MDF den Hobi Amaçlı El Yapımı CNC

Başlatan drRobutik, 03 Mayıs 2010, 23:27:32

drRobutik

Resimdeki tamamen MDF lam dan yapılmış olan CNC tezgahın mekanik kısmını bitirmiş bulunmaktayım. Dokuz aydır devam eden ancak son dört aydır yoğun bir şekilde yapımını hızlandırıp bitirebildim.
Sanırım bu hafta sonu ilk kesim denemelerine başlarım.

Değerli görüşlerinizi ve eleştirilerinizi beklerim..

hoşçakalın
drRobutik
Dr Süleyman CANAN namı diğer drRobutik Elektronik Mühendisi

Tagli

Hoş ve profesyonel gözüküyor. Başta MDF olmak üzere kullanılan malzemelerin bulunabilirliği ve maliyeti hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. Ayrıca nasıl bir motor sürücü kullanmayı planladığınızı da merak ettim.
Gökçe Tağlıoğlu

drRobutik

Öncelikle Teşekkür ederim,

Bu CNC nin yapımında kullanılan bütün malzemeler piyasada bulunabilir malzmelerdir.
MDF lam tabaka halinde alınıp kestirilmiştir. Ben MDF yi 5,10,12,15,20 cm inci uzun plaklar halinde kestirmiştim daha sonra ev ortamında testere ile istediğim uzunluklarda kestim. Burada hata ettim CNC tümüyle bilgisayar ortamında çizmemiştim, eğer çizmiş olsaydım MDF satan yerde istenilen boy ve ölçülerde hassas bir şekilde kesip veriyorlardı sonradan fark ettim. Her neyse 2 ayrı renk MDF plaka 300 TL ye mal oldu, Tek Renk olsaydı sadece 150 TL 360x240 cm bir plaka yetiyordu.

*MDF 300 TL
* 32 adet 608zz rulman tanesi 2.5 TL 80 TL
* 4 metre alüminyum köşebent 30x30  mm 6 metre + 2 metre 20x20 mm alüminyum köşebent 40~50 TL
* paslanmaz M10 saplamalar 50 TL
* bol miktada cıvata, somun, perçin somun, montemente, çektirme ~200 TL
* motor montajı için ekstra saplamalar 15 TL
Toplamda yaklaşık 450 TL ' lik malzeme

3 adet ikinci el 1.8 Nm Vexta Step motorlar için 120 TL açık artırma sitesinden aldım.
3 adet kaplin 60 TL
4 eksen Step sürücü+ 24V güç kaynağı  270 TL
İşmili motoru BOSCH GGS27C 200 TL
Birkaç freze ucu 30 TL

Toplamda şimdilik yaklaşık : 1200 TL harcanmıştır

zamanla ayrıntılı resim ve videolar ekleyeceğim, merak edenler olursa yapım aşamaları ile ilgili sorulara açığım, hatta istenirse resim de ekleyebilirim.

Tabii burada makina alt yapısını katmıyoruz, bu işe başlamak için minimum 1000 TL harcamak gerekiyor. (sütunlu matkap, elektrikli testere, el matkabı, ve Ahşap uç takımı, metal uç takımı  vs vs). Bu harcamayı yapmadan benden söylemesi kesinlikle CNC yapma işine girmeyiniz, yoksa çok ağlasınız  :'(

birde işçilikmaliyetini katarsak, tabii bunun bedeli yoktur elbette
bir hobici için bedeli ancak alınan keyftir bunu da henüz ölçecek cihaz ve mihenk taşı bilmiyorum..

hoşçakalın
drRobutik

Mucit23

Merhabalar projeniz çok güzel olmuş.Sormak istediğim bi iki soru var.
cnc tezgahını pc ile nasıl haberleştirdiniz acaba seri protmu kullandınız yoksa usb portumu ayrıca bu cnc tezgahı ile sadece kesimmi yapılabiliyor ayrıca pcb delikleride delinebilirmi

drRobutik

Selam,

CNC üzerinde bulunan step motorlar hazır olarak satın aldığım microstep özelliğine sahip bir sürücü ile kontrol edilecektir. Bu sürücü de PC paralel porttan kontrol edilmektedir.Henüz mekaniğini yeni bitirmiş olduğum CNC ile birşeyler kesmiş ve delmiş değilim. Pek yakında ilk deneme resimlerini ve videolarını eklerim. Bu makinayı elektronikçi olmama rağmen PCB delecek ve kazıyacağı öngörerek tasarlamadım, delikleri delmemesi için bir sebep göremiyorum şimdilik, kazıma işi için ise denemelerden sonra söyleyebilirm. Bu CNC yi daha çok pleksiglas, ahşap üzerine yazı yazma kazıma, oyma ve kesme işlerini yapabilecek ve  ilerde yapacağım robot çalışmalarım için tasarladım. Bu makinanın sağlıklı çalıştığına kanaat getirdikten sonra ilk aklımda olan PCB delebilecek ve kazıyabilecek bir makina üzerinde çalışmak olacak ama bunun için şu anda erken sayılır.
Resimde görmekte olduğunuz CNC 96x90 cm boyutlarında ve 73x70 cm kesme alanına sahip. Yüksekliği de 70 cm civarında.
PCB için daha benim aklımdan geçen A4 veya A3 işleme alanı kadar.

Ayrıca bu CNC 3D işleme de yapabilecek. "teorik" olarak :)

hoşçakalın
drRobutik

drRobutik

drRobutik

santazonta

hobi cnc yapımı hakkında bilgi için http://www.facebook.com/SHARK.CNC linkini ziyaret edin

mavikaplan

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Sizin yaptığınız bu proje elektroniklemi alakalı yoksa makine ilemi alakalı. Henüz 1. sınıf öğrencisi olduğum için pek bilgim yok, cahilliğimi mazur görün :).

kajmer555

bende yenı baslıyorum merak saldım böyle ustlarımız sayesinde, suan motorlarım ve sürücülerim geldi mekanık kısmı hakkında balıklama dalmadan iyice ön araştırma aşamasındayım zamanla resimleri aatacagım. dr robotik usta da yardımlarını ve tecrubelerını eksik etmesse sevinirim.