD'yi.
Bu bilgiyi elde etmek için zaman harcıyorum harcadığım zamana saygınız olsun bari.

polleme

27 sayfayı ben de okudum, diğer sayfalarda gündeme gelmemiş olan bir ürün var, bunu alıp test eden oldu mu acaba?

http://www.robitshop.com/28-TFT-DOKUNMATIK-LCD-Arduino-Uyumlu,PR-2641.html

Pahalı görünüyor ama datasheet, kütüphane ve örnek uygulama açısından sorun yok gibi. Bunu alıp kullanmayı düşünüyorum. Arduino'ya direkt takılabiliyor, diğer kartlara da uygun pinlerle bağlanabilir, ILI9325 kontroller kullanıyor. Arduino kodlarını görsel olarak anlamak nispeten kolay olduğundan diğer dillere daha kolay çevrilebilir diye düşünüyorum. Bir de kart 8 bit ile çalışıyor görünüyor.

JKramer

Aceleniz yoksa bence o kadar para verilmez. Ebay'de 15$ dolar civarı verdiğiniz adresteki ürünün benzerleri var. 30$ civarı ise bu ekranların STM32'li kartlara takılmış olanları var; isterseniz öyle kullanabilir, isterseniz çıkartıp başka bir karta takabilirsiniz. Yanlarında mini cd ile geliyor, her türlü katalog, kod örneği vs. mevcut.

polleme

Alıntı yapılan: JKramer - 29 Haziran 2013, 14:54:41
Aceleniz yoksa bence o kadar para verilmez. Ebay'de 15$ dolar civarı verdiğiniz adresteki ürünün benzerleri var. 30$ civarı ise bu ekranların STM32'li kartlara takılmış olanları var; isterseniz öyle kullanabilir, isterseniz çıkartıp başka bir karta takabilirsiniz. Yanlarında mini cd ile geliyor, her türlü katalog, kod örneği vs. mevcut.

O kartın aynısı Ebay'de 25 USD, yaklaşık 50 TL'ye geliyor. Verdiğim linkteki ürün ise 87 TL. Değecek kadar büyük fark yok aslında. Ebayde bekleme ve takılma riskini düşününce değer gibi geliyor.

bocek

Alıntı yapılan: ByteMaster - 29 Haziran 2013, 11:01:13
Aslında sen en önemli bilgiyi en doğru şekilde tahmin etmişsin ama gözünden çok şey kaçmış. :) Sen büyük ihtimal ebatlarına dayanarak ILI9327 veya HX8352 dedin. Pinleri  ve kontrolcüyü senin yolladığın fotolardan yola çıkarak buldum.
Ben aslında YT36F05CIA terimini google'da arattıktan sonra karşıma çıkan sonuçlardan yola çıkarak 400x240 olduğunu tahmin ettim. Tabii ebatlar da buna uyunca daha emin oldum. Ebay ve Aliexpress'te de 400x240 tft'leri arattığımda kontrolcülerinin genellikle ili9327 veya hx8352 olduğunu gördüm. Multimetre ile de touch pinlerini ve arka aydınlatma pinlerini de tespit ettikten sonra başladım internette 3.6" 400x240'lık tft'lerin patternleri benim tespit ettiğim patterne uyuyor mu diye araştırmaya. Bu yöntemle başka bir lcd'yi tespit etmiştim gayet güzel. Ama bunu bulamayınca da buraya yazdım.

Peki sen sadece resimden yola çıkarak nasıl bulabiliyorsun onu anlayabilmiş değilim. Ekranın altındaki beyaz şeridin boyunu ölçüp filan bişey yapıyorsun kontrolcüyü anlıyorsun ama pinleri nasıl tespit ediyorsun ki?

Alıntı yapılan: ByteMaster - 29 Haziran 2013, 11:01:13
Çalışan halini gösterirsin artık hepimize. Sende bazı arkadaşlarımız gibi lcd lerin pinlerini sorup sonra masanın üstünde bir kenara atma LCD'yi.
Bu bilgiyi elde etmek için zaman harcıyorum harcadığım zamana saygınız olsun bari.
Bu kadar fırçadan :)  sonra koyarız artık çalışan halini ancak anlamadığım bir kaç şey var. Mesela senin verdiğin pin dizilimine göre 17-bitlik bir interface çıkıyor (DB0..DB16) 16-bit'i biliyorum 18-bit'i de gördüm de 17-bit'i anlamadım? FMARK pinini ne yapacağımı da araştıracağım artık. D/C pinini de anlamamıştım önce ama galiba D/C pini Data/Command ayrımı yapıyor yani RS olarak geçiyor bazen (Register Select).
Teşekkür ederim yardımların için.

Burak B

Verdiğin resimleri editleyip ebatlandırdım oradan kontrolcünün gerçek boyutlarını ölçtüm. Bu iş için geliştirdiğim özel tekniklerim var. Sonra kontrolcünün datasheetinden yola çıkarak ön ve arka yüzleri birleştirip  FPC analizi yaptım ve pinleri buldum. D16 dikkatimden kaçmış. Büyük ihtimalle D16 IMx (interface mode) pini felandır. 16 bit bu TFT. Resimler yeterli çözünürlükte olmadığından D16 nın ne olduğunu tam kestirmek güç. Ancak büyük ihtimal söylediğim gibi IMx pinlerinden IM1 felandır. Yani 8/16 bit seçimi. Tekrar bir kontrol edip söylerim.

Pinler şu şekilde;
1   GND
2   X+
3   Y+
4   X-
5   Y-
6   GND
7   LED-A
8   LED-K1
9   LED-K2
10   LED-K3
11   LED-K4
12   LED-K5
13   LED-K6
14   /RST
15   D15
16   D14
17   D13
18   D12
19   D11
20   D10
21   D9
22   D8
23   D7
24   D6
25   D5
26   D4
27   D3
28   D2
29   D1
30   D0
31   IM0 (8bit/16Bit arayüz seçimi)
32   /RD
33   /WR
34   D/C (RS)
35   /CS
36   FMARK
37   VCC
38   IOVCC
39   GND

Şu dirençlerin olduğu kısmın yakın bir taraması olsa iyi olurdu ancak bu son verdiğm haliyle hepsi tamam olması lazım. O dirençler datasheette bahsi geçen IM0 IM1 ve IM2'ye bağlılar. Bu çözünürlükte görebildiğim kadarıyla IM1 dirençle 1 yapılmış IM2 =0 IM0 da 31 nolu pine gidiyor.

handybest06

Bende de bir lcd var.Kontrolcüsünü nette bulamadım.(37 pin)