TDA1562Q STEREO 2x70W ve LM1036 ( denenmiş full ) PCB+RESİM

Başlatan chailuck, 01 Mayıs 2010, 06:40:16

chailuck

arkadaşlar merhaba,
yine tarafımdan denenmiş bir proje ile karşınızdayım
otolar için kullanışlı bir devredir bu.
70W %10 thd ile ölçülüyor ancak ses kalitesi düşürmem diyorsanız
distorsiyon %1e kadar 50W güç alabilrsiniz. bu devrede güç için soğutma önemli bir konu aslında.
ton kontrol ve amfi çok güzel çalışmakta, bir kaç arkadaşımda yaptı memnunlar otolarında kullanıyorlar.

indireceğiniz dosya içerisinde, proteus 7.4 isis ares çizimleri ve birkaçç resim mevcut.
bir tavsiye daha, 4700uF lik iki kondansatör var tdaya bağlanacak. Bunlardan 4 tane kullanabilirsiniz, yani ikisi aralarında paralel. kapasiteyi arttırıp, osilaskopla bakarsanız bass seslerde, çıkış sinyalinin giriş sinyaline daha çok yaklaştığı görülüyor.
tatmin açısından tavsiye edebilirim.
iyi çalışmalar..

DOWNLOAD LİNKİ:
http://www.4shared.com/file/c5SIIa7c/TDA1562Q_STEREO_LM1036.html

link yenileme tarihi : 08.10.2010

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

gogge

gevv

Alıntı yapılan: gogge - 01 Mayıs 2010, 12:25:34
Emeğiniz ve paylaşımız için çok teşekkürler.

hocam  sizde biliyorsunuz  teşekkür mesajları  yasak  demiştik  istisnalar, arada kaçanlar :) dışında yıllardır  kural  böyle    bir önceki  mesajı sildim  yine  gönderiyorsunuz 

chailuck

şey sanırım ben dosyada acıklamada oncekı konuda oldugu gıbı bır tesekkuru cok gormeyın demıstım ondan olabılr =)
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

t2

Datahseette  farklı bildirilmişse, %10 olan THD'u kim nasıl ölçmüş? merak ettim.

chailuck

Alıntı yapılan: t2 - 01 Mayıs 2010, 16:10:18
Datahseette  farklı bildirilmişse, %10 olan THD'u kim nasıl ölçmüş? merak ettim.

arkadasım oncelıkle orta bır elektronıkcıymıssın gıbı distorsiyon nedir onu anlatayım.
distorşın diye okuduk hep, ancak distorsiyon olan bu kelime, genelde bu tür amplifikatörlerde okundugundan hep amfiyle ilişkilendirilir ancak
kırpıcı, kuvvetlendirici, zayıflatıcı gibi işlerdede distorsiyon oluşabilir.
giriş sinyalinde olmayan, ancak işlenmiş sinyal üzerinde, çıkışta yani, oluşan bazı harmonik sinyallerin bu sinyalin aslına olan oranıdır distorsiyon.
distorsiyon ölçümü ise bir LC sönümlendirici ( notch ) ile prtikte ölçülür. sönümlendirici sinyalin aslını söndürür geriye ise harmonikler kalır. harmonikleri eğer mühendislik okuduysan integral alarak cok hızlıca bulursun. okumadıysan eğer, analiz ettiğin cihazın hünerine kalır işlemlerin.
sonra ölçtüğün harmonik siyalin karesini toplam sinyale oranlarsın bu cıkan oranında karekökünü alırsın buda sana yüzde cinsinden harmonik verir.
kimin ölçtüğünüde söyleyebilirim bu kadar işlemi yaptıktan sonra ;)

t2

Sen yeni mezunsun galiba, hemen hünerlerini konuşturmaya başlamışsın. Elektrikçiden malzeme alırken, veya cep telefonu alırken ben mühendisim diyor olabilir misin? ;D

chailuck

=)
sormuştun cevabını verdim.
yine soruyorsun yine cevap vereyim.
henüz mühendis olmadım, işime yarayacağı kadar fen konularını (matematik ve fizik daha çok ) bilirim.
konyasokakta ( Ankara )  hatrı sayılır bir çevrem olduğunu bilmeni isterim, kimle nasıl konuşulacağınıda bilirim.
tutup bu işi akademik dille sayfalarca formülle yada robert boylestad'ın circuit theorems kitabından birebir alıntı yapmasınıda bilirdim.
ama eminim yine soracak soruların olurdu :)
neyse sen sor ben herkese anlayacağı dilde anlatım yapabilirim :))

t2

Hayırlısı bakalım. Sizi parlak bir gelecek bekliyor.

chailuck

Alıntı yapılan: t2 - 01 Mayıs 2010, 17:36:49
Hayırlısı bakalım. Sizi parlak bir gelecek bekliyor.
allah cümlemisin istikbalini parlak kılsın. =) teşekkür ederim

gevv

bende bu entegreyi kullanmıştım  gerçekten temiz ses veriyor  bir ara iki entegreyi köprübağlayabilirmiyiz diye araştırdım ama entegre zaten kendi içinde köprülenmiş   acaba ek bir devre ile köprü bağlantı yapılabilirmi ? 

