istenilen yazı için VGA sinyali üretmek

Başlatan efkan, 15 Nisan 2010, 22:26:46

efkan

Merhaba,

Daha işin başındayım ve hobi olarak küçük şeyler yapmak istiyorum. İlk etapta kolay olabileceğini sanıyordum ancak oldukça zor bir hevese kapıldım sanırım.

Amacım ilk aşamada ekrana "merhaba dünya" yazdırmak :)

Sizce bunun için nerden başlamalıyım?

Herkese iyi günler...

z

İşin temelinden tabiki.

Yatay senkron palsı
Düşey senkron palsı
Video sinyali.

İşin zor eğer küçük pixellerle çalışacaksan yüksek hızlı bir işlemci bulman lazım.

Eğer çözünürlüğü çok düşürür çok iri yazıya razı olursan sıradan işlemcilerle de yapabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

efkan

Çok teşekkür ederim. Yazdıklarınızı izleyerek araştırmaya başlıyorum.

İyi günler dilerim...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Gökhan BEKEN

Dediğiniz proje monitörde görüntü oluşturmaya mı yarıyor? Benimde öyle bir hayalim var da...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

efkan

Evet meftun. Aslında Amazon.com da küçük oyuncak robotlar bulmuştum. Ancak şu an için bana uzak işler(Japonyada ilk okul öğrencilerine yaptırıyorlar).

Bende her programlama konusunda olduğu gibi ekrana "merhaba dünya"(hello world) yazdırmayı düşünüyorum.

efkan

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: efkan - 16 Nisan 2010, 08:10:25
Evet meftun. Aslında Amazon.com da küçük oyuncak robotlar bulmuştum. Ancak şu an için bana uzak işler(Japonyada ilk okul öğrencilerine yaptırıyorlar).

Bende her programlama konusunda olduğu gibi ekrana "merhaba dünya"(hello world) yazdırmayı düşünüyorum.
Bunu yapabilirseniz burda nasıl yaptığını anlatırsanız sevinirim. Başarılar diliyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

efkan

Elbetteki yazarim. Henuz malzemelerin satin almasini bitirdim. Tabi ek satin almalarda gerekecek gibi. Su anda tek ihtiyacim olan sey zaman. Bu konuda sıkıntı yasiyorum. Umarim aşama kaydedebilirim.

egokdua

bu güzel bir konu 2010 yılında konu kapanmamalı . Bence bu konuyu 2 ayrı proje olarak incelemeliyiz   . 1- Mikronenetliyici ile  VGA  2-Mikronenetliyici ile  AV .
VGA ile daha önce bir çalışmam oldu . vga kablosunda  3 adet temel renk ve satır başı ile en baş tarafı belirleyen 2 sinyal var . pic ile ekrana koca koca yazılar çıkartmıştım . Sonra bunları tek tek yazmaktansa alfabetik bir kütüphane oluşturdum . Sonra anladım ki aslında her şey bir ram içinde olmalı , yanı aslında iki program yazılmalı . 1. program ram içine  görüntüyü   010111 ler ile dizen , ikinci program ise ram i sorgusuz suhalsiz adresleyip gelen datayı ekrana aktaran rutin  .
Bu noktada pic ile uğraşmayı bırakıp en iyi bildiğim 8051 e dönmeye karar verdim . 8051 assembley ile bu daha iyi yapılabilir diye düşündüm . Aslında yapmak istediğim şey şu olmuştu : adres yolu ile parelel bağlı bir  işlemci ve paralel s ram . yani  . süratli olmak için en doğru terçih   adres yolu paralel bir ram kullanmak .
  neyse bugünkü düşüncem bunu arm cortext f4 ile yapmak olurdu herhalde .    2. bir proje olarakta eski  AMİGA 500 , COMODORLARDA olduğu gibi  av sinyali ile  tv ye bağlanma yöntemi olmalı .
pic ile 48 mhz kullanıp , paralel adreslenebilir bir ram takılır ve ram dan okuma bölümü assembley ile yazılırsa belki 320  x 200 de video oynatılabilir diye düşünüyorum . Neyse bu konuda pic ile uğraşmak vakit kaybı sanırım , ARM ile yapalım.

sadogan

egokdua

arm ile uğraşmak istiyorsanız cizgitagem de STM32 F4 Discovery  ürününün fiyatı 30 tl . Komedi bir fiyat ve sadece eğitim amaçlı bir kuruluş. Bu fiyata Sadece 1 adet alabilirsiniz . Hiç vakit kaybetmeden 1 adet alın . Bu kit  pic veya avr kitlerinden çok farklı . Programı yazıyorsunuz ve  bilgisayara bağlı iken adım adım çalıştırabiliyorsunuz . Üzerinde ı2s  ses  kartı çipi var . Mükemmel  waw çalıyor . Bu ürünü aldıktan sonra yapmanız gereken  iar veya keil  gibi bir derleyici kullanmak ve tabiki c dili . Pic Basic ve proton kullanıcıları  arm için  basic derleyici bulabilirler fakat piyasadaki arm basic derleyicileri  f4 ün üzerinde arm desteği vermiyor . Bu sebepten biraz c dilini deneyin . c dili arm için basic e çok yakın . Mantık komutları aynı . Geriye ne kalıyor ki  if then else  programa devam .
Bu arada vga olayına dönelim .
Aslında konu ekran kartı yapma yolunda gidiyor .  pentiyum 75 bilgisayarımda 32 veya 64 mb ram ve 200 mb hd var iken 2x cd rom ve 2 mb  s3  psı  ekran kartım var idi . daha öncede 64 kb ısa  ekran kartım var idi . ısa olduğuna göre 8 bit data ve 16 bit adres yoluna sahipti muhtemelen . 64 kb ekran kartının   görüntü ayarlarında  ( windovs 95 )  2 renk ve 16 renk ve 256 renk seçenekleri var idi .  600 x 800 dır muhtemelen   .  64 KB ekran kartı ile video seyrettiğimde  renkler çok ilkel ve görüntü seyredilemiyecek kadar  kötü idi . fakat 1mb bir ekran kartı ile çok güzel video seyredilebilir , bunu denedim .
Konunun özü şu bir ekran kartı yapmaya niyetli isek en az 1mb  rem olmalı . Şu konuda tam emin değilim . seri  çalışan bir hafıza birimini ( ram , sd ) kullanmak fotograf göstermede sorun çıkarmaz ama video da problem çıkarır gibi geliyor . Dolayısı ile bir ekran kartı yapacaksak stm32 f4 kullanalım , neredeyse 200mhz  bu video için fazla fazla yeter  Alıcağımız   stm32 kit de STM32F407VGT6 var . bu  1mb ram demek . aslında bu çipin 2mb ram olanı da var . bu video oynaymak için yeter ve en azından  internal ( adres yoluna paralel bağlı ram ) . Başlangıç olarak internal ram ı tarayan ve   vga sinyali olarak çıkış portuna gönderen bir program yazalım   .  :)

yamak

Alıntı yapılan: egokdua - 15 Kasım 2012, 08:44:33
arm ile uğraşmak istiyorsanız cizgitagem de STM32 F4 Discovery  ürününün fiyatı 30 tl . Komedi bir fiyat ve sadece eğitim amaçlı bir kuruluş. Bu fiyata Sadece 1 adet alabilirsiniz . Hiç vakit kaybetmeden 1 adet alın . Bu kit  pic veya avr kitlerinden çok farklı . Programı yazıyorsunuz ve  bilgisayara bağlı iken adım adım çalıştırabiliyorsunuz . Üzerinde ı2s  ses  kartı çipi var . Mükemmel  waw çalıyor . Bu ürünü aldıktan sonra yapmanız gereken  iar veya keil  gibi bir derleyici kullanmak ve tabiki c dili . Pic Basic ve proton kullanıcıları  arm için  basic derleyici bulabilirler fakat piyasadaki arm basic derleyicileri  f4 ün üzerinde arm desteği vermiyor . Bu sebepten biraz c dilini deneyin . c dili arm için basic e çok yakın . Mantık komutları aynı . Geriye ne kalıyor ki  if then else  programa devam .
Bu arada vga olayına dönelim .
Aslında konu ekran kartı yapma yolunda gidiyor .  pentiyum 75 bilgisayarımda 32 veya 64 mb ram ve 200 mb hd var iken 2x cd rom ve 2 mb  s3  psı  ekran kartım var idi . daha öncede 64 kb ısa  ekran kartım var idi . ısa olduğuna göre 8 bit data ve 16 bit adres yoluna sahipti muhtemelen . 64 kb ekran kartının   görüntü ayarlarında  ( windovs 95 )  2 renk ve 16 renk ve 256 renk seçenekleri var idi .  600 x 800 dır muhtemelen   .  64 KB ekran kartı ile video seyrettiğimde  renkler çok ilkel ve görüntü seyredilemiyecek kadar  kötü idi . fakat 1mb bir ekran kartı ile çok güzel video seyredilebilir , bunu denedim .
Konunun özü şu bir ekran kartı yapmaya niyetli isek en az 1mb  rem olmalı . Şu konuda tam emin değilim . seri  çalışan bir hafıza birimini ( ram , sd ) kullanmak fotograf göstermede sorun çıkarmaz ama video da problem çıkarır gibi geliyor . Dolayısı ile bir ekran kartı yapacaksak stm32 f4 kullanalım , neredeyse 200mhz  bu video için fazla fazla yeter  Alıcağımız   stm32 kit de STM32F407VGT6 var . bu  1mb ram demek . aslında bu çipin 2mb ram olanı da var . bu video oynaymak için yeter ve en azından  internal ( adres yoluna paralel bağlı ram ) . Başlangıç olarak internal ram ı tarayan ve   vga sinyali olarak çıkış portuna gönderen bir program yazalım   .  :)
Alttaik konuları incelemenizi tavsiye ederim
https://www.picproje.org/index.php/board,179.0.html
https://www.picproje.org/index.php/board,191.0.html
https://www.picproje.org/index.php/topic,36190.msg262768.html#msg262768
Bu forumun adı picproje yerine stm32f4proje olsu yeridir :)