chailuck

Alıntı yapılan: FxDev - 01 Mayıs 2010, 17:35:46
Yanlış anlaşılma olmasın, datasheette diyor ki yüksek güçte THD %10. Arkadaşın ölçmesine gerek yok ki ben oturup onu ölçtüğünü de sanmam.
Bu arada datasheette yüksek verimli bir entegre denmiş, acaba genelde böyle midir; yani kayıptan kazanırız, THD artar, THD düşük ise kayıp artar gibi...
Bir de neden D sınıfı güç tasarımı tercih edilmiyor genelde, daha mı maliyetli oluyor, merak ettiğim iki soru?
hocam size özel mesaj göndermiştim.
ısılardan bahsediyordum.
hani jonksiyon, sogutucu ve ortam ısılarından ve dırenclerınden.
buraya kadar konuyu bılmeyen arkadaslar ıcın toparlayayım:
kılıflar içindeki corelar yani çekirdekler içerisindede yarı iletkenler vardır. bu iletkenlerin ısıl dirençleri vardır. ısıl dirençler jonsiyon, sogutucu ve hava etkenli değişirler. bu degısımler kayıp gucu etkıler, azalır yada artar. ancak yapılan arastırma ve olcumler demıstırkı : ınsan kulagı zaten bellı frekanslarda sagırdır, bununla beraber bellı oranlardakı dıstorsıyon oranları bellı frekanslarda kulagı rahatsız etmeyecek sevıyelerde ve saglıklı ınsanların kulagı baz alındıgında hıssedılmıyor. bu oran, hifi cemiyetı ( gercekte boyle bır cemıyet yok =) bu ısle ugrasıp standart belırleyenlere atfen soyluyorum ) tarafından olcumler yapıldıgında %1 olarak olculmus. bu bırde hi-fi uzerınde durarak belırtmek isterım. ısıyı iyi dagıtamamak öncelikle ( hissedermiyiz bilmiyorum ) distorsiyonu arttırır, çünkü audio bandındaki frekanstan dolayı jonksıyonlar arasındakı zaten var olan kapasıte ıletkenlıge dogru gıder ( kondansatorların yuksek frekans tepkılerı ) ve dısarıdan almaması gerekn sınyallerı daha cok almaya baslar. sonra ıse bu tur entegrelerde ısı korumasın oldugu ıcın sesı once lımıte edıp sonrada kendını pass eder. eğer diagnostıc cıkısı var ıse bunu dıjıtal olarkda olcebılrız. soylekı; cıkıs bıze dıstorsiyon oldugu anlarda ( bu entegre ıcın lowa cekıyor cıkıs kendını ) bır data verıyor. bu bilgi, sureklı hıgh konumda olan cıkısın lowa ınmesıdır. duzgun bır cıkıs elde ederken perıyodu olcup o sure ıcınde dıagnostıc cıkı alınıyormu kontrol edılır. rate measurement yapılabılır. %10 dıstorsıyonuda ayrıca olctum hocam =) 9 küsürdü =)

dedıgınız uzere dıstorsıyon duser kayıp artar gıbı bırsey soz konusu degıl. sesın kalıtesı artıyor. bunuda soyle ızah etmemk mumkun. genlıgı yuksek olan sesler ( genelde basstır bunlar ) daha once kırpılmaya baslar, ancak genlıgı daha dusuk olan orta ve ust frekans sesler ıse daha gec kırpılacaklarından bandı daha cok kaplarlar, dolayısıyla daha yuksek guc elde edılır. ancak kırpılma asıkardır.
dıstorsıyonun artması etkenı ıse kulak ıcın tırmalıyıcıdır, ıstenmeyen sesler araya gırer.

D sınıfı ıle ılgılı olan sorunuz da ıse,
mantıgı anahtarlama mantıgıdır, yanı 220V u dogrultup anahtarladıgınızda hem anahtarlamalı oldugu ıcın ısı kaybı en aza ınecektır hemde  teorık olarak sebekenın verecegı tum gucu hoparlore aktarılmıs olacaktır.
mantıgı B sınıfı ıle aynıdır, yanı hengı alternanas geldıyse gırıse, cıkısıda o alternansı suren suruculer verecektir.
ancak Q noktası denen bir nokta vardır calısma noktası. az akım cekılmesı amaclı Q noktası asagı akım alanlarında secılır, ancak kazanları abartılı bıcımde yuksek secılır. buda bıze cok az akımla cok ıs yaptırdıgının kanıtıdır. Tabi bu durum yanı kazancın yuksek olması dıstorsıyonuda arttırıyor yukseltmemesı gereken sınyallerı yukseltıyor. hifi kuralları dusunda oynuyor yanı. tercih edilmemesi diye değilde pahalı sanırım kullanılmama sebebı bu olabılır. sanırım pıyasada kullanılıyorda.
elımden geldıgınce bıldıklerımı yazmaya calıstım umarım anlasılırı bır dıl olmustur.
surcı lısan ettıysem affoluna
saygılar =))

chailuck

Alıntı yapılan: gevv - 01 Mayıs 2010, 19:10:22
bende bu entegreyi kullanmıştım  gerçekten temiz ses veriyor  bir ara iki entegreyi köprübağlayabilirmiyiz diye araştırdım ama entegre zaten kendi içinde köprülenmiş   acaba ek bir devre ile köprü bağlantı yapılabilirmi ?
hocam bende cok merak ettım bu soruyu ancak aklıma tek gelen h sınıfı bu amfıyı ( stat hıgh da ) birebir cıkıs uclarıyla paralel baglama dolayısıla yük akımını arttırmış olacagız belkı cıkıs gucunu de arttırıız dedım ancak,  ne kadar ekmek o kadar köfte demeden gecemedım tda7294 yapmıstım hala subwooferımı onla suruyorum, 12v~50v konvertor ıle tda7294ü beslemek arabada hazzı yuksek bır ses yaratır =)
tavsıye ederım :)

adoka

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

p_rof

iyi bir kutulama yapılırsa yani kublajlama iyi olursa ve devrenin önünde flitre bobini kullanılırsa bir sıkıntı yapmadan çalışır .yanlız arabalrın iç kısımlarında motor üzerinde bulunan parazit bobininde kalitesi önemli bunu belirteyim
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